استانداردهای دوگانه غرب باید حل شود/ دولت تا برداشت جدی تحریم‌ها از حقوق مردم حمایت می‌کند

سخنگوی دولت با بیان این مطالب که استانداردهای دوگانه غرب باید حل شود، گفت: دولت تا زمان برداشته شدن تحریم‌ها از حقوق مردم حمایت می‌کند.

به گزارش نارخبر به نقل از خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ نشست خبری علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت امروز (سه شنبه ۱۹ مهر۱۴۰۱) با حضور نمایندگان اصحاب رسانه از دقایقی پیش در ساختمان کوثر نهاد ریاست جمهوری آغاز شد.

بهادری جهرمی ضمن تبریک میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) اظهار داشت: ان شاءالله این مناسبت و این هفته موقعیت و فرصتی برای تمرکز بیشتر روی مشترکات و اصول مشترک و دوری از اختلافات و نمادهایی که بیانگر وحدت امت اسلامی است باشد تا منجر به ایستادگی و پایبندی به اصول مشترک در مقابل دشمن باشد.

وی گفت: شهادت تعدادی از جوانان این مرز و بوم و مدافعان امنیت مردم را تسلیت عرض می‌کنم. اقدامات سازمان دهی شده اخیر، نشان داد دشمنان نظام از هر فرصت برای ضربه به امنیت مردم و ثبات آرامش در کشور استفاده می‌کنند

سخنگوی دولت افزود: در هفته‌های اخیر زلزله خوی را داشتیم که رئیس جمهور به وزرا و مسئولان مربوطه برای پیگیری موضوعات دستورات لازم را صادر کرد. خوشبختانه این زلزله خسارت جانی نداشت، اما به هزار و ۱۰۰ نفر از مصدومان در این مدت خدمات درمانی ارائه شد. ۳۲۰۰ چادر و پنج هزار پُرس غذای گرم روزانه توزیع شد.

بهادری جهرمی با بیان خبر خوشی در خصوص به کار افتادن کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل، تصریح کرد: در طول سال گذشته صدها کارخانه تعطیل و نیمه تعطیل فعال شدند که کارخانه نساجی مازندران در قائم شهر از جمله آنها است. این کارخانه جان تازه گرفته و در این کارخانه بیش از ۴۰۰ کارگر فعال شدند و سه شیفته در حال فعالیت هستند و ۱۰۰ شغل جدید هم در حال ایجاد است و چرخ اقتصادی کارخانه بعد از حمایت دولت در بازه ای از زمان، اکنون دارد بدون حمایت دولت می چرخد.

وی با اشاره به سفر معاون اول رئیس جمهور به اجلاس کشورهای حاشیه خلیج فارس، ادامه داد: در حوزه نفت و گاز پس از انعقاد قرارداد شاهد تغییرات مثبت در این زمینه خواهیم بود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: خرید تضمینی گندم ما در امسال با تدابیر صورت گرفته افزایش سه و شش دهم داشته است و کل بدهی‌ها تسویه شده و دولت با جدیت به دنبال حمایت از کشاورزان است.

بهادری جهرمی در رابطه با احیای کارخانه‌های تعطیل و نیمه تعطیل، خاطرنشان کرد: با حمایت دولت قریب به ۱۵۰۰ کارخانه تعطیل و نیمه تعطیل مجدد آغاز به کار کردند. در کارخانه نساجی قائم شهر مطالبات معوق پرداخت و حقوق کارگران هم به موقع پرداخت شده و در پرداخت حقوق خودکفا شده‌اند.

سرپرستی زاهدی وفا تا تعیین وزیر جدید ادامه دارد

وی در ادامه تصریح کرد: سرپرستی زاهدی وفا تا تعیین وزیر جدید ادامه دارد و گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت کار طی روزهای آینده اعلام می‌شود.

سخنگوی دولت در رابطه با دلیل عدم رای اعتماد مجلس به زاهدی وفا و برنامه دولت برای معرفی گزینه کارآمدتر، گفت: گزینه‌هایی که پیش از این معرفی شده بودند از منظر دولت کاملا کارآمد بودند. متاسفانه برخی مباحث در صحن مجلس در مورد آقای زاهدی وفا مطرح شد که درست نبود. برای مثال در مورد دارایی‌های او باید گفت که وی وصی برادر و پدر خود است و وصی مالک اموال نیست، بلکه مکلف است اموال وصیت شده را مورد حمایت و بهره برداری قرار دهد. این اموال برای صرف در امور خیریه مورد وصیت قرار گرفتند.

بهادری جهرمی اضافه کرد: برادر زاده‌های آقای زاهدی وفا نسبت به این وصیت اعتراض دارند و وی به عنوان وصی اتفاقا در این سال‌ها امانت داری کرد. بخاطر دعوای حقوقی موجود امکان تغییر نام وجود نداشته است. متاسفانه در مجلس مساله ناقصی مطرح شد. دولت در معرفی گزینه‌ها ابعاد قانونی را مدنظر قرار می‌دهد. دولت به صلاحیت قانونی مجلس احترام می‌گذارد.

زیر ساخت‌های لازم درخصوص کالابرگ فراهم نیست

وی گفت: از ابتدا قانون برنامه و بودجه در خصوص کالابرگ منوط به فراهم بودن زیرساخت‌ها بود که در حال حاضر هنوز زیر ساخت‌ها فراهم نیست و یارانه‌ها به صورت ماهانه پرداخت خواهد شد.

سخنگوی دولت در رابطه با لایحه ساماندهی حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت، اظهار داشت: یکی از سیاست‌های دولت متناسب سازی حقوق تمام اقشار حقوق بگیران است و برای این امر ما پیش از این متناسب سازی حقوق کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی را نیز انجام شد.

بهادری جهرمی در ادامه  درباره جزئیات دستاوردهای سفر اخیر معاون اول رئیس‌جمهور به مسکو، خاطرنشان کرد: در این اجلاس دیدارهای دوجانبه و چند جانبه صورت گرفت و وزرای همراه او نیز جلساتی داشتند. از جمله مسائلی که در این دیدار مطرح شد شامل تکمیل مسیر تجاری شمال-جنوب، راه آهن رشت- آستارا، برقی شدن برخی از این مسیرها، یکسان سازی فرکانس‌های برق، تشکیل نظام مالی و بانکی مشترک، تقویت تعاملات تجاری منطقه بو د. آقای مخبر با نخست وزیر آذربایجان و روسیه هم دیدار کرد و ۱۰۰ نفر از فعالان اقتصادی روسیه با او گفتگو داشتند.

دولت تا تحریم‌ها به صورت جدی برداشته شود از حقوق مردم حمایت می‌کند

بهادری جهرمی در پاسخ به خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا درباره دوگانگی رفتار غرب در خصوص مذاکرات برجامی گفت: متاسفانه در عرصه‌های مختلفی شاهد رفتارها و استانداردهای دوگانه برخی کشورهای غربی هستیم که مصداق آن حمایت از آشوب و آشوبگران بود که در عین حال ادعای حمایت از حقوق مردم، جوانان و زنان را دارند،  اما در مقابل در غرب به سفیر ایران شلیک می‌کنند و ادعای نسخه پیچی حقوق بشری دارند.

وی با بیان اینکه باید این استانداردهای دوگانه روزی حل شود، گفت: عدم صداقت یا عدم جدیت از این استانداردها برداشت می‌شود. همین کشورها، بیش از این به تعهد خود عمل نکردند و به طور خاص کشوری مثل آمریکا از توافق خارج شد و دائما تحریم‌های جدید وضع می‌کنند. دولت تا تحریم‌ها به صورت جدی برداشته شود از حقوق مردم حمایت می‌کند.

وی افزود: بهانه دشمن حمایت از حقوق زنان است، اما در مورد خانم مرحوم مهسا امینی دارویی که مصرف می‌کرد به واسطه تحریم‌ها در تأمین دارو با مشکل مواجه بود که در این شرایط ادعا حمایت از زنان مضحک است.

برای درمان دردهای مزمن باید زمان داد

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه برنامه دولت برای بهبود وضعیت معیشتی مردم چیست، عنوان کرد: مسیری که دولت برای وضعیت معیشت و حل مشکلات اقتصادی آغاز کرده است با جدیت مضاعف در حال ادامه است و آثار این تصمیم گیری ها دارد خودش را در شاخص‌های اقتصادی کم و بیش نشان می‌دهد. برای درمان دردهای مزمن باید زمان داد.

سخنگوی دولت تاکید کرد: دشمن احساس کرد با اصلاح اقتصادی در کشور، مشکلات اقتصادی در سال‌های بعد مرتفع خواهد شد و این موضوع دشمن را به این مسیر برد که از اعتراض‌ها استقبال و ایجاد ناامنی کند و این اقدام دشمن به روشنی اثبات کرد مسیر دولت برای اصلاح موانع اقتصادی مسیر درستی است. دشمن مشاهده می‌کند گاز و برق در اوج مصرف سال قبل قطع شد، اما امسال علی رغم افزایش مصرف با قطعی مواجه نبودیم.

این نسل، شرایط خوبی را برای کشور رقم خواهد زد

سخنگوی دولت درباره تأثیر دشمنان روی مدارس و دانش آموزان، گفت: دانش آموزان در برهه‌های مختلف نشان دادند با استعدادی که دارند می‌توانند آینده کشور را تضمین کنند. دشمن در این شرایط سعی در تضعیف این جامعه پیشرو دارد. تکلیف دولتمردان و جامعه فرهنگیان و خانواده‌ها در این شرایط بیشتر می‌شود تا پیشرفت این نسل با استعداد را در مسیر فرهنگ ایرانی اسلامی هدایت کنند. این نسل، شرایط خوبی را برای کشور رقم خواهد زد.

سخنگوی دولت درباره توصیه رئیس جمهور به فراهم کردن مکانی برای اعتراض و اقدام دولت برای تحقق این امر، افزود: سال‌های سال است مقام معظم رهبری بر لزوم ترویج و توسعه کرسی‌های آزاداندیشی در مجامع نخبگانی تاکید داشتند و تاکید داشتند مکان‌های را برای تصمیم گیری های جمعی در مراکز دانشگاهی تدوین کنیم.

بهادری جهرمی افزود: در حوزه نخبگانی کار شورای عالی انقلاب فرهنگی این بود که تأسیس خانه‌های گفتگوی آزاد به تصویب برسد تا همه دانشگاه‌ها به موجب آن مکلف شوند، مکان‌هایی را برای طرح مباحث انتقادی و اعتراضی پیش‌بینی کنند و اولین آن در دانشگاه تهران با حضور ۹۰ نفر از اساتید دانشگاه افتتاح شد. این موضوع در دستور کار دولت بوده و دولت از هر گونه مشارکت نخبگانی در این راستا استقبال می‌کند.

باید از مسببان اغتشاشات غرامت گرفته شود

وی پیرامون ضرر و زیان کسب و کارهای برخی کسبه و برنامه دولت برای جبران این ضررها، گفت: متأسفانه در اغتشاشات اخیر بسیاری از کسب و کارها اعم از مجازی و برخی دیگر متحمل خسارات شد. طبیعتاً آشوب آفرینان، مسببان، مشوقان و عاملان آنها باید به قدر سهم خود جبران خسارت مردم به اموال خصوصی و عمومی را کنند. رئیس جمهور از دادستان خواستند نسبت به خسارت‌ها نیز حکم صادر شود و از مسببان غرامت گرفته شود.

سخنگوی دولت افزود: برای مثال ۹۰ دستگاه آمبولانس که به مردم خدمت می‌کند مورد آسیب قرار گرفتند که باید جبران خسارت کنند. کسب و کارهایی که متضرر شدند از عاملان و آشوبگران طرح شکایت کنند تا خسارت‌های خود را اخذ کنند و دولت هم در تلاش است زمینه‌های پایدارتری برای کسب و کار مجازی فراهم کنند تا از این آسیب‌ها تا حد امکان مصون باشند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *