۴۳ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در استان مرکزی پرداخت شد

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: ۴۳ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی امسال در نقاط مختلف استان پرداخت شد

به گزارش نارخبر به نقل از ایرنا، «جمشید امیدی» روز دوشنبه در شورای هماهنگی مدیران دستگاه‌های اجرایی تابعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی در فرمانداری خمین، افزود: پرداخت ۷۰۰ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی امسال در نقاط مختلف استان هدفگذاری شده است.

وی بیان کرد: پرداخت این تسهیلات با عاملیت بانک‌های توسعه تعاون، رفاه کارگران و کشاورزی است که به این بانک‌ها ابلاغ شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی گفت: سهم شهرستان خمین از تسهیلات مشاغل خانگی ۷۰ میلیارد ریال است و تاکنون ۳۶ متقاضی از این شهرستان برای دریافت ۲۰ میلیارد ریال به بانک‌های عامل معرفی شده‌اند.

امیدی ادامه داد: سهم استان مرکزی از بند ب تبصره ۱۶ نیز ۲ هزار و ۲۴۹ میلیارد ریال است که از این تسهیلات ۳۴۳ میلیارد ریال سهم بهزیستی خمین است.

وی اظهار داشت: تاکنون ۴۸ میلیارد ریال به بانک‌های عامل معرفی و ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال در قالب بند ب تبصره ۱۶ در این شهرستان پرداخت شده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات به کمیته امداد امام خمینی(ره) استان مرکزی اختصاص یافته و ۲۴۹ میلیارد ریال از این اعتبار برای پرداخت در خمین هدفگذاری شده است.

امیدی بیان کرد: متقاضیان تسهیلات اشتغال کمیته امداد خمین برای دریافت بیش از ۸۰ میلیارد ریال به بانک‌های عامل معرفی و تاکنون ۲۶ میلیارد ریال پرداخت شده است.

وی با اشاره به پرداخت تسهیلات جزء ۲ بند ب تبصره ۱۶ قانون بودجه گفت: یک‌هزار و ۴۳۳ میلیارد تومان برای پرداخت این تسهیلات در استان مرکزی پیش بینی شده و سهم خمین ۱۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل تعاون، کار ورفاه اجتماعی با اشاره به زمینه خوب سرمایه گذاری در ساوه و زرندیه افزود: این مناطق استان مرکزی منابع سرمایه گذاری را جذب می کنند و هریک با کمبود ۵۰۰ نیروی کار مواجه هستند.

امیدی طرح کارورزی و مشوق بیمه‌ای سهم کارفرما را فرصت طلایی برای کلیه واحدهای صنفی، اتحادیه ها، اتاق اصناف، فعالین بخش کشاورزی و صنعتگران برشمرد و گفت: با اجرای شایسته طرح کارورزی دانش آموخته دانشگاهی و مشوق بیمه ای در استان یکی از بسته‌های تدوین شده دولت جهت رونق تولید و اشتغال کارورزان، محقق شده است.

وی یادآور شد: ۴۰۰ نفر در استان مرکزی امسال باید در  سامانه مشوق بیمه کارفرمایی ثبت نام کنند و تاکنون در خمین پنج نفر جذب این سامانه شده‌اند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی ادامه داد: ۱۲ نفر در شهرستان خمین پارسال در سامانه کارورزی ثبت نام کردند و ۲ نفر نیز در سال جاری جذب این سامانه شدند.

امیدی با تقدیر از نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی برای تامین اعتبار مورد نیاز مجموعه ورزشی کارگران در این شهرستان ، تصریح کرد:۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان قرارداد برای تکمیل این مجموعه قرارداد منعقد شد و ۱۴ میلیارد تومان نیز در سفر هیات دولت به استان مرکزی مصوب شد. 

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان مرکزی افزود: بر اساس آخرین آمار نفوس و مسکن سال ۹۵ نرخ بیکاری در استان مرکزی  ۷.۹ درصد و شاخص مذکور برای شهرستان خمین ۱۱.۷ درصد است.

امیدی ادامه داد: نرخ بیکاری در استان مرکزی در پایان سال گذشته به ۷.۸ درصد کاهش پیدا کرده و این شاخص در خمین نیز ۲ درصد کاهش داشته است.

وی، نرخ مشارکت اقتصادی شهرستان خمین را  ۳۷.۳ عنوان کرد و گفت: شمار کارگاه‌های فعال خمین در سه ماهه نخست امسال یکهزار و ۸۲۸ واحد و شمار بیمه شدگان اجباری این شهرستان ۱۹ هزار و ۶۱۱ نفر است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی نیز در این شورا گفت: ۹۹۳ هزار نفر در این استان از خدمات بیمه تامین اجتماعی بهره‌مند هستند و ضریب پوشش در این استان ۷۰ درصد است.

«علیرضا حسینی» ادامه داد: ۵۹ هزار و ۹۰۸ نفر در خمین با ضریب ۵۷ درصد زیر پوششش بیمه تامین اجتماعی هستند.

وی توضیح داد: بیمه شدگان اصلی تامین اجتماعی در استان مرکزی با افزایش ۲.۹ درصد به ۳۲۶ هزار و ۳۷۴ نفر رسیدند و این ضریب افزایش در خمین با ۱۹ هزار و ۷۴۸ نفر به ۱۱.۷ درصد رسیده است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی بیمه شدگان کارگری در استان را ۲۲۲ هزار و ۵۸۶ نفر بیان کرد و گفت: کارگران بیمه شده در استان نسبت به پارسال ۱۰ هزار نفر افزایش داشته است. 

حسینی ادامه داد: ۱۱ هزار و ۳۰۸ کارگر امسال در خمین بیمه شدند و شمار بیمه شدگان کارگری در این شهرستان ۱۲.۲۸ درصد افزایش داشته است.

وی بیان کرد: یک‌هزار و ۸۱۹ کارگاه تولیدی و صنعتی در خمین فعال است و مستمری بگیران بیمه بیکاری در این شهرستان کاهش داشته است.

مدیرکل تامین اجتماعی استان مرکزی تاکید کرد: تحولات خوبی در واحدهای تولیدی و ایجاد فرصت اشتغال در خمین طی یک سال اخیر رقم خورده که نشان دهنده تعامل خوب مدیران دستگاه‌های اجرایی و حمایت از واحدهای تولیدی و صنعتی در این شهرستان است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *