جزئیات پایداری شبکه آب در مناطق درگیر سیلاب

مشکلات پیش آمده در روند آب‌رسانی مناطق سیل زده با تلاش نیروهای عملیاتی صنعت آب و برق، به سرعت در حال حل شدن است و در بسیاری از مناطق شاهد پایداری شبکه آب و برق هس

به گزارش نارخبر به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سیلاب اتفاق افتاده در روزهای اخیر فشار قابل توجهی را به نیروهای عملیاتی صنعت آب و برق وارد کرد. با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده از سوی موسسه تحقیقات آب مبنی بر تلاقی سه سامانه بارشی قابل توجه در کشور، با دستور وزیر نیرو اعلام آماده‌باش همه‌جانبه در نیروهای عملیاتی دو بخش آب و برق پیش از وقوع سیلاب‌های گسترده در سطح کشور اعلام شد.

بر این اساس در روز جاری نیز وزیر نیرو در قالب دستوری، از تمامی نیروهای عملیاتی صنعت آب و برق خواست تا ضمن تداوم قرار گیری در حالت آماده‌باش کامل تا پایدار شدن شرایط، همه اقدامات و تدابیر لازم به منظور پیشگیری از بروز خسارات به فوریت پیگیری و اجرایی شود.

با توجه به تاکید وزیر نیرو، پیگیری خبرنگار فارس بیانگر آن است که نیروهای عملیاتی صنعت آب و برق در تمامی نقاط درگیر سیل کشور به صورت شبانه‌روزی مشغول رفع مشکلات مردم هستند.

پایش دقیق مشکلات گزارش شده توسط مردم در ارتباط با آب و برق بیانگر آن است که مسائل با سرعت قابل توجهی در حال حل شدن است.

*حل مسئله آب شرب رفسنجان با تللش جهادی نیروهای عملیاتی آب و آبفا

برای مثال در شهر رفسنجان، خط ۷۰۰ میلیمتری اصلی آب شرب این کشور در سیلاب شدید اتفاق افتاده دچار سیل‌زدگی شد. بر این اساس بلافاصله پس از پایداری شرایط جوی زمینه حل مسئله آب شرب این شهر در دستور کار قرار گرفت.

در همین راستا، علی رشیدی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کرمان در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به آخرین شرایط آب شهر رفسنجان استان کرمان، گفت: به دلیل سیلاب شدیدی اتفاق افتاده مشکلی در آب شرب شهر رفسنجان ایجاد شده بود که با تلاش شبانه روزی و سرعت قابل توجه نیروهای عملیاتی آب و فاضلاب استان کرمان این مسئله حل شد.

وی در بیان جزئیات فنی آب شرب رفسنجان گفت: خط اصلی ۷۰۰ میلیمتر آب شرب رفسنجان دچار سیل زدگی شده بود که مشکل حل شد و هم اکنون آب رفسنجان وصل شده است.

*تلاش برای حل مشکلات استان یزد

یکی دیگر از استان‌هایی که به طرز قابل توجهی با مسئله آب شرب مواجه شد، استان یزد بود، بر این اساس میزان بارندگی در این شهر به اندازه‌ای بود که بسیاری از بناهای تاریخی این شهر تخریب شد.

با توجه به مشکلات به وجود آمده برای مسائل آب در شهر یزد،  با تجهیزات و نیروهای عملیاتی آبفای این شهر به همراه اصفهان و مشهد آبگرفتگی معابر و زیرگذرهای سطح شهر مذکور وصل انشعابات آب در حال انجام است.

علاوه بر این، او تاسیسات آب‌رسانی ۱۷ روستای شهرستان‌های بافق، نیر، تفت و یزد آسیب دیده، تیم های عملیاتی آب شرب دو روستا را وارد مدار کردند و ۱۵ روستای دیگر تا هنگام فروکش سیلاب با تانکر آبرسانی خواهند شد.

آب گرفتگی معابر شهرهای تفت و یزد و نبود کانال های هدایت آب سطحی موجب پس زدگی فاضلاب در این شهر شد که هم اکنون تیم های عملیاتی در حال رفع انسداد شبکه فاضلاب و بازسازی خطوط آسیب دیده هستند.

*نیروهای عملیات ویژه آبفای تهران به میدان آمدند

یکی دیگر از مناطقی که در سیلاب دچار آسیب قابل توجه شد، شهر و روستاهای استان تهران بود، بر این اساس به استناد گزارش آب و فاضلاب استان تهران، سیلاب به شبکه توزیع آب ۱۹ روستا در استان تهران خسارت وارد کرده است که تا این لحظه با تلاش تیم واکنش سریع، آب شرب ۶ روستا وصل و باقی روستاها با تانکر آبرسانی می شود.

لازم به ذکر است، بر اساس اطلاعیه مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران، هم اکنون تامین آب پایتخت بدون مشکل در دستور کار است.

*حل مسئله ۸۱ روستای سیستان وبلوچستان

به گزارش فارس، در استان سیستان و بلوچستان نیز ۹۷ روستا دچار مسئله شد که هم اکنون مسئله ۸۱ روستا حل شده و ۱۶ روستای دیگر پس از پایدار شرایط جوی آبرسانی خواهد شد.

همچنین،  ۵۹ روستای استان هرمزگان با بیش از ۳۱ هزارنفر جمعیت  به علت شکستگی و آب بردگی خطوط انتقال و سوختگی الکتروپمپ‌ها با قطع آب مواجه شده است که با مدیریت خروجی مخازن ذخیره آب و آب‌رسانی سیار، آب شرب روستاها تامین شده است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *