رئیسی: ماهانه ۱۳ هزار میلیارد تومان بدهی دولت قبل پرداخت می‌شود/ فوتی‌های کرونایی را از ۷۰۰ نفر به صفر رساندیم

رئیس جمهور گفت: دولت در آغاز کار با کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومانی مواجه شد که هر ماه ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان بدهی و فاکتور هزینه‌های دولت قبل پرداخت می شود، اما به برکت، عزت و اقتدار مردم بدون تعهد جدیدی برای کشور، دولت صادرات نفتی را به حدی قابل قبولی رسانده است

به گزارش نارخبر به نقل از فارس از بجنورد، آیت الله سید ابراهیم رئیسی ظهر امروز در بین اقشار مختلف مردم بجنورد، اظهار کرد: استان خراسان شمالی مردمانی بسیار با بصیرت، با احساس مسوولیت و خونگرم دارد و روحیه پذیرایی از زائران امام رضا(ع) را در طول تاریخ تجربه کرده اند.

رئیس جمهور افزود: مردم خراسان شمالی با گویش های ترک، فارس، ترکمن، تات و فارس در کنار یکدیگر با وحدت زندگی می کنند و مردم این خطه در پیروزی انقلاب اسلامی، حریم و حرم خوش درخشیده‌اند.

وی ادامه داد: مردمانی پرتلاش که محور کارشان کشاورزی و دامداری است؛ مردمان این استان مردمانی تولید کننده هستند و البته امروز تولید در کشور بسیار مهم و محور کار است.

رئیسی با اشاره به اینکه دانشگاه‌های خراسان شمالی نیروهای خوبی را پرورش داده‌اند، تصریح کرد: باید زمینه‌ای ایجاد شود تا از نعمت حضور این جوانان برخوردار شویم و شرایط برای اشتغال و به کار گیری آنان فراهم شود.

رئیس جمهور با تأکید بر بهره‌وری درست از امکانات و ظرفیت‌ها گفت: پتروشیمی خراسان در بجنورد کار ارزشمندی است اما باید تغییرات در آن اتفاق بیفتد، ضرورتی ندارد از آب شرب برای صنعت استفاده شود بلکه باید از پساب بهره گرفته شود و از ظرفیت اب شرب برای رفع نیاز مردم بهره‌گیری شود.

وی تصریح کرد: حداکثر تا آخر سال جاری باید آب شرب و کشاورزی که اکنون در پتروشیمی استان استفاده می‌شود، در اختیار مردم قرار گیرد. از سوی دیگر نیز باید با توسعه چند برابری صنایع این مجموعه برای مردم اشتغالزایی فراهم شود و البته این مهم نیاز به سرمایه‌گذاری جدی دارد.

رئیسی ادامه داد: دامداران و کشاورزان استان هم باید احساس کنند که کارشان قابل پیش‌بینی و برنامه‌ریزی است. دولت هم باید با ارائه تسهیلات مناسب، محصولات آنها را با قیمت مناسب خریداری نماید.

از ۷۰۰ فوتی کرونایی به صفر رسیده‌ایم

رئیس جمهور در ادامه با اشاره به شرایط مطلوب کنترل بیماری کرونا در کشور، گفت: در آغاز کار دولت سیزدهم با مشکل کرونا مواجه بودیم و روزانه ۷۰۰ خانواده در ایران داغدار می شدند، این روزها اما تعداد فوتی‌ها به صفر رسیده در حالی که امروز کرونا در برخی کشورها تا ۵۵۰ نفر در روز را قربانی می‌کند.

وی ادامه داد: در کشور ما به لطف خداوند و با توکل بر او و به برکت مجاهدت‌های کادر درمان و پرستاران کشور که جانشان را در میان گذاشتند تا از جان مردم صیانت شود،‌ به این شرایط رسیده‌ایم.

ماهانه ۱۲ تا ۱۳ هزار میلیارد تومان بدهی و فاکتور هزینه‌های دولت قبل را پرداخت می‌شود

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دولت ۴۸۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داشت گفت: این رقم کمی نیست هم اکنون کسری بودجه داریم و حتی به ما گفته می شد که با کسری بودجه چه کار می‌کنید.

آیت الله رییسی افزود: تلاش کردیم تا تولید نفت را افزایش دهیم و دیگر اقداماتی انجام دادیم تا کسری بودجه را بدون اینکه پول چاپ کنیم و یا از بانک مرکزی استقراض کنیم، سال ۱۴۰۰ را پشت سر بگذرانیم.

وی ادامه داد: هم اکنون هر ماه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان و حتی ۱۳ هزار میلیارد تومان هزینه‌های را که از قبل انجام شده، پرداخت می کنیم و این هزینه پیش از ما انجام شده بود و دولت فعلی باید آن را پرداخت کند.

رییس جمهور افزود: برخلاف گذشته امروز در حوزه نفت مشکل نداریم و بدون اینکه تعهدی جدیدی بپذیریم با همان وضعیت سابق نفت را می فروشیم که در حد قابل قبول هم است.

وی با بیان اینکه درآمد کشور افزایش پیدا کرده است گفت: علاوه بر ۴۸۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه، حقوق ها را پرداخت  می‌کنیم و هزینه هایی هم داشته‌ایم.

آیت الله رییسی با بیان اینکه دولت به دنبال عادلانه کردن دستمزدها هست، تأکید کرد: کارکنان، کارمندان، کارگران، معلمان مطالبات به حقی دارند و البته دولت با توجه به امکاناتی که در دسترس دارد به دنبال بسط عدالت در حقوق و دستمزدها و عدالت در توزیع امکانات است.

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه هدف از سفرهای استانی رصد مسائل از نزدیک است، گفت: می‌شود از تهران به صورت تصویری در جریان امور استان‌ها قرار گرفت، اما قطعا حضور موثرتر است. تجربه با مردم بودن و از نزدیک سخن مردم شنیدن را داریم و همواره معتقد هستیم که باید از نزدیک با مردم ارتباط گرفت و سخن مردم را شنید.

وی با اشاره به اینکه از شرایط زندگی مردم در شهر و روستاها اطلاع دارم و با مردم در ارتباط هستم و به دنبال رفع مشکل مردم هستم، گفت: با بهتر شدن وضعیت کر‌ونا، کسب و کارها شروع شد، مدارس آغاز به کار کرد و شرایط وضعیت مطلوبی گرفت.

بدون چاپ پول رشد اقتصادی داشتیم/ باید تورم مهار شود

رئیسی با بیان اینکه بانک مرکزی در سه ماهه آخر سال، اعلام کرد که اگر چاپ پول نداشته باشیم با مشکل مواجه می شویم،‌ گفت: امروز با همین تلاش‌ها و مراقبت‌ها چهار دهم درصد رشد اقتصادی، به رشد چهار درصدی رسیده است.

رییس جمهور با اشاره به اینکه سعی‌مان در این است که زمینه رشد اقتصادی و ارزش پیدا کردن پول ملی را افزایش دهیم، تأکید کرد: اگر پول ملی بی ارزش شود، هر میزان حقوق اضافه شود حریف گرانی نخواهد شد، پس باید حتما وضعیت تورم مهار شود.

سرمایه بزرگ ما پشتیبانی ملت است/ آینده ای روشن در انتظار کشور است

وی در ادامه گفت: امروز ما یک سرمایه بزرگ داریم، امروز پس از توکل بر خدا، مدیریت رهبر معظم انقلاب، یک سرمایه بزرگ داریم و آن پشتیبانی ملت و زنان و مردان است، شعار ما این است که با اتکا به خدا و به اعتماد به نفس می‌توانیم بر همه مشکلات فایق شویم. 

آیت الله رییسی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب فرمودند هیچ مشکل حل نشدنی وجود ندارد، تصریح کرد: مردم خراسان شمالی بدانند، در این شرایط و وضعیت کشور، با پشتیبانی مردم و تصمیم و اراده دولتمردان و تلاش همه اقشار در جامعه که سرمایه‌های نظام هستند، قطعا آینده ای روشن در انتظار کشور خواهد بود.

رئیس جمهور با اشاره به تحریم‌های ظالمانه علیه مردم گفت: دشمن با افزایش تحریم ها و تهدیدها و تنگ تر کردن حلقه محاصره می خواهد به مردم فشار وارد کند، اما با مقاومت مردم این تحریم ها شکست خورده و ما به عنوان نماینده مردم به آنها می‌گوییم که با ملت ایران با زبان زور صحبت نکنید؛ زبان زور با مردم ایران، جواب نمی دهد. 

رئیسی اضافه کرد: با گذشت ۴۳ سال از عمر با برکت انقلاب اسلامی ایران و مقاومت مردم در این ایام، دشمن به دنبال این است که با جنگ اقتصادی، بذر ناامیدی را در دل مردم بکارد.

وی افزود: در جنگ رسانه‌ای که دشمن به راه انداخته است، همه وظیفه تبیین داریم و همه بدانند که در جهاد تبیین باید روشنگری کنند و اجازه ندهند که دشمن ایجاد ناامیدی کند.

هرکسی در هرجایی در عمل در دل مردم امیدآفرینی کند

آیت الله رییسی خاطرنشان کرد: هر کسی در هر جایگاهی مشغول به هر فعالیتی است، باید در مردم و دل مردم ایجاد امید کند.

رییس جمهور با تأکید بر اینکه این امید تنها با سخن گفتن ایجاد نمی‌شود و باید در عمل هم مردم را امیدوار کرد، یادآور شد: تمام ادارات، سازمان و ارگان های که به نام انقلاب خدمت می‌کنند باید در دل جوان ایرانی ایجاد امید کنند، زیرا همه موظف هستیم به عنوان خدمتگذار، به تمام وجود به مردم خدمت کنیم.

وی با اشاره به رشادت‌های حاج قاسم در زمان مبارزه با داعش و اعلام پیروزی بر آن گفت: قطعا این اتفاق و پیروزی با پشتکار، توکل به خدا، اعتماد به نفس به بار نشست. امروز جوانان ایرانی هم با اتکا به خدا، قطعا می‌تواند به پیروزی و موفقیت‌های زیادی دست‌ پیدا کنند.

رئیسی تصریح کرد: با تمام وجود خدمت گذاری برای مردم را افتخار خودم می‌دانم و همه تلاش‌مان براین است که وضعیت کشور در تراز جمهوری اسلامی ایران و در شأن مردم و جایگاه ملت ایران باشد.

وی با بیان اینکه به اندازه ۵۰ سال طرح نیمه تمام در کشور وجود دارد، افزود: بودجه کافی برای اجرای تمامی طرح ها وجود ندارد و این طرح ها بر اساس اولویت بررسی می‌شود و اعتبارات لازم برای طرح های اولویت دارد در نظر گرفته می شود.

آیت الله رییسی در پایان تأکید کرد: تمامی نیازهای خراسان شمالی توسط همکاران ما بررسی شده است و در ابتدای امر اجرای طرح های اولویت دار را برنامه ریزی می کنیم و لیست این طرح ها در جلسه شورای اداری خراسان شمالی مطرح و بررسی می شود ضمن اینکه خود مردم و رسانه به عنوان ناظر و به همراه استاندار و معاون اجرایی رییس جمهور این مصوبات اجرایی شود.

انتهای پیام/آ

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − یک =