گرامیداشت سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران ۳۰ خرداد در ساوه

مراسم گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد شهادت دکتر مصطفی چمران دوشنبه در ساوه برگزار می‌شود.

مراسم گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد شهادت شهید دکتر چمران ساعت ۱۷:۳۰ دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ در مسجد انقلاب ساوه با سخنرانی سردار علی فضلی برگزار می‌شود.

شهید دکتر مصطفی چمران که اصالتا اهل روستای شمران (معرب چمران) ساوه است با نمره عالی از دانشگاه برکلی آمریکا دکترای فیزیک پلاسما دریافت و در لبنان تجربه جنگ‌های نامنظم را کسب کرد و با انقلاب اسلامی به ایران آمد و با نبوغش خدمات فراوانی به جبهه دفاع مقدس کرد.

این دانشمند نخبه ایرانی در ۳۱ خرداد ماه ۱۳۶۰ در مسیر دهلاویه به سوسنگرد در لباس رزم و در دفاع از میهن بر اثر اصابت ترکش خمپاره دشمن متجاوز به دیار معبود شتافت و به گفته خود، مرگ را در آغوش کشید و جاودانه شد.

این مرد متدین و دانشمند ساوجی با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران همه تلاش خود را صرف تربیت اولین گروه‏‌های پاسداران انقلاب کرد و در رده‌های بالا خدمت نمود.

شهید چمران با شروع جنگ تحمیلی در سال ۵۹، به اهواز رفت و ستاد جنگ‌های نامنظم را بنیان‌گذاری کرد و با قدرت ایمان و اراده آهینن و شجاعت و فداکاری توانست مناقشه پاوه که از نگرانی‌های سران انقلاب بود را سامان دهد.

از دیگر کار‌های مهم این شهید بزرگوار ایجاد هماهنگی بین نیرو‌های ارتش، سپاه و نیرو‌های داوطلب مردمی بود که در منطقه حضور داشتند.

شهید چمران که در تمام دوران تحصیل شاگرد اول بود و پایان‌نامه دکترایش مرجع بسیاری از مقالات علمی دانش روز در زمینه فیزیک پلاسما شد، هوشش را در راه خدا بکار برد و به فردی چند بعدی تبدیل شد که در دانش، در عرفان، در سیاست و در جنگ نمونه و کم نظیر بود.

ایشان در آمریکا با همکاری بعضی از دوستان، برای اولین ‏بار انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا را پایه‏ ریزی کرد و از مؤسسین و فعالان انجمن دانشجویان ایرانی در کالیفرنیا به شمار می‏رفت که به دلیل این فعالیت‏ ها، رژیم شاه بورس تحصیلی اش را قطع کرد.

کتاب‌های او در زمینه عرفان نشان از روح بزرگ عرفانی او دارد که جسم خاکی تاب تحمل چنین روحی را نداشته و باید به سوی بی نهایت پرواز می‌کرد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *