نفس‌های پایتخت صنعتی ایران به شماره افتاد/ هوای اراک، ساوه و شازند در وضعیت آلوده

در حالی نفس‌های پایتخت صنعتی ایران به شماره افتاده که به گفته رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل محیط زیست استان مرکزی از وضعیت آلوده هوای اراک، ساوه و شازند خبر داد.

به‌ گزارش نارخبر به نقل از تنسیم، کلانشهر اراک یکی از ۸ شهر آلوده کشور است که هر ساله شاهد آلودگی هوا در فصول مختلف سال در این شهرستان به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی کشور هستیم و با وجود همه اقداماتی که در راستای کاهش آلودگی هوا انجام می‌شود مردم انتظار دارند که هر سال شرایط بهتر از سال‌های قبل شود.

اراک با وجود اینکه تقریبا نیمی از فصل بهار را با آلودگی هوا سپری کرد با گذشت چند روز از فصل تابستان امروز شاهد آلودگی هوای این شهرستان هستیم که این آلودگی تهدید جدی برای سلامت مردم است.

تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ذرات مضر موجود در هوای آلوده می‌توانند از ریه‌ها و سپس به سرعت از طریق جریان خون به مغز منتقل شوند و سلامت افراد را به خطر بیندازند که در نتیجه میزان مراجعات به مراکز درمانی با مشکلات تنفسی افزایش پیدا می‌کند.

این روزها تنها راه مقابله با آلودگی هوا برای همه گروه‌های سنی به ویژه گروه‌های حساس و افراد دارای بیماری خاص تا حدامکان ماندن در منزل و توجه به توصیه‌های پزشکی است.

با وجود تلاش‌های تشکل‌های زیست‌محیطی، فعالان و سازمان‌‌های مردم نهاد زیست‌محیطی اما اراک همچنان بر مدار آلودگی هوا قرار دارد و مسئولان امر باید برای این موضوع تدبیری بیندیشند.

«علیرضا محرابیان»، رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: در ساعت ۱۰ صبح امروز شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای اراک به 148 رسیده که نشان دهنده وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس و همین شاخص در شازند به ۱۵۹ رسید که نشان‌دهنده کیفیت هوای ناسالم برای همه گروه‌های سنی است به همین سبب در این شرایط تا حدامکان نباید از منزل خارج شد.

وی افزود: بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای استان، متوسط شاخص کیفیت هوای اراک در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۰ صبح امروز به ۱۵۹ رسید که نشان‌دهنده کیفیت هوای ناسالم برای همه گروه‌های سنی است.

محرابیان ادامه داد: شاخص لحظه‌ای کیفیت هوای ساوه در ساعت ۱۰ صبح امروز به ۱۰۴ رسید که نشان دهنده وضعیت هوای ناسالم برای گروه‌های حساس است به همین سبب با توجه به شرایط موجود پیشنهاد می‌شود که مردم به‌ویژه گروه‌های سنی حساس از جمله سالمندان، زنان باردار، کودکان و بیماران قلبی و ریوی از تردد در فضای باز خودداری کنند.

وی تصریح کرد: ذرات کمتر از ۲ و نیم میکرون آلاینده مسئول و عامل مهم و اصلی در آلودگی گرد و غبار منطقه‌ای است به همین سبب در این شرایط مردم باید از تردد غیرضروری در شهر بپرهیزند.

بیشتر بخوانید

به‌ گزارش تسنیم، امروز آلودگی هوا آنقدر شدید بود که با توجه به حفظ سلامت مردم بر اساس مصوبه کارگروه اضطرار آلودگی هوا همه ادارات، مدارس، مهدهای کودک و دانشگاه‌های استان تعطیل اعلام شدند اما این تعطیلی شامل دستگاه‌های خدمات‌رسان و امدادی نمی‌شود.

انتهای پیام/۷۱۳/ح

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *