تجارت ۱۰۲ میلیارد دلاری کشور در دولت سیزدهم/ رشد ۵۸ درصدی ترانزیت کالای خارجی

سخنگوی گمرک گفت: از شهریور 1400 تا پایان تیرماه امسال، 151.5 میلیون تن کالا به ارزش 102 میلیارد دلار، بین ایران و سایر کشورها تبادل شد که نسبت به مدت مشابه 31 درصد در ارزش افزایش داشته است.

به گزارش خبرگزاری فارس، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک در مورد تجارت غیر نفتی دولت سیزدهم در ۱۱ماه استقرار دولت جدید اظهار داشت: از زمان استقرار دولت سیزدهم و از اول شهریور ماه سال ۱۴۰۰تا پایان تیرماه امسال،  151میلیون و ۴۹۶ هزار تن کالا به ارزش ۱۰۱میلیارد و ۸۲۰میلیون دلار بین ایران و سایر کشورهای جهان تبادل شد که از لحاظ وزنی با رشد ۴درصدی و از لحاظ ارزش با رشد ۳۱درصدی نسبت به مدت مشابه همراه بوده است.

وی افزود: در این مدت یازده ماهه و نسبت به مدت مشابه  در دولت قبل، پنج میلیون و ۷۵۲هزار تن کالا و ۲۳میلیارد و ۸۶۰ میلیون دلار تجارت بیشتر بین ایران و سایر کشورها رقم خورده است.

لطیفی در مورد میزان صادرات در دولت سیزدهم گفت: حدود ۱۱۳میلیون تن کالا به ارزش ۴۸میلیارد و ۱۹۸میلیون دلار سهم صادرات غیر نفتی  ایران در ۱۱ماه فعالیت دولت سیزدهم از کل تجارت غیر نفتی بود که با ۱۰میلیارد و ۱۱۱میلیون دلار صادرات بیشترنسبت به مدت مشابه، ۲۷درصد در ارزش رشد داشته است.

سخنگوی گمرک در باره واردات ۱۱ماهه کشور در دولت سیزدهم توضیح داد:با توجه به سیاست تامین نیازهای ضروری کشور و واردات کالاهای ضروری از جمله واکسن های کرونا، کالاهای اساسی، نهاده های تولید، مواد اولیه و ماشین آلات تولید و با وجود بحران‌های بین المللی  38میلیون و ۵۳۹هزار تن کالا به ارزش ۵۳میلیارد و ۶۲۲میلیون دلار، از ابتدای شهریور ۱۴۰۰تا پایان تیرماه ۱۴۰۱ وارد کشور شد که ۱۳میلیارد و ۷۴۹میلیون دلار بیشتر از مدت مشابه بوده که این میزان  18 درصد در وزن و ۳۴درصد در ارزش با رشد همراه بوده است.

لطیفی در مورد میزان ترانزیت کالاهای خارجی در دولت سیزدهم گفت: از زمان استقرار دولت سیزدهم در ۱۱ماه اخیر،   12میلیون و ۸۷۵هزار تن کالای خارجی از مسیر جمهوری اسلامی ایران عبور کرده که نسبت به مدت مشابه ۵۸درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *