کم بارشی به ۷۰ درصد مزارع دیم استان مرکزی خسارت وارد کرد/ پیش بینی افزایش ۱۰۰ هزار تنی تولید گندم نسبت به سال گذشته

زاهدی گفت: امسال علیرغم شرایط خشکسالی و غیرقابل برداشت بودن ۶۰ تا ۷۰ درصد مزارع دیم در استان مرکزی اما تولید گندم نسبت به سال گذشته که ۱۸۰ هزار تن گندم از مزارع برداشت شد حدود ۱۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت.

به گزارش نارخبر؛محمد زاهدی معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ درخصوص آخرین وضعیت برداشت گندم از مزراع سطح استان مرکزی گفت: برداشت گندم آبی در دشت مرکزی ساوه آغازشده و در مناطق عمده که سردسیرتر هستند عملیات برداشت از اواخر خردادماه آغاز خواهد شد همچنین کشت گندم دیم نیز تقریباً از ۱۵ روز دیگر در مناطق سرد برداشت خواهد شد.

زاهدی با بیان اینکه در سال زراعی جاری در استان مرکزی ۴۵ هزار هکتار سطح زیر کشت گندم آبی و نزدیک به ۲۰۰ هزار هکتار به کشت دیم اختصاصی دارد افزود: اکثر دیمزارهای استان به علت کم‌بارشی، وضعیت اقلیمی و وزش بادهای شدید دچار تنش شدند که پیش‌بینی می‌شود ۶۰ تا ۷۰ درصد از مزارع دیم به دلیل خسارات وارده غیرقابل‌برداشت باشد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان تصریح کرد: عملاً برداشت حدود ۱۰۰ هزار تن گندم دیم از مزارع استان پیش‌بینی می‌شود که این عدد برای مزارع آبی حدود ۱۸۰ هزار تن خواهد بود هرچند گندم‌های آبی نیز تحت تأثیر تنش‌های خشکسالی و باد قرار گرفتند اما درهرحال به خاطر شرایط آبیاری وضعیتی مطلوبی دارند.

وی خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال در استان مرکزی درمجموع ۲۸۰ هزار تن تولید گندم داشته باشیم و اگر شرایط به‌گونه‌ای باشد که اختلاف قیمت ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان گندم به نسبت محصولاتی مثل جو که در علوفه مصرف می‌شوند همین‌طور ثابت باشد پیش‌بینی می‌کنیم کشاورزان از تحویل گندم به مراکز خرید استقبال خوبی داشته باشند و خرید تضمینی گندم در استان به بالای ۲۰۰ هزار تن برسد.

زاهدی ادامه داد: اگر قیمت علوفه و خوراک دام از تعادل خارج شود این احتمال که گندم به مراکز خرید دولتی تحویل نشود بیشتر خواهد شد و بتبع میزان خرید نیز به زیر ۲۰۰ هزار تن کاهش خواهد یافت.

این مقام مسئول اظهار داشت: علیرغم شرایط خشکسالی امسال تولید گندم در استان نسبت به سال گذشته که ۱۸۰ هزار تن گندم از مزارع برداشت شد حدود ۱۰۰ هزار تن افزایش خواهد یافت، میزان خرید تضمینی گندم نیز در سال گذشته ۸۷ هزار تن بود که امسال با قیمت مناسبی که در نظر گرفته‌شده تقریباً دو برابر افزایش خواهد داشت.

معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان مرکزی با بیان اینکه ۳۲ مرکز خرید برای تحویل گندم از سوی کشاورزان استان پیش‌بینی‌شده و در حال تجهیز هستند گفت: درهرصورت پیش‌بینی ما بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تن تحویل گندم به مراکز خرید است.

زاهدی در رابطه با سطح زیر کشت قراردادی محصول گندم در استان مرکزی نیز گفت: در راستای اجرایی کردن سیاست کشت قراردادی در استان مرکزی در ابتدای سال زراعی برای ۱۰ هزار هکتار با کشاورزان قرار منعقدشده که چون نوع کشت آبی بوده هنوز برداشت آن آغاز نشده لذا برنامه‌ریزی برای خرید نیز در حال انجام است و مراکز خرید سازمان تعاون روستایی که در این طرح طرف قرارداد کشاورزان است در حال آماده‌سازی هستند.

معاون جهاد کشاورزی استان مرکزی همچنین در خصوص ارائه تسهیلات خرید نهاده در قالب کشاورز کارت به کشاورزان استان نیز گفت: کشاورزان می‌توانند برای دریافت کشاورز کارت به شعب بانک کشاورزی مراجعه کنند و تسهیلاتی را بر اساس سطح زیر کشت خود دریافت کنند اما معمولاً ۲۰ میلیون تومان با حداقل سطح زیرکشت قابل پرداخت است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *