جزئیات ماجراجویی جدید اردوغان و گروهک‌های تروریستی/ ترکیه در شمال سوریه به دنبال چیست؟ + عکس و نقشه میدانی

شمال سوریه در آستانه تحولات جدید قرار گرفته و خبرها از نزدیک بودن حملات ارتش اشغالگر ترکیه و گروهک های تروریستی در این محور حکایت دارد و حالا این سوال مطرح است اردوغان به دنبال چیست.

به گزارش  نارخبر؛ به نقل از سرویس جهان مشرق؛ در روزهای گذشته تحرکات ارتش ترکیه برای ماجراجویی دوباره در خاک سوریه افزایش یافته و آنکارا چند کاروان از نیروهای خود را به همراه تجهیزات نظامی سنگین به مناطق مرزی مشترک ارسال کرده است.

براساس اطلاعاتی که منابع میدانی در اختیار گذاشته اند، همزمان با تلاش های ترکیه برای شعله ور کردن درگیری ها، گروهک های تروریستی مورد حمایت آنکارا هم در مناطق اشغالی برای شروع حملات در حال آماده شدن هستند.

به گفته منابع میدانی، ترکیه به بهانه تامین امنیت مناطق مرزی درصدد است مناطق بیشتری از شمال سوریه را از تصرف نیروهای موسوم به دموکراتیک سوریه (شبه نظامیان کُرد) خارج کند و به اشغال دربیاورد.

در سال های گذشته دولت ترکیه با کمک گروهک های تروریستی مناطق مهمی را در شمال سوریه از جمله «عفرین، الباب، جرابلس» در شمال غرب و شمال استان حلب، تل ابیض در شمال استان الرقه، راس العین در شمال غرب استان حسکه» را به اشغال در آورده اند.

در مناطق اشغالی شمال غرب و شمال استان حلب، رقه و حسکه دهها شهرک و روستا و ارتفاعات مهم از جمله «العزیزیه، المبروکه، الماجد، ام جرن، ام ضیوف، جاموس، سلوک، تل حمام، صفیان، الراعی، مارع و …» واقع شده اند.

جزئیات ماجراجویی جدید اردوغان و گروهک‌های تروریستی/ ترکیه در شمال سوریه به دنبال چیست؟ + عکس و نقشه میدانی

در حال حاضر اشغال شهر راهبردی «عین عیسی» در شمال استان الرقه یکی از اهداف ترکیه در این عملیات محسوب می شود چرا که این منطقه نقطه اتصال گذرگاه مرزی «الیعربه» در شمال شرق استان الحسکه (هم مرز با عراق) به شهر «جرابلس» در شمال شرق استان حلب (بزرگراه ام ۴) است.

ترکیه همچنین قصد دارد در مرحله نخست عملیات، تمامی مناطق شمالی سوریه از جمله شمال شرق و شمال استان الحسکه (قامشلی)، شمال شرق استان حلب (جرابلس) را از سیطره نیروهای موسوم به دموکراتیک سوریه خارج و به اشغال دربیاورد.

اگر نیروهای ارتش ترکیه و گروهک های تروریستی با چراغ سبز آمریکایی ها و صهیونیست ها حملات را آغاز کنند تلاش خواهند کرد تمامی مناطق مرزی شمال سوریه تا حدفاصل بزرگراه ام ۴ (عمق ۳۰ کیلومتری خاک سوریه) را اشغال کنند.

جزئیات ماجراجویی جدید اردوغان و گروهک‌های تروریستی/ ترکیه در شمال سوریه به دنبال چیست؟ + عکس و نقشه میدانی

باید توجه داشت اردوغان با اشغال کامل مناطق در شمال سوریه و عقب راندن شبه نظامیان کُرد درصدد است بخشی از آوارگان و خانواده های گروهک های تروریستی را از ترکیه خارج و در این نقاط مستقر کند.

آنکارا با استقرار خانواده های گروهک های تروریستی تلاش می کند بافت جمیعتی (کُردنشین) را در این منطقه تغییر دهد؛ ترکیه در سال های گذشته تلاش زیادی را برای بیرون راندن جمعیت کُرد از این محور انجام داده که به طور کامل موفق نشده است.

نباید فراموش کرد ترکیه در نهایت به بهانه مبارزه با شبه نظامیان کُرد و با حمایت از گروهک های تروریستی درصدد است به اشغالگری در خاک سوریه ادامه دهد تا بتواند در مذاکرات آینده از دمشق امتیاز بگیرد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *