فرهنگ برهنگی چه بر سر خانواده غربی آورده است؟/ بررسی فرزندآوری نامشروع به روایت آمار

بررسی آمارها نشان می دهد در بسیاری از کشورهایی که به جهت ترویج بدلباسی و بدپوششی آستانه تحریک جنسی جامعه افزایش یافته، روابط خارج از خانواده نیز افزایش چشمگیری داشته و بر همین اساس تمایل به ازدواج نیز کم شده است.

به گزارش نارخبر به نقل از فارس پلاس؛فرهنگ برهنگی در سطح جهان وضعیت بی‌قاعده‌ای را در روابط زن و مرد ایجاد کرده است. فلسفه “پوشش” کنار رفتن انگاره جنسی نسبت به جنس مخالف در اجتماع است و عدم پوشش تنها محدود به حریم زناشویی می‌باشد. امّا برخی این حریم به کل اجتماع تعمیم داده‌اند!

در سه گزارش قبلی فارس پلاس به بررسی آماری ۳ مقوله «خیانت متاهلان»، «خشونت جنسی» و «رابطه جنسی در سنین نوجوانی» در جهان غرب پرداخته شد و هدف از آن بررسی این موضوع بود که رها کردن موضوع پوشش و تبعاً هم جوشی زن و مرد منجر به چه پیامدهایی می‌شود. در این گزارش به وجهی دیگر از این موضوع پرداخته می‌شود: مفهوم فرزندآوری غیرزناشویی (Nonmarital Childbearing).

این کلید واژه مفهوم جدیدی نیست و در طول تاریخ از سوی تمامی ادیان به عنوان امری ناپسند همواره نکوهش شده است. هر زبان و دیاری نیز واژگان مخصوصی برای آن تعریف کرده است. کلیدواژه خاصه آن در ساختار عامیانه فارسی «تولدهای نامشروع» است که مقابل مفهوم «حلال زادگی» قرار می‌گیرد.

موسسه مطالعات خانواده (IFS) گزارش مطالعاتی تحت عنوان «World Family Map» در سال ۲۰۱۹ منتشر کرد. در این گزارش ۹۸ صفحه‌ای بندی مجزا به فرزندآوری غیرزناشویی (Nonmarital Childbearing) اختصاص داده شده است. لازم به ذکر است که آخرین سال نرخ ‌های اعلامی بعضاً برای یک دهه پیش است.

طبق گزارش موسسه مطالعات خانواده (IFS) بالاترین میزان نرخ موالید نامشروع در جهان با ۸۲ درصد متعلق به کلمبیا است. تنها حدود ۱۸ درصد موالید این کشور در چارچوب ازدواج صورت گرفته است.

این موضوع امری فراگیر در سایر کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی است. بیش از دو‌سوم موالید این منطقه خارج از چارچوب خانواده است. کشورها به ترتیب آمار نرخ موالید نامشروع از قرار ذیل است:

  • کلمبیا (۸۲%)، پرو (۷۶%)، نیکاراگوئه (۷۲%)، شیلی (۷۱%)، پاراگوئه (۷۰%)، کاستاریکا (۶۹%)، مکزیک (۶۵%)، بولیوی (۵۵%)، برزیل (۲۱%) و آرژانتین (۱۳%).


نرخ موالید نامشروع در آمریکای مرکزی و جنوبی | منبع: IFS

این آمار در ۵ کشور آنگلوساکسون جهان نیز نشان از نرخ بالای موالید نامشروع دارد. درگزارش موسسه مطالعات خانواده (IFS) آمریکا آمده است که ۴۰ درصد از موالید در کشور ایالات متحده از زنانی است که ازدواج نکرده‌اند.

بالاترین نرخ در میان ۵ کشور آنگلوساکسون با ۴۸ درصد متعلق به انگلستان است. این آمار برای نیوزلند ۴۷ درصد، استرالیا ۳۴ درصد و کانادا ۳۳ درصد است.


نرخ موالید نامشروع در آمریکای شمالی و اقیانوسیه | منبع: IFS

اداره آمار اتحادیه اروپا (Eurostat) گزارش داد که آمار موالید نامشروع در اتحادیه اروپا به ۴۲ درصد در سال ۲۰۱۸ رسید. این عدد ۱۷ درصد بیشتر از آمار  سال ۲۰۰۰ است.

بالاترین آمار در اتحادیه اروپا مربوط به فرانسه با ۶۰ درصد موالید نامشروع است. بلغارستان (۵۹%)، اسلوونی (۵۸%)، پرتغال (۵۶%)، سوئد (۵۵%)، دانمارک و استونی (۵۴%) و هلند (۵۲%) در رده‌های بعدی هستند.

در میان کشورهای خارج از اتحادیه اروپا نیز کشور ایسلند بدترین وضعیت را دارد. بیش از ۷۰ درصد موالید در ایسلند نامشروع است و نروژ، انگلیس، سوئیس و لیخن اشتاین در رده‌های بعدی قرار دارند.

از سوی دیگر، طبق این گزارش بیش از ۷۰ درصد موالید در یونان، کرواسی، لیتوانی و لهستان در چارچوب ازدواج است و از حیث حریم خانواده وضعیت بهتری نسبت به سایر کشورهای اروپایی دارند.


نرخ موالید نامشروع در قاره اروپا| منبع: اداره آمار اتحادیه اروپا

در کشورهای قاره اروپا تعداد کمی مایل به زندگی متاهلانه هستند. اداره آمار اتحادیه اروپا (Eurostat) گزارش داد که کمترین نرخ ازدواج در اتحادیه اروپا متعلق به ایتالیا است. در این کشور ۱.۶ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر مایل به ازدواج هستند. این آمار برای پرتغال ۱.۸ نفر و اسپانیا ۱.۹ نفر گزارش شده است. آمار مذکور برای سال ۲۰۲۰ است. وضعیت تاهل در اروپا در نقشه ذیل قابل مشاهده است.


نرخ ازدواج در اروپا|منبع:‌ اداره آمار اتحادیه اروپا

در کشورهای آسیایی هنوز حریم خانواده محترم شمرده می‌شود. تنها فیلیپین وضعیت نابهنجاری دارد. نرخ موالید نامشروع در فیلیپین ۴۸ درصد است. 

نرخ موالید نامشروع در تایوان ۴ درصد است. تنها ۳ درصد از موالید در اندونزی با جمعیت ۲۷۰ میلیون نفر نامشروع است. تایوان (۴%)، سنگاپور (۳%)، کره جنوبی و ژاپن (۲%) در رده‌های بعدی هستند.

موسسه مطالعات خانواده (IFS) برآورد کرده است که تنها یک درصد از موالید هندوستان با ۱/۴ میلیارد نفر جمعیت نامشروع است که آماری بسیار ایده‌آل برای این کشور ۷۲ ملت است.

در کشورهای اسلامی غرب آسیا تنها ترکیه با ۳ درصد دارای نرخ موالید نامشروع است. یکی از دلایل این آمار در ترکیه این است که آنکارا پس از جنگ جهانی دوم خود را در بلوک غرب تعریف کرده و قریب به ۳۵ سال است که در انتظار عضویت در اتحادیه اروپا است.


نرخ موالید نامشروع در آسیا | منبع: IFS

علت این اوضاع چیست؟

خط اول تحریک جنسی مردان چشمان اوست. چشم دروازه دل است و کنترل ورودی اهمیتی بالایی دارد. دکتر «ادوارد او. لومان» استاد جامعه‌شناسی دانشگاه شیکاگو از نویسندگان اصلی گزارش «The Social Organization of Sexuality» است که به گفته آمازون، نمایی دقیق از وضعیت روابط جنسی در آمریکا ارائه می‌دهد. 

لومان می‌گوید: «اکثر مردان بالغ زیر ۶۰ سال حداقل یک بار در روز به رابطه جنسی فکر می‌کنند. این درحالی است که فقط  یک چهارم زنان گفته‌اند که به آن فکر می‌کنند. با بالا رفتن سن، خیال پردازی افراد کمتر می‌شود، اما مردان همچنان دو برابر بیشتر خیال پردازی می‌کنند.»

«لوان بریزندین» موسس کلینیک «خلقیات و هورمون زنان» و استاد دانشگاه سان فرانسیسکو (UCSF) کالیفرنیا در سی‌ان‌ان (CNN) نوشت:‌ «شاید بزرگترین تفاوت بین مغز مرد و زن این باشد که ناحیه تعقیب جنسی (هیپوتالاموس) مردان ۲.۵ برابر بزرگتر از زنان است.»

از همین روست که دین دستور به پرهیزگاری داده است ولی قاعدتاً بخش قابل توجهی از مردان در کشورهای مختلف جهان از دستورات نفس خود پیروی می‌کنند نه شرع. لذا همزمان حکم به پوشش زنان نیز داده شده تا گزندی از سوی بیمار دلان به آنان وارد نشود.

از طرفی تمام قصورات بر گرده مردان نیست. یورو نیوز در سال ۲۰۱۹ به نقل از موسسه ایفوپ درباره خیانت زنان متاهل اروپایی به همسران خود نوشت: «زیبایی می تواند عامل اصلی خیانت زنان باشد. زیرا در میان زنان خیانتکار اروپایی، آن‌هایی که ترکیب بدن خود را از زنان عادی زیباتر می دانند ۲۴ درصد، آنهایی که خود را بسیار زیبا می پندارند ۲۷ درصد، و آنهایی که خود را در زیبایی از مرد زندگی سر می‌دانند ۲۲ درصد این جمعیت [خیانتکار] را تشکیل می دهند.»

طبعاً مردان در مسائل جنسی حریص‌تر هستند. «بریزندین» می‌گوید: « با شروع دوره نوجوانی [پسران]، ۲۰ تا ۲۵ برابر بیشتر از دوران قبلِ نوجوانی تستوسترون (هورمون جنسی) تولید می‌کنند. اگر تستوسترون را آبجو در نظر بگیریم، یک پسر ۹ ساله روزانه معادل یک فنجان آبجو دریافت می‌کند. اما پسر ۱۵ ساله روزانه تقریباً دو گالن آبجو دریافت و موتورهای جنسی آن‌ها را تغذیه می‌کند و این امر را برای آنان غیرممکن می‌سازد که به اعضای بدن زن و رابطه جنسی فکر نکنند.»

از همین روی، رواج برهنگی و پوشش نامناسب در فضای مجازی و حقیقی به مثابه شعله‌ور کردن هر لحظه غریزه مردان بالاخص نوجوانان و جوانان است که به فجایعی نظیر خیانت به همسر و در مرتبه بالاتر آن یعنی تجاوز منجر می‌شود. موسسه مطالعات خانواده (IFS) آمریکا در همین رابطه نوشته است: «مطالعات  نشان می‌دهد که مردان بیشتر به شریک زندگی خود خیانت می‌کنند و مرتکب رفتار نادرست جنسی می‌شوند.»

از همین روست که معصوم نگاه به زیبایی نامحرم را تیری از جانب ابلیس می‌شمارد؛ شاید شکار بعدی ابلیس “همسر یا نزدیکانتان” باشد!

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *