کمبود نیروی کار در “ساوه و زرندیه”

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی با بیان اینکه امسال پرداخت ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در نقاط مختلف استان هدفگذاری شده است گفت: شهرستان‌های ساوه و زرندیه با کمبود نیروی کار روبه‌رو هستند.

به‌گزارش  نارخبر به نقل از خبرگزاری تسنیم از خمین، جمشید امیدی ظهر امروز در شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های اجرایی تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در فرمانداری خمین با اشاره به کاهش نرخ بیکاری در استان مرکزی اظهار داشت: بر اساس آخرین آمار نفوس و مسکن سال ۹۵ نرخ بیکاری در استان مرکزی ۷.۹ درصد و برای شهرستان خمین ۱۱.۷ درصد است که نرخ بیکاری استان مرکزی در پایان سال گذشته به ۷.۸ درصد تنزل پیدا کرده و این شاخص در خمین نیز ۲ درصد کاهش داشته است.

وی با اشاره به طرح کارورزی افزود: طرح کارورزی و مشوق بیمه‌ای سهم کارفرما فرصت طلایی برای تمامی واحدهای صنفی، اتحادیه‌ها، اتاق اصناف، فعالان بخش کشاورزی و صنعتگران است که اجرای شایسته آن در استان یکی از بسته‌های تدوین شده دولت در راستای رونق تولید و اشتغال کارورزان است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی تصریح کرد: سال گذشته ۱۲ نفر از شهرستان خمین در سامانه کارورزی ثبت نام کردند و دو نفر نیز در سال جدید جذب این سامانه شدند همچنین در سال جدید باید ۴۰۰ نفر در استان مرکزی در سامانه مشوق بیمه کارفرمایی ثبت نام کنند و تاکنون در خمین پنج نفر جذب این سامانه شده‌اند.

امیدی عنوان کرد: امسال پرداخت ۷۰ میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در نقاط مختلف استان هدفگذاری شده که تاکنون ۴ میلیارد و ۳۰۰ تومان تسهیلات مشاغل خانگی در نقاط مختلف استان پرداخت شده است.

وی خاطرنشان کرد: پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی با عاملیت بانک‌های توسعه تعاون، رفاه کارگران و کشاورزی است که به این بانک‌ها ابلاغ شده است که سهم شهرستان خمین از تسهیلات مشاغل خانگی ۷ میلیارد تومان است و تاکنون ۳۶ متقاضی از این شهرستان برای دریافت ۲ میلیارد تومان به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی بیان کرد: سهم استان مرکزی از بند ب تبصره ۱۶ نیز ۲۲۴ میلیارد و ۹۰۰ تومان است که از این تسهیلات ۳۴ میلیارد و ۳۰۰ تومان سهم بهزیستی خمین است که تاکنون ۴ میلیارد و ۸۰۰ تومان به بانک‌های عامل معرفی و یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان در قالب بند ب تبصره ۱۶ در این شهرستان پرداخت شده است.

امیدی اضافه کرد: تسهیلات تخصیص یافته به کمیته امداد امام خمینی(ره) ۴۶۰ میلیارد تومان است ۲۴ میلیارد و ۹۰۰ تومان از این اعتبار برای پرداخت در خمین هدفگذاری شده است که متقاضیان تسهیلات اشتغال کمیته امداد خمین برای دریافت بیش از ۸ میلیارد تومان به بانک‌های عامل معرفی و تاکنون ۲ میلیارد و ۶۰۰ تومان پرداخت شده است.

وی عنوان کرد: در خصوص پرداخت تسهیلات جزء ۲ بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه یک‌هزار و ۴۳۳ میلیارد تومان برای پرداخت این تسهیلات در استان مرکزی پیش بینی شده که از این میزان سهم خمین ۱۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: در جهت تکمیل مجموعه ورزشی کارگران ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قرارداد منعقد شده است همچنین ۱۴ میلیارد تومان نیز در سفر هیات دولت به استان مرکزی مصوب گردید.

امیدی خاطرنشان کرد: نرخ مشارکت اقتصادی شهرستان خمین را  37.3 است و شمار کارگاه‌های فعال شهرستان خمین در سه ماهه نخست امسال یک‌هزار و ۸۲۸ واحد و شمار بیمه شدگان اجباری این شهرستان ۱۹ هزار و ۶۱۱ نفر است.

وی ادامه داد: شهرستان‌های ساوه و زرندیه منابع سرمایه‌گذاری را به خوبی جذب می‌کنند و هریک با کمبود ۵۰۰ نیروی کار مواجه هستند.

بیشتر بخوانید

ضریب پوشش بیمه در استان مرکزی به ۷۰ درصد رسید

” علیرضا حسینی” مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی نیز در این نشست با اشاره به افزایش تعداد بیمه شدگان اصلی تامین اجتماعی اظهار داشت: بیمه شدگان اصلی تامین اجتماعی در استان مرکزی با افزایش ۲.۹ درصد به ۳۲۶ هزار و ۳۷۴ نفر رسیدند و این ضریب افزایش در خمین با ۱۹ هزار و ۷۴۸ نفر به ۱۱.۷ درصد رسیده است.

وی افزود: در استان مرکزی ۹۹۳ هزار نفر از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند هستند و ضریب پوشش در این استان ۷۰ درصد است همچنین در شهرستان خمین ۵۹ هزار و ۹۰۸ نفر با ضریب ۵۷ درصد زیر پوششش بیمه تامین اجتماعی هستند.

مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی تصریح کرد: در استان مرکزی تعداد بیمه شدگان کارگری ۲۲۲ هزار و ۵۸۶نفر است که به نسبت سال گذشته ۱۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است همچنین امسال ۱۱ هزارو ۳۰۸ کارگر در خمین بیمه شدند و شمار بیمه شدگان کارگری در این شهرستان ۱۲.۲۸ درصد افزایش داشته است.

حسینی ادامه داد: طی یکساله اخیر در شهرستان خمین تحولات خوبی در واحدهای تولیدی و ایجاد فرصت اشتغال رقم خورده که نشان دهنده تعامل خوب بین مدیران دستگاه‌های اجرایی و حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی در این شهرستان است در این راستا یک‌هزار و ۸۱۹ کارگاه تولیدی و صنعتی در خمین فعال است و مستمری بگیران بیمه بیکاری در این شهرستان کاهش داشته است.

انتهای پیام/۷۱۱/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =