آبله میمون وارد ایران نشده است/ واکسن کرونا به ونزوئلا صادر شد

وزیر بهداشت و درمان گفت: هنوز در کشور ما ثابت نشده آبله میمون آمده باشد. با این حال کارشناسان وزارت بهداشت در مرزها شرایط را کنترل می کنند و اگر موردی بود حتماً در مورد آن اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

به گزارش نارخبر ؛ به نقل از گروه سلامت خبرگزاری فارس بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت در سفر به استان اردبیل در جمع خبرنگاران گفت: آبله میمون، بیماری جدیدی نیست؛ بیشتر عوارض این بیماری، پوستی است و میزان مرگ و میر آن قابل مقایسه با کرونا نیست؛ بنابراین نباید در خصوص این بیماری در مردم نگرانی ایجاد کرد . در ایران چندین مورد مشکوک برای آزمایش به انستیتو پاستور ارسال شده و تا کنون هیچ موردی از تشخیص این بیماری در کشور، گزارش نشده است. 

عین اللهی در حاشیه جلسه کمیته اقدام مشترک تنظیم بازار استان اردبیل، اظهار داشت: مراقبت های مرزی برای شناسایی آبله میمون توسط کارشناسان بهداشتی تشدید شده است. خوشبختانه کرونا باعث تقویت زیرساخت های کشور شد؛ به طوری که در حال حاضر ۶ مجموعه تولید واکسن داریم که نه تنها برای کرونا بلکه برای پیشگیری و مقابله با هر ویروسی قابل استفاده است. 

وی افزود: خوشبختانه امروز قادریم برای مقابله با تهدیدهای ویروسی در جهان، واکسن تولید کنیم که این ناشی از تلاش های شبانه روزی دانشمندان کشور است. در مجمع جهانی بهداشت علاوه بر ارائه گزارشی از موفقیت های ایران در کنترل کرونا، بر دستیابی به دانش فنی و ابزار ساخت واکسن کرونا در ایران تاکید کردم 

وزیر بهداشت با بیان اینکه ایران از کشورهای موفق در کنترل کرونا است، ادامه داد: یکی از دلایل موفقیت ما این بود که مقام معظم رهبری و رییس جمهور شخصا در مقابله با همه گیری کرونا، مشارکت و ورود کردند؛ درحالیکه مقامات عالی بسیاری از  کشورها، ورود و دغدغه عملی نسبت به این حوزه نداشتند. ستاد ملی کرونا در ایران، یکی از ساختارهای کم نظیر در دنیاست که در آن همه مسئولان و سازمانها با هم همگرا شدند و‌ احساس مسئولیت کردند. 

دکتر عین اللهی با اشاره به شایعاتی که در مورد آینده کرونا شنیده می شود، گفت: در حال حاضر، آثار و شواهدی از موج جدید کرونا در کشور و در بسیاری از کشورهای دنیا نمی بینیم اما همچنان مردم را تشویق به تکمیل واکسیناسیون علیه کرونا می کنیم چراکه ایمنی و مقاومت بدن را  در برابر این ویروس افزایش می دهد. 

وی تصریح کرد: در مجمع جهانی بهداشت در ژنو با ۹ وزیر بهداشت کشورهای مختلف دیدار و گفتگو داشتم و آمادگی ایران برای صادرات واکسن را اعلام کردم. در حال حاضر ۴ میلیون دُز واکسن ایرانی برای صادرات آماده است و اولین محموله برای ونزوئلا ارسال شده.  این افتخار بزرگی برای کشور ماست است که بر خلاف چندماه پیش، نه تنها نیاز به واکسن خارجی ندارد؛ بلکه تبدیل به صادر کننده واکسن شده است. 

وزیر بهداشت گفت: اجرای طرح ملی مردمی سازی یارانه ها برای پیشرفت اقتصادی، ضرورت دارد که  دولت مصمم به اجرای آن است و اردبیل نیز  در تنظیم بازار،  از استانهای موفق بوده  است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *