تقویم زمانی ۳۷آزمون ملی/ زنگ کنکورها با آزمون دستیاری زده می شود

در سال ۱۴۰۱ تعداد ۳۷ آزمون کشوری برگزار می‌شود که بخشی از آنها برعهده وزارت علوم و بخشی بر عهده وزارت بهداشت است. داوطلبان باید از اردیبهشت ماه خود را آماده این آزمون های سرنوشت ساز کنند

به گزارش  نارخبر؛به نقل از خبرگزاری مهر – گروه حوزه و دانشگاه: هر ساله بخش عمده‌ای از دانش آموزان و دانشجویان کشور خود را آماده برگزاری آزمون‌های کشوری می‌کنند. آزمون‌هایی که هر کدام به نوبه خود برای مخاطبان خود اهمیت خاصی دارند. از کنکور سراسری گرفته که با جمعیت میلیونی همواره مورد توجه بود تا آزمون دستیاری پزشکی که نقطه حرکت پزشکان عمومی به تخصص است و در آینده شغلی افراد تأثیرگذار است.

اما آزمون‌های کشوری در دو سال اخیر زیر سایه شیوع پاندمی کرونا شرایط متفاوتی را تجربه کرده اند. از تعویق های پی در پی تا ترس داوطلبان از ابتلاء به بیماری؛ از عکس انداختن از دفترچه کنکور در بحبوحه کنکور هنر تا تجمع اعتراضی داوطلبان به شرایط برگزاری آزمون‌ها در پیک‌های کرونایی.

در این میان تجربه داوطلبان از برگزاری آزمون در بیمارستان و قرنطینه تا ماسک و الکل در کنار پاسخنامه‌ها، همچنین تمهیداتی که برای اولین بار پای در حوزه‌های امتحانی گذاشت، متفاوت بود.

با گذشت دو سال از کرونا و کسب تجربه در این حوزه شاید دیگر تمهیدات کرونایی جذابیت خود را در آزمون‌ها از دست داده است اما همیشه نکاتی برای جلب توجه داوطلبان وجود دارد و آن هم تغییرات بی پایان در آزمون‌های کشوری است.

امسال هم این تغییرات در آزمون‌های مختلفی دیده می‌شوند. تغییر شکل پاسخنامه‌های کنکوری، تغییر زمان آزمون دستیاری، برگزاری اولین دوره فراگیر ارشد در دانشگاه آزاد و تغییر سهم سوابق تحصیلی در پذیرش دانشگاه‌ها تنها نمونه‌هایی از این تغییرات هستند.

آغاز آزمون‌های کشوری سال ۱۴۰۱ با آزمون دستیاری پزشکی

برگزاری آزمون‌های مهم کشوری در سال ۱۴۰۱، با آزمون دستیاری دوره چهل و نهم در ۲۲ اردیبهشت ماه آغاز می‌شود.

دکتر محمد مهدی نوروز شمسی رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آزمون دستیاری گفت: ۱۲ هزار نفر در بازه‌های زمانی اول تا هشتم اسفند و ۱۶ تا ۲۱ اسفند در چهل و نهمین دوره آزمون دستیاری پزشکی ثبت نام کرده اند.

وی از تمدید زمان ثبت نام برای افرادی که مایل هستند در این آزمون شرکت کنند و زمان ثبت نام را از دست دادند، خبر داد و گفت: در حال ارزیابی و بررسی هستیم که با توجه به درخواست داوطلبان، زمان ثبت نام در آزمون تمدید شود. هنوز زمان قطعی برای این تمدید در نظر گرفته نشده است.

تمدید زمان ثبت نام در چهل و نهمین دوره آزمون دستیاری پزشکی

چهل و نهمین دوره آزمون دستیاری پزشکی حواشی زیادی داشت. ابتدا قرار بود این آزمون در ۵ اسفندماه ۱۴۰۰ برگزار شود اما پس از کش و قوس‌های زیاد، اعتراض داوطلبان و تغییرات آئین نامه، شورای آموزش پزشکی و تخصصی، تصمیم گرفت زمان ثابتی را برای برگزاری آزمون درنظر بگیرد. از این رو مقرر شد آزمون هر ساله در اردیبهشت ماه برگزار شود.

دکتر ابوالفضل باقری فرد معاون آموزشی و دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در پاسخ به معترضان آزمون دستیاری گفت: برگزاری آزمون دستیاری مطابق آئین نامه جدید کاملاً قانونی است و آزمون دوره ۴۹ در موعد مقرر (۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱) برگزار خواهد شد.

وی دلیل تعیین زمان ثابت را تغییر آئین نامه برشمرد و گفت: مطابق آئین نامه قبلی آزمون پذیرش دستیار رشته‌های تخصصی بالینی پزشکی، آزمون باید سالی یکبار برگزار شود. ولی پس از شیوع کرونا برگزاری آزمون دستیاری سال قبل به سال بعد موکول شد و عملاً امتحان سال ۹۹ در سال ۱۴۰۰ برگزار شد. برگزاری دو آزمون در سال از سوی دیوان عدالت اداری مورد خدشه قرار گرفت که درست هم بود.

باقری فرد اضافه کرد: طی چند جلسه که با دیوان عدالت اداری برگزار کردیم مقرر شد آئین نامه آزمون دستیاری را اصلاح کنیم. بنابراین آئین نامه در نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی اصلاح شد یعنی تعیین تاریخ و تعداد امتحان و همچنین منابع ازمون بعهده معاونت آموزشی و گروه‌های تخصصی بورد و شورای آموزش پزشکی و تخصصی گذاشته شد.

تقویم زمانی ۳۷آزمون ملی/ زنگ کنکورها با آزمون دستیاری زده می شود

سه آزمون کشوری دیگر در گروه علوم پزشکی با تغییرات زمان ثبت نام مواجه شده اند. برای این آزمون‌ها که در سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شوند مهلت جدید ثبت نام در نظر گرفته شده است.

تمدید زمان ثبت نام سه آزمون کشوری در گروه علوم پزشکی

دکتر محمد مهدی نوروز شمسی رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره این آزمون‌ها گفت: مهلت ثبت نام برای آزمون کارشناسی ارشد گروه علوم پزشکی در دهه سوم فروردین، برای آزمون دکتری تخصصی رشته‌های علوم پایه پزشکی در نیمه دوم اردیبهشت و برای آزمون دستیاری دندانپزشکی در نیمه دوم اردیبهشت ماه تمدید شده است.

آزمون ورودی دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته رشته‌های گروه پزشکی سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ در روزهای ۵ و ۶ خردادماه ۱۴۰۱، آزمون پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تخصصی (Ph.D) و دکتری تخصصی پژوهشی/ فناوری محور (Ph.D by Research) رشته‌های علوم پایه پزشکی، بهداشت و تخصصی، داروسازی و دندانپزشکی در روزهای ۲ و ۳ و ۴ تیرماه ۱۴۰۱ و سی و ششمین دوره آزمون پذیرش دستیار در رشته‌های تخصصی دندانپزشکی روز پنج شنبه ۳۰ تیرماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شوند.

نواخته شدن زنگ کنکورهای وزارت علوم در سال ۱۴۰۱ با برگزاری آزمون کارشناسی ارشد در اردیبهشت

زنگ کنکورهای کشوری در سال ۱۴۰۱ با برگزاری آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ نواخته می‌شود. بر اساس برنامه زمانی پیش‌بینی شده آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۱ در روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه ۲۸ و ۲۹ و ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

ثبت نام در آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ در چند بازه زمانی انجام شد. در مرحله اول ۱۶ تا ۲۳ آذرماه ۱۴۰۰ و در مرحله دوم ۲۰ تا ۳۰ بهمن ۱۴۰۰ داوطلبان فرصت یافتند در این آزمون ثبت نام کنند و در نهایت با احتساب افرادی که متقاضی رشته‌های شناور شده بودند تعداد ۶۴۶ هزار و ۶۹۶ داوطلب برای آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۴۰۱ نام نویسی کردند.

آزمون کارشناسی ارشد سال ۱۴۰۱ نسبت به سال گذشته تغییر چندانی را تجربه نکرده است و تنها تغییر آن افزایش تعداد داوطلبان نسبت به سال ۱۴۰۰ است.

امسال برای اولین بار در دوره‌های کارشناسی ارشد یک تغییر ویژه رخ داده است و آن هم برگزاری آزمون دوره‌های فراگیر کارشناسی ارشد برای پذیرش در دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی است.

دوره‌های فراگیر کارشناسی ارشد پیش از این تنها در دانشگاه پیام نور برگزار می‌شد اما با مجوز سازمان بازرسی کل کشور و تصمیم شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره‌های تحصیلات تکمیلی، مقرر شد که پذیرش دانشجو از دوره‌های فراگیر کارشناسی ارشد در دانشگاه آزاد نیز صورت بگیرد.

آزمون دوره‌های فراگیر کارشناسی ارشد برای دانشگاه‌های پیام نور و آزاد اسلامی در روز جمعه ۲۴ تیرماه ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ رکورد دار بیشترین تغییر در آزمون

آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ شاید پر تغییرترین آزمون کشوری است که در سال ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

فرصت ثبت نام در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ در دو بازه زمانی ۱۰ تا ۲۰ بهمن و اول تا ششم اسفند ۱۴۰۰ انجام شد و در مجموع تعداد یک میلیون و ۴۸۸ هزار و ۹۵۹ نفر در پنج گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر، زبان‌های خارجی ثبت نام کردند.

بیشترین آمار ثبت نام کننده متعلق به گروه علوم تجربی با ۵۷۴ هزار و ۴۷۲ نفر است. همچنین تعداد زنان بیشتر از مردان ثبت نام کننده در کنکور ۱۴۰۱ است. ۶۱ درصد داوطلبان را زنان و ۳۹ درصد داوطلبان را مردان تشکیل می‌دهند. همچنین آمار ثبت نام در کنکور نسبت به سال گذشته رشدی ۱۰ درصدی را نشان می‌دهد.

آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ به منظور پذیرش دانشجو در دوره‌های روزانه، نوبت دوم «شبانه»، نیمه‌حضوری، مجازی، پردیس خودگردان دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی و همچنین رشته‌های تحصیلی با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی در تیرماه سال ۱۴۰۱ برگزار می‌شود.

عبدالرسول پورعباس، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با خبرنگار مهر درخصوص تغییرات آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ گفت: همه تغییرات آزمون‌های ۱۴۰۱ انجام شده است که مهمترین آن تغییر میزان سوابق تحصیلی، کاهش تعداد سوالات آزمون و تغییر شکل پاسخنامه‌ها است.

وی تاکید کرد: بر اساس مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ و آزمون‌های پس از آن، فقط بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید ۶-۳-۳ برگزار می‌شوند و ضرایب دروس تخصصی نیز بر همین اساس اعلام شده و برای همه متقاضیان نظام سالی واحدی، ترمی واحدی، نظام قدیم و یا نظام جدید ۶-۳-۳ منحصراً یک نوع دفترچه سوال و بر مبنای دروس نظام آموزشی جدید ۶-۳-۳ در نظر گرفته شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور خاطرنشان کرد: این تغییرات در جهت حفظ آرامش و امنیت بیشتر داوطلبان است و برای پنج گروه آزمایشی در کنکور سراسری ۱۴۰۱ برای هر دفترچه یک پاسخنامه در نظر گرفته شده و به این ترتیب به جای ۵ پاسخنامه ۱۳ پاسخنامه از داوطلبان گرفته می‌شود.

تقویم زمانی ۳۷آزمون ملی/ زنگ کنکورها با آزمون دستیاری زده می شود

وی با اشاره به تغییرات محتوایی و شکلی آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ گفت: سوالات به صورت محتوایی و از متن کتب درسی طرح خواهد شد. شکل پاسخنامه‌ها در کنکور ۱۴۰۱ کاربر دوست شده و به این معنی که برای هر درس که پاسخ‌های آن متفاوت است ستون مربوط به درس مشخص شده و با فاصله‌های مناسب، شرایطی ایجاد کردیم تا داوطلب در زمان پاسخ‌دهی دچار اشتباه نشود.

پورعباس خاطرنشان کرد: دلیل این کار این است که پاسخنامه‌های قبلی گیج کننده بود و پس از کنکور تعداد زیادی داوطلب به سازمان سنجش مراجعه می‌کردند که چون پاسخنامه ریز است، داوطلب یک گزینه را اشتباه زده و تا آخر پاسخنامه اشتباه رفته است و همین باعث شده در رشته دلخواه قبول نشود.

شکل پاسخنامه‌ها در کنکور ۱۴۰۱ کاربر دوست شده و به این معنی که برای هر درس که پاسخ‌های آن متفاوت است ستون مربوط به درس مشخص شده و با فاصله‌های مناسب، شرایطی ایجاد کردیم تا داوطلب در زمان پاسخ‌دهی دچار اشتباه نشود. دلیل این کار این است که پاسخنامه‌های قبلی گیج کننده بود و پس از کنکور تعداد زیادی داوطلب به سازمان سنجش مراجعه می‌کردند که به دلیل شکل پاسخنامه یک گزینه را اشتباه زده و تا آخر اشتباه رفته و همین باعث شده در رشته دلخواه قبول نشود. رئیس سازمان سنجش تغییر مهم دیگر کنکور را تأثیر معدل برشمرد و گفت: بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در کنکور ۱۴۰۱ تأثیر معدل به صورت تأثیر مثبت ۴۰ درصدی است. این تأثیر در بخش‌هایی است که سوابق تحصیلی را آموزش و پرورش می‌دهد. در بخش‌های دیگر هم معدل تأثیر گذار است که بر اساس خوداظهاری دانش آموزان ثبت می‌شود.

وی تاکید کرد: خوداظهاری معدل از سوی دانش آموز بسیار مهم است. از ابتدای ثبت نام تا زمان انتخاب رشته پنج نوبت امکان درج صحیح معدل وجود دارد و به شدت به داوطلبان توصیه می‌کنم معدل خوداظهاری خود را اشتباه وارد نکند. تحت هر شرایطی داوطلب معدل خود را بالاتر بزند قبولی اش لغو می‌شود. داوطلبان با توجه کامل معدل را وارد کنند چون اگر حتی یک صدم و یا یک دهم معدل را بالاتر بزنند قبولی آنها لغو می‌شود.

پورعباس همچنین با اشاره به تغییرات در انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ گفت: فرآیند انتخاب رشته هوشمندتر می‌شود تا داوطلب بهتر انتخاب رشته کند و تغییرات به صورت تسهیلات بیشتر در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

شرایط سوابق تحصیلی برای تمام داوطلبان کنکور سراسری ۱۴۰۱

در کنکور سراسری سال ۱۴۰۱ سوابق تحصیلی به صورت تأثیر مثبت و به میزان ۴۰ درصد برای داوطلبان اعلام شده است اما آیا همه داوطلبان مشمول دریافت سوابق تحصیلی هستند؟ این پرسش یکی از مهمترین تغییرات کنکور سراسری بود که در دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور ۱۴۰۱ به آن پاسخ داده شد.

با توجه به ابلاغ قانون اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ مجلس شورای اسلامی و بر اساس مصوبه بیست و هشتمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو ۲۰ دی ماه ۱۴۰۰ میزان تأثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ حداکثر ۴۰ درصد و با تأثیر مثبت به صورت زیر اعمال خواهد شد:

الف) آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۹۸ به بعد در نظام آموزشی جدید (۶-۳-۳) اخذ کرده و یا می‌کنند و امتحانات دروس پایه دوازدهم آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده یا می‌شود، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه دوازدهم -سال سوم دوره دوم متوسطه نظام جدید ۶-۳-۳) به میزان حداکثر ۴۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود متقاضی و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

ب) آن دسته از دیپلمه‌های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ به بعد در نظام آموزشی سالی واحدی یا ترمی واحدی دریافت کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دیپلم (پایه یازدهم-سال سوم آموزش متوسطه نظام سالی واحدی / ترمی واحدی) به میزان حداکثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود متقاضی و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

ج) متقاضیان دارای مدرک پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، علوم و معارف اسلامی و هنر که مدرک دوره پیش دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۱۳۹۱ – ۱۳۹۰ و به بعد از آن دریافت کرده‌اند و امتحانات یک یا چند درس آنها به صورت نهایی، سراسری و کشوری برگزار شده است، مشمول اعمال سوابق تحصیلی بوده و سوابق تحصیلی موجود دوره پیش دانشگاهی (پایه دوزادهم-سال آخر آموزش متوسطه نظام سالی واحدی / ترمی واحدی) به میزان حداکثر ۱۰ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود متقاضی و به صورت تأثیر مثبت در نمره کل نهایی آنان لحاظ می‌شود.

د) سایر دیپلمه‌ها (غیر از بندهای الف، ب و ج) مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند.

یادآوری: بر اساس مصوبه دوازدهمین و پانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در تاریخ‌های ۱۷ تیرماه ۱۳۹۷ و ۸ دی ماه ۱۳۹۷ با توجه به عدم وجود محدودیت نوع دیپلم برای شرکت در هریک از گروه‌های آزمایشی آزمون سراسری، دانش آموزان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کار و دانش نظام آموزشی ۶-۳-۳ می‌توانند در آزمون سراسری شرکت کنند.

این دانش آموزان درصورت تمایل به اعمال سوابق تحصیلی باید در امتحان نهایی دروس شاخه نظری گروه آزمایشی مربوط شرکت کنند، در غیر این صورت مشمول اعمال سوابق تحصیلی نیستند.

اعمال تأثیر مثبت سوابق تحصیلی بدان معناست که اگر سوابق تحصیلی (دیپلم یا پیش دانشگاهی)، در مقایسه با نمره آزمون متقاضی، باعث افزایش نمره کل نهایی در هر زیر گروه شود، اعمال خواهد شد و در غیر این صورت، نمره کل آزمون به عنوان نمره کل نهایی در هر زیرگروه در نظر گرفته می‌شود.

سهمیه‌های کنکوری به آزمون‌های سال ۱۴۰۱ نرسید

اما موضوع سهمیه‌های کنکوری نیز همیشه یکی از موارد مورد توجه داوطلبان کنکور است که رئیس سازمان سنجش درباره سهمیه‌های کنکور سراسری تاکید کرد که تغییراتی که درباره سهمیه‌ها در شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره سهمیه‌ها در حال انجام است به کنکور ۱۴۰۱ نمی‌رسد.

تقویم آزمون‌های گروه علوم پزشکی در سال ۱۴۰۱

ردیفآزمونتاریخ برگزاری آزمون
۱آزمون دستیاری تخصصی پزشکی (دوره ۴۹)۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱
۲آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی (توسط دانشگاه‌ها)۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
۳آزمون کارشناسی ارشد گروه پزشکی۵ و ۶ خرداد ۱۴۰۱
۴آزمون کتبی پذیرش دوره‌های تکمیلی تخصصی (فلوشیپ) توسط دانشگاه‌ها۱۲ خرداد ۱۴۰۱
۵آزمون غربالگری المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشور (دوره چهاردهم)۱۹ خرداد ۱۴۰۱
۶آزمون دکتری تخصصی علوم پایه پزشکی و بهداشت، دندانپزشکی و داروسازی (Ph.D)۲ و ۳ تیر ۱۴۰۱
۷آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت MHLE (دوره ۶۶)۱۶ تیر ۱۴۰۱
۸آزمون ارتقا و گواهینامه تخصصی پزشکی بالینی (توسط دانشگاه‌های مجری)۲۳ تیر ۱۴۰۱
۹آزمون پذیرش دستیاری دندانپزشکی۳۰ تیر ۱۴۰۱
۱۰آزمون تکمیلی علوم آزمایشگاهی۶ مرداد ۱۴۰۱
۱۱آزمون ملی دندانپزشکی (۱)۱۳ مرداد ۱۴۰۱
۱۲آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور (۱)۱۳ مرداد ۱۴۰۱
۱۳آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی (توسط دانشگاه‌ها)۲۷ مرداد ۱۴۰۱
۱۴آزمون ارتقا دستیاران دندانپزشکی۲۷ مرداد ۱۴۰۱
۱۵آزمون پیش کارورزی و آزمون علوم پایه پزشکی۳ شهریور ۱۴۰۱
۱۶آزمون علوم پایه دندانپزشکی، آزمون جامع ۱۸۰ واحدی داروسازی و ارتقای دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور۴ شهریور ۱۴۰۱
۱۷آزمون کتبی دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی بالینی پزشکی (بورد تخصصی دوره ۶۹) و (بورد فوق تخصصی دوره ۳۶)۱۰ تا ۱۳ شهریور ۱۴۰۱
۱۸آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت MHLE (دوره ۶۷)۱۷ شهریور ۱۴۰۱
۱۹آزمون صلاحیت حرفه‌ای گروه پرستاری- اتاق عمل- هوشبری۲۴ شهریور ۱۴۰۱
۲۰مرحله دوم انفرادی آزمون المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی کشورشهریور ۱۴۰۱
۲۱آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت MHLE (دوره ۶۸)۵ آبان ۱۴۰۱
۲۲آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی (توسط دانشگاه‌ها)۱۰ آذر ۱۴۰۱
۲۳آزمون ارتقا دستیاران دندانپزشکی و کتبی دانشنامه تخصصی دندانپزشکی (بورد دندانپزشکی)۱۵ آذر ۱۴۰۱
۲۴آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت MHLE (دوره ۶۹)۱ دی ۱۴۰۱
۲۵آزمون ملی دندانپزشکی (۲)۱۵ دی ۱۴۰۱
۲۶آزمون ارزشیابی دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور (۲)۱۵ دی ۱۴۰۱
۲۷آزمون کتبی پذیرش دستیار فوق تخصصی بالینی پزشکی (دوره چهلم)۲۹ دی ۱۴۰۱
۲۸آزمون صلاحیت بالینی پزشکی عمومی (توسط دانشگاه‌ها)۱۳ بهمن ۱۴۰۱
۲۹۲۹ آزمون صلاحیت حرفه‌ای گروه پرستاری- اتاق عمل- هوشبری۲۰ بهمن ۱۴۰۱
۳۰آزمون زبان انگلیسی عمومی وزارت بهداشت MHLE (دوره ۷۰)۲۷ بهمن ۱۴۰۱
۳۱آزمون پیش کارورزی و آزمون علوم پایه پزشکی۱۱ اسفند ۱۴۰۱
۳۲آزمون علوم پایه دندانپزشکی، آزمون جامع ۱۸۰ واحدی داروسازی و ارتقای دانش آموختگان داروسازی خارج از کشور۱۲ اسفند ۱۴۰۱
تقویم زمانی ۳۷آزمون ملی/ زنگ کنکورها با آزمون دستیاری زده می شود

تقویم آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی در سال ۱۴۰۱

ردیفآزمونتاریخ برگزاری آزمون
۱آزمون دکتری تخصصی (Ph.D)۶ اسفند ۱۴۰۰ برگزار شد
۲آزمون کارشناسی ارشد ناپیوستهچهارشنبه ۲۸ اردیبهشت، پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت و جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۱
۳کنکور سراسریچهارشنبه ۸ تیر، پنجشنبه ۹ تیر، جمعه ۱۰ تیر و شنبه ۱۱ تیرماه ۱۴۰۱
۴آزمون فراگیر کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور و دانشگاه آزادجمعه ۲۴ تیرماه ۱۴۰۱
۵کاردانی به کارشناسی ناپیوستهجمعه ۴ شهریورماه ۱۴۰۱
۶کاردانی نظام جدید (دانشگاه فنی و حرفه‌ای و مؤسسات غیرانتفاعی)جمعه ۴ شهریورماه ۱۴۰۱

کد خبر ۵۴۵۸۸۰۶

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *