۱۳۰۰ مورد حیوان گزیدگی در شمیرانات طی چهار ماه

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شمیرانات گفت: از ابتدای سال ۱۴۰۱ تعداد مراجعان حیوان گزیدگی به مراکز درمان و پیشگیری هاری در شهرستان شمیرانات حدود ۱۳۰۰ نفر بوده که نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

به گزارش نارخبر؛ایمان عمو‌زاده رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شمیرانات در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شمیرانات اظهار کرد: با توجه به اینکه بیماری هاری در ایران بومی محسوب می‌شود لذا هرگونه گزش توسط پستانداران خونگرم، مشکوک به هاری است و باید اقدامات درمان و پیشگیری از هاری را دریافت کنند زیرا همه گزش ها بدون توجه به محل، وسعت و شدت آسیب، خطرناک است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۱۲ مرکز درمان و پیشگیری هاری در محدوده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی موجود است، گفت: ۳ مرکز آن مربوط به شبکه بهداشت شهرستان شمیرانات است که مرکز درمان و پیشگیری هاری شمیرانات از سال ۱۳۹۷ به صورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات به مجروحین می‌باشد.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان شمیرانات بیان کرد: اولین اقدام بعد از گزیدگی شست‌وشوی زخم به مدت حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه با آب و صابون و یا شوینده های دیگر است که بخش مهمی از فرایند درمان وابسته به این اقدام می‌باشد و در مرحله بعد ارجاع فرد حیوان گزیده به مرکز درمان و پیشگیری از هاری به منظور تزریق واکسن و سرم هاری انجام می‌شود.

عمو‌زاده تصریح کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۱ تعداد مراجعان به مراکز درمان و پیشگیری هاری در شهرستان شمیرانات حدود ۱۳۰۰ نفر بوده است که نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است.

وی با اشاره به اینکه آمار حیوان گزیدگی در سالهای اخیر عموما روند افزایشی داشته است، خاطرنشان کرد: در سال ۱۳۹۴ تداد کل مجروحان ناشی از حیوان گزیدگی در شهرستان شمیرانات ۷۲۱ نفر بوده که این آمار در سال ۱۴۰۰ به ۲۳۸۳ مورد افزایش یافته است.

جدول آمار حیوان گزیدگی در شمیرانات طی ۷ سال اخیر

سال  تعداد مرکز درمان پیشگیریکل مجروحانتعداد سگ گزیدگیتعداد گربه گزیدگی
۱۳۹۴۴۷۳۱۸۰۹۶
۱۳۹۵  ۳۵۹۴۶۰۹۴
۱۳۹۶۳۹۰۳۱۳۴۱۹۸
۱۳۹۷۳۱۲۰۹۳۳۳۲۹۴
۱۳۹۸۳۱۸۱۷۸۱۹۵۲۷
۱۳۹۹۳۱۵۵۰۱۱۰۵۴۲۶
۱۴۰۰۳۲۳۸۳۱۶۳۱۷۱۸

انتهای پیام/ی

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *