بنیاد مسکن سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی می‌سازد

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی گفت: سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی از سوی بنیاد مسکن در کشور ساخته می شود.

به گزارش نارخبر به نقل از خبرنگار ایرنا، “علی عسکری” شامگاه یکشنبه در جمع خبرنگاران افزود: ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی از سوی دولت سیزدهم در قالب طرح نهضت ملی هدفگذاری شده است.
وی تاکید کرد: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز ساخت ۲۰۰ هزار واحد مسکن  شهری همچنین ۲۰۰ هزار واحد روستایی را تقبل کرده است. 
مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی عنوان کرد: در فاز نخست طرح نهضت ملی مسکن در استان مرکزی، بیش از ۳۰ هزار خانوار در سامانه ثبت‌نام کردند و از این تعداد حدود پنج هزار خانوار قطعی شده که دولت مکلف است در راستای آغاز عملیات اجرایی این واحدهای مسکونی نسبت به تامین و تحویل زمین به بنیاد مسکن اقدامات لازم را انجام دهد.
عسکری ادامه داد: از این تعداد ، عملیات اجرایی بیش از دو هزار و ۸۶۰ واحد مسکونی در استان مرکزی کلید خورده و حدود ۸۸۰ واحد در قالب گروه‌های ساخت هستند که پیشرفت مناسبی دارند و تعدادی از این واحدها به بهره برداری رسیدند.
وی بیان داشت: اکنون با امکانات و امتیازاتی که دولت درنظر گرفته فرصت طلایی برای بسیاری از خانواده‌های فاقد مسکن فراهم شده به طوری که بسیاری از تسهیلات، امتیازات و اموری که نیاز به انجام هزینه‌های هنگفت بوده در این طرح حذف شده که میتوان به تامین زمین و پرداخت وجه برای تامین و خرید زمین برای متقاضیان اشاره کرد.
وی ادامه داد: این موضوع یک بار مالی بسیار سنگین برای خانوارها بوده که با حذف قیمت زمین بهای تمام شده واحد مسکونی کاهش پیدا می‌کند و سبب کمک به متقاضی می‌شود.
مدیرکل بنیاد مسکن استان مرکزی با بیان اینکه در طرح نهضت ملی مسکن، هزینه‌های صدور پروانه و تهیه نقشه بیش از ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده گفت: دولت مکلف است  خدمات روبنایی، زیربنایی و شبکه‌های آب، برق و گاز را تامین کند و انجام این مهم امر کمک شایانی در راستای کاهش‌هزینه‌های متقاضیان می‌کند.
عسکری عنوان کرد: از دیگر اقدامات مثبت دولت در کاهش هزینه‌های این طرح پرداخت  تسهیلات بانکی است که از آغاز اجرای این طرح از یک میلیارد ریال به چهار میلیارد و ۵۰۰  میلیون ریال و بازپرداخت آن هم از ۱۲ به ۲۰ سال افزایش پیدا کرده که این امر سبب می‌شود متقاضی فرصت کافی پس از بهره‌برداری به جهت تقسیط تسهیلات دریافتی برای احداث واحد مسکونی خود داشته باشد. 

وی گفت: در راستای طرح‌های اقدام و نهضت ملی مسکن، اکنون بیش از ۳۰ هزار و ۶۲۲ خانوار در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر استان در این سامانه ثبت نام کردند که به جز اراک و ساوه بیش از ۳۰ هزار و ۶۳۴ نفر در سامانه ثبت‌نام کردند که اقدامات لازم در خصوص بررسی متقاضیان انجام شده است.
وی تصریح کرد: ۸۳۹ واحد در قالب گروه‌های ساخت اجرا می‌شود که به عبارتی همه امور اجرایی توسط متقاضیان یک گروه انجام می‌شود و یک هزار و ۵۰۳ واحد برای تسهیلات طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن به بانک معرفی شدند که از این تعداد یک هزار و ۳۲۸ واحد انعقاد قرارداد شده و تسهیلات آن از سوی بانک تامین شده است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 3 =