با میهمان ناخوانده فصل مدارس چه کنیم؟

شاید همین حالا که مشغول خواندن این گزارش شوید ناخودآگاه شروع کنید به خاراندن سرتان، اما چاره ای نیست. حساس نباشید و اگر بچه مدرسه ای دارید حتما این گزارش را بخوانید. چون در فصل مدارس شپش مثل همان شتری است که ممکن است در هر خانه ای بخوابد.پس بهتر است آمادگی داشته باشید.

گروه زندگی: هر سال همزمان با آغاز فصل مدارس، نگرانی پدر ومادرها مخصوصا خانواده هایی که دانش آموز دختر دارند از میهمان ناخوانده ای به نام شپش بیشتر از قبل می شود و این کابوس در فصل پاییز و زمستان همراه والدین می شود.

این میهمان ناخوانده موهای بچه ها با خودش کلی استرس و نگرانی می آورد.جالب است بدانید مطالعات کارشناسان بهداشتی نشان می دهد ابتلا به شپش سر، ارتباطی با وضعیت اقتصادی ندارد و بروز این بیماری در میان بعضی از دانش آموزان مدارس غیرانتفاعی و لاکچری مناطق شمال شهر گواه بر این ادعا است.

خوب، حالا اگر شپش روی موهای بچه هایمان جا خوش کرد چه کنیم؟ بعضی خیال خودشان را راحت می کنند و موی بچه ها را از ته می‌تراشند اما این نسخه برای دخترها کارساز نیست و باید به فکر چاره بود. طب نوین با معرفی شامپوهای شیمیایی درصدد از بین بردن این حشره است و طبیعی است که این داروهای شیمیایی عوارضی هم دارند که کمترین آن ضعیف شدن مو و افزایش ریزش موی سر فرزندانتان است. اما طب سنتی نگاه متفاوتی به این بیماری دارد و جالب تر آنکه این حشره  شش پا نسبت به داروهای تجویز شده در طب نوین مقاومت بیشتری نشان می دهد. پیشنهاد می کنیم برای رهایی از این حشره ی انگلی این گزارش و راهکارهای طب سنتی را مطالعه کنید.

*خارش موی سر بچه ها را جدی بگیرید

اول از همه بد نیست اطلاعاتی در مورد این حشره بدانید. شپش به سختی از مو جدا می‌شود. نمی‌تواند مدت زیادی بدون تماس با پوست بدن زنده بماند و فقط از طریق تماس مستقیم منتقل می‌شود. رشک هم همان تخم شپش است و بیضی شکل، سفید رنگ وکوچک است و به ساقه‌ی مو و درز لباس می‌چسبد. پس از هفت روز، شپش‌ها سر از تخم در می‌آورند و طی مراحلی به شپش بالغ تبدیل می‌شوند. شاید همین حالا که مشغول خواندن این گزارش هستید ناخودآگاه شروع کردید به خارش سرتان، اما چاره ای نیست. حساس نباشید و این گزارش را بخوانید. چون در فصل مدارس شپش مثل همان شتری است که ممکن است در هر خانه ای بخوابد.پس بهتر است آمادگی داشته باشید.

 فقط کافیست در خانه ای یک نفر مبتلا به شپش شود. فقط چند روز زمان می خواهد تا همه اعضای خانواده را درگیر کند . پس اول از هر کاری حواستان باشد خارش سر بچه ها را جدی بگیرید. هیچ خارشی بدون دلیل نیست. اما دکتر «محمد ابراهیم ابراهیمی»؛ پزشک طب سنتی قبل از هر توصیه ای می گوید:«اگر کودک شما مبتلا به شپش شد فکر  نکنید که  بدترین اتفاق عالم برای او رخ داده است. این حشره  موذی با راهکارهای درمانی طب سنتی نابود می شود.»

*اشتباه نکنید

تشخیص  دادن وجود تخم  شپش یا رشک،  روی سر کار راحتی نیست و بسیاری از افراد تصور می کنند شوره های روی سر تخم شپش است. در حالی که شوره سر پوست مرده است که به راحتی از مو جدا می شود. تخم شپش تخم مرغی شکل است  و در نزدیکی پوست سر به مو می‌چسبد.

*گل ختمی شپش را نابود می کند

خوب حالا برویم سراغ درمان شپش با طب سنتی. اگر خدای نکرده این اتفاق برای کودک شما افتاده بی خیال شامپوهای شیمیایی شوید و یک حساب ویژه روی داروهای گیاهی باز کنید. گل ختمی یکی از این داروهاست. پزشک طب سنتی می گوید:«گل ختمی یکی ازبهترین روش ها برای نابودی شپش است. آن را از عطاری تهیه کنید. آسیاب کرده و داخل آب ولرم به مدت یک ساعت قرار دهید وبعد با پارچه  نازک و تمیز صافش کنید. سپس سر خود را با آن بشویید. این شست و شو را چند روز پشت سر هم ادامه دهید.»

*اسپند و اسپند دونه، اسپند سی و سه دونه…

اسپند فقط برای دوری از چشم و نظر و این داستان ها نیست. این دانه های سیاه کلی خاصیت دارند که یکی از آنها دشمنی با شپش است. به والدین پیشنهاد می شود در فصل مدارس این نسخه طب سنتی را برای فرزندانشان به کار ببرند. حتی  روی سر بچه هایی که به این انگل مبتلا نشده اند. دکتر ابراهیمی می گوید:«برای موهای کوتاه یک قاشق غذاخوری  اسپند آسیاب شده را با آب جوش مخلوط کنید، برای موهای بلند ۲قاشق غذاخوری اسپند را با ۲ لیوان آب جوش مخلوط کنید.  بعد همه موها را با آن آغشته کرده و ۴۵  دقیقه با کلاه پلاستیکی یا کیسه پلاستیکی موها را پوشش دهید و در آخرین مرحله موها  را با آب رقیق  بدون هیچ شوینده ای آبکشی کنید.»  

*یک نسخه با روغن اکالیپتوس

از روغن اکالیپتوس غافل نشوید، چرا که این روغن ترکیباتی  دارد که به از بین بردن حشرات کمک می‌کند، دکتر ابراهیمی راه استفاده از این روغن برای از بین بردن شپش را آموزش می دهید:«شما می‌توانید چند قطره از اسانس اکالیپتوس را با شامپوی‌سرتان مخلوط کنید و پوست سر  را با آن بشویید. این یک راه آسان برای از بین بردن شپش است. »

*روغن درخت چای

اگر مادر باشید و موی سر بچه هایتان میزبان شپش یا تخم شپش شده باشد، حتما روزهای سختی را می گذرانید و حسابی از کار و زندگی افتادید. اما به جای غصه  خوردن و استرس گرفتن به پیشنهادهای کارشناسان طب سنتی عمل کنید که یکی  از این پیشنهادها استفاده از روغن چای است. دکتر ابراهیمی  در خصوص روش استفاده از روغن چای برای از بین بردن شپش سر توضیح می دهد:« روغن چای ضد باکتری و ضد قارچ است و می تواند شما را از شر شپش راحت کند. مقداری از این روغن را با یک قطره روغن زیتون رقیق کنید و‌ به پوست سر کودک تان بزنید. هفت هشت ساعت بعد موهای فرزندتان را بشویید.»  

* از سرکه غافل نشوید

بی خیال شوینده های شیمیایی و شامپوهایی شوید که ممکن است برای از بین بردن شپش سر به موهای سر کودک تان آسیب بزند. همه ما در خانه هایمان سرکه داریم. جالب است بدانید که کاربرد این مایع طبیعی و اسیدی در از بین بردن شپش از شامپوها بیشتر است چرا که به اعتقاد متخصصان طب سنتی سرکه هم خاصیت آنتی بیوتیکی دارد و هم ضد عفونی کننده است. پزشک طب سنتی می گوید با سرکه می‌توانید شپش موی سر بچه را از بین ببرید. می پرسید چطور ؟ این نسخه را بخوانید:«ابتدا باید سرکه را گرم کنید و آن را روی سر  بمالید. حوله یا کلاهی  روی سر بگذارید، می توانید روغن زیتون را هم با سرکه مخلوط کنید و آن را روی موها بمالید تا شپش‌هایی که به مو چسبیده‌اند، جدا شوند. این مخلوط شوره‌ سر را هم برطرف می‌کند. بعد از یک ساعت موها را بشویید. البته یادتان باشد بهترین روش برای رهایی از تخم شپش شانه کردن با دقت و تار به تار مو است.»

همه این راهکارها برای زمانی است که موهای کودک تان آلوده به این حشره موذی شده باشد. اما توصیه کارشناسان بهداشتی در فصل مدارس چک کردن مرتب موهای کودک است. حوصله به خرج دهید وهفته ای یک بار موهای فرزندتان را با دقت بررسی کنید. 

پایان پیام/ 

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *