ناهماهنگی جهاد کشاورزی استان و بانک کشاورزی در صدور «دامدار کارت»/ تسهیلاتی که به دست دامداران نمی رسد

جمعی از دامداران استان مرکزی از ناهماهنگی بین جهاد کشاورزی استان مرکزی و بانک کشاورزی در صدور دامدار کارت ناراضی هستند.

به گزارش نارخبر ؛ به نقل از دیار آفتاب؛ بعد از اجرای طرح مردمی سازی یارانه‌ها و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، دولت برای حمایت از مرغداران و دامداران کشور ۲۰ هزار میلیارد تومان برای بخش دام و طیور کشور اختصاص داد تا بخشی از این تسهیلات ارزان قیمت با بهره ۱۰ درصد، بخشی با بهره ۱۲ درصد و بخش دیگری از آن با بهره ۱۵ درصد به تولیدکنندگان اعطا ‌شود.

بر اساس تصمیم‌گیری‌های صورت گرفته قرار بود بانک کشاورزی این تسهیلات را به صورت سهل‌الوصول به دامداران پرداخت کند و رؤسای جهاد کشاورزی استان‌ها نیز در ارتباط مستمر با نماینده وزارت جهاد کشاورزی در بانک و معاونت امور تولیدات دامی نیز به‌صورت لحظه‌ای مسائل مربوط به این طرح را رصد و اطلاعات آن را دریافت و در اختیار وزیر جهاد کشاورزی قرار ‌دهد و همچنین برای انجام این کار در شعب بانک کشاورزی یک میز خدمت در نظر گرفته شود و به ازای هر رأس دام روستایی سنگین نیز ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان، دام صنعتی سنگین ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و دام سبک (گوسفند و بز) ۳۹۰ هزار تومان تسهیلات اعطا ‌شد.

درحالی‌که مسئولین وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده بودند که “زمانی که یک تولیدکننده بعد از معرفی بانک برای اولین بار به شعبه مراجعه می‌کند باید تمام‌کارهای او به‌سرعت در همان مراجعه انجام شود تا او بتواند در حداقل زمان ممکن وام موردنیاز خود را دریافت کند”.

مشاهدات میدانی خبرنگار دیارآفتاب حکایت از این دارد که هیچ‌یک از این اتفاقات در استان مرکزی رخ نداده است و دامداران برای دریافت دامدار کارت باید هفت‌خوان رستم را طی کنند.

یکی از دامداران در گفتگو با خبرنگار دیارآفتاب گفت: برای دریافت دامدار کارت اقدام کردم بعد از ثبت‌نام و دریافت کد رهگیری پرونده به دلیل نقض مدارک برگشت خورد با مراجعه به جهاد شهرستان اراک اعلام شد باید برگه هویت گذاری را بارگذاری می‌کردید درحالی‌که این مدرک جزو مدارک اعلامی نبود بعد از تائید و ارسال به بانک، جهاد کشاورزی اعلام کرد برای دریافت دامدار کارت به شبکه بانک کشاورزی مرکزی مراجعه کنید با مراجعه به بانک اعلام شد باید به بانک کشاورزی شهر خود مراجعه کنید به بانک کشاورزی شهر مراجعه کردم اعلام شد که ۵ روز دیگه مراجعه کنید و این مسئله همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: تازه با این هم پیگیری نهایت می‌خواهند برای هر دام یک‌میلیون تومان وام بدهد اون هم با این همه تورمی که در بخش نهاده‌ها وجود دارد. گره‌ای از کار باز نخواهد کرد و احتمال قید دریافت این تسهیلات را خواهم زد و به دنبال تعطیلی دامداری خواهم رفت تا برای همیشه راحت شوم.

این موضوعات نشان می هد که بین جهاد کشاورزی استان و بانک کشاورزی ناهماهنگی وجود دارد و چوب این ناهماهنگی ها بر سر  دامدار فرود می آید.

مسئولین استان با مراجعه به جهاد کشاورزی شهرستان‌ها و شعب بانک کشاورزی این موضوع را می‌توانند به عینه مشاهده کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *