بحران‌سازی «تاج» برای فوتبال ایران با ورود به انتخابات فدراسیون/ استعلام از فیفا؛ تنها راه‌حل قانونی احراز صلاحیت نامزدها

به‌نظر می‌رسد استعلام از فدراسیون بین‌المللی فوتبال درباره پرونده یکی از داوطلب‌های انتخابات ریاست فدراسیون ایران، تنها مسیری‌ست که فرجام درستی خواهد داشت.

به گزارش نارخبر به نقل از خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانا؛ گزافه نیست اگر کمیته بدوی انتخابات فدراسیون فوتبال را به سبب لزوم اثبات بی‌طرفی در جنگ استدلال‌‎های خود، مهم‌ترین رکن تأثیرگذار بر تمامیت انتخابات فوتبال ایران و رأی تک به تک اعضای مجمع عمومی در تاریح ۸ شهریورماه پیش رو دانست.

اگر چه برخی از اعضای حقوقی این کمیته مهم سعی بر اثبات اصل بی‌طرفی خود و نظرات‌شان بر اتمسفر انتخاباتی داشته‌اند اما اظهارنظرهای عجیب از سوی رئیس کمیته بدوی و پی‌رنگ‌های مرتبط با یکی از داوطلبان جنجالی این انتخابات از سوی ۲ تن دیگر از اعضا، شائبه‌های تأثیرپذیری و تغییر رأی را ایجاد کرده و حتی پس از شکایت یک داوطلب دیگر، کار را به کمیته اخلاق کشانده.

مطابق شنیده‌ها در واپسین جلسه بررسی و احراز صلاحیت رئیس سابق فدراسیون فوتبال در کمیته بدوی، نظر ۳ تن از اعضا به عدم استعلام از فیفا بوده و ۲ تن دیگر به جهت جلوگیری از هر گونه شائبه و حاشیه، استعلام درباره وضعیت ۳ دوره عضویت متوالی مهدی تاج در هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال را امری لازم و ضروری دانسته‌اند.

کمیته اخلاق که می‌بایست مطابق مستندات و دعاوی، به شکایت از اعضای این کمیته و درخواست تغییر رئیس آن رسیدگی کند و رأی خودش را روشن سازد اما در این بین اعضای مخالف با استعلام از فیفا، دلیل این امر را حساس شدن فدراسیون جهانی فوتبال روی انتخابات تلقی کرده‌اند؛ بهانه‌ای که خودش باعث تشکیک در صحت و سلامت انتخابات شده!

مطابق با اساس‌نامه فدراسیون فوتبال که مصوب فیفا هم هست، این فرآیند باید به شکلی کاملاً دموکراتیک و به دور از هر گونه فشار و اعمال سلیقه برگزار شود. جالب این که نمایندگان AFC و فیفا هم در نشست ۸ شهریورماه حضور خواهند یافت اما مگر چه اتفاقی در پشت پرده در حال رخ دادن بوده که ورود نهاد ناظر بین‌المللی و استعلام نظر از آن‌ها امری ناشایست شده؟

حالا که وضعیت کمیته بدوی چندان مساعد نیست و اتفاق نظری هم تاکنون وجود نداشته، مجمع عمومی فدراسیون فوتبال به عنوان عالی‌ترین رکن قانون‌گذار فوتبال ایران صلاحیت تغییر و تحول به هر نحوی در این کمیته را دارد و هم‌چنین اعضای این مجمع به راحتی می‌توانند درخواست استعلام از فیفا را به دبیرکل و سپس به فدراسیون جهانی تسلیم کنند.

از یاد نبریم که اکنون حداقل ۳ عضو اصلی این کمیته به دلیل تعارض منافع و حضور فعال در نهادهای دیگر، حق رای خود را در سازوکار قانونی از دست داده‌اند، ۲ عضو علی البدل به جلسات اضافه شدند و همه اختلافات هم بر سر رد یا تایید صلاحیت تاج بالا گرفته. بنابراین هر گونه تصمیمی بدون استعلام از فیفا به علت شرایط موجود، چندان سنخیت و حقانیتی نخواهد داشت.

در چنین شرایطی که ورود مهدی تاج به انتخابات فوتبال ایران یک بحران عجیب و ناشناخته را پدید آورده، تنها راه حل قانونی و به‌دور از هرگونه شائبه را می‌توان در نظر نهایی و قاطعانه فدراسیون جهانی فوتبال یافت؛ استعلامی که قطعاً نقش زیادی در تأمین صحت و سلامت این انتخابات مهم خواهد داشت.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =