استاندار مرکزی: نیازها و نگرانی‌های استان در برنامه هفتم توسعه مورد توجه قرار گیرد

استاندار مرکزی گفت: دستگاه‌های اجرایی این استان نیازها و نگرانی‌ها را در برنامه هفتم توسعه در بخش‌های مختلف مورد توجه قرار دهند.

به گزارش نارخبر به نقل از خبرنگار ایرنا، «فرزاد مخلص الائمه» روز یکشنبه در نشست شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مرکزی در اراک، افزود: این برنامه‌ها و نیازها در چارچوب طرح کلی و نقشه ای که دولت برای تدوین لایحه هفتم دارد، در نظر گرفته شود.

وی بیان کرد: لایحه در مجلس نمی تواند به طور جدی تغییر کند و هر کاری قرار است انجام شود، باید در مرحله تدوین لایحه صورت گیرد، زیرا دستکاری آن در مجلس در حدی که چارچوب تغییر کند کار سختی است و حتی مجوز آن وجود ندارد.

استاندار مرکزی، هدف از برگزاری نشست‌های مختلف شورای برنامه ریزی و توسعه را جلب توجهات، افزایش نگاه بین بخشی و اخذ نظرات مختلف عنوان کرد.

مخلص الائمه عنوان کرد: تامین پایدار انرژی و آب شرب جزو خطوط قرمز قطعی دستگاه های اجرایی است و باید با تمام وجود برای این مهم تلاش شود.

وی اظهار داشت: انرژی و آب جزو مقولاتی نیست که با فرمول دیگری بتوانیم از آن عبور کنیم و به هر نحو باید تامین شود.

استاندار مرکزی افزود: هر ۲ به شکلی با امنیت ملی گره خورده و اگر نتوانیم از آب و برق و انرژی به نحو مطلوب بهره‌برداری کنیم، هم اقتصاد ملی را تعطیل می کنیم، هم منابع را اتلاف می کنیم و هم منجر به اختلال در نظام زیست محیطی و مسایل دیگر می شود.

مخلص الائمه بیان کرد: حجم اتلاف انرژی و آب در کشور بسیار بالا است و بر خلاف اینکه تصور می شود مردم اتلاف انرژی دارند، اما اتلاف در تولید بیش از اتلاف در بخش مصرف است.

استاندار مرکزی ادامه داد: ایران جزو کشورهای با رتبه های بالا در سوزاندن گاز و نفت است و ۷۵ برابر عربستانی که ۲ برابر و نیم ایران نفت تولید می کند، در ایران مصرف وجود دارد. 

مخلص الائمه گفت: دستگاه‌های اجرایی در بخش های مختلف بویژه در حوزه آب و برق با انگیزه برای برنامه هفتم کار کنند و منتظر وزارتخانه ها و سازمان ها نباشند.

وی یادآور شد: امسال تابستان کم تنشی در استان مرکزی سپری شد و در حوزه مصرف عمومی مشکلی وجود نداشت و این مهم جای تقدیر از وزارت نیرو و مسئولان مربوط در استان مرکزی، صنایع همکار و مردم دارد.

استاندار مرکزی اضافه کرد: زمینه های گسترش تولید انژی های تجدید پذیر در استان وجود دارد و امید است با ساخت نیروگاه ۱۰۰ مگاواتی محلات به عنوان بزرگترین نیروگاه تجدید پذیر کشور گام بلندی در این خصوص برداشته شود.

مخلص الائمه عنوان کرد: امید است بتوانیم هدف ۷۰۰ مگاواتی هم محقق کنیم و در این راستا ستاد استانی انرژی های تجدید پذیر با هدف استفاده حداکثری از ظرفیت های تولید انرژی های تجدید پذیر و پاک با تاکید بر انرژی خورشیدی از طریق هماهنگی بین بخشی، جلب مشارکت بخش های مختلف دولتی، عمومی و خصوصی، تاسیس و راه اندازی شده است تا با بهره گیری از تمام ظرفیت های موجود ذیل تفاهم‌نامه ای که با سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری انرژی برق با نام ساتبا صورت گرفته،کارهای موثری انجام شود.

وی گفت: بحث تجدیدپذیر یک موضوع بین بخشی است که متولی واحدی ندارد و برای اینکه هماهنگی ها انجام و کار با دقت صورت گیرد، این ستاد تشکیل شده که ۹  دستگاه، شرکت برق منطقه ای باختر، شرکت توزیع نیروی برق، ادارات کل جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، منابع  طبیعی و آبخیزداری، راه و شهرسازی، شرکت شهرک‌های صنعتی، صدا و سیما و دانشگاه اراک عضو آن هستند.

استاندار مرکزی تاکید کرد: شهرداری‌ها هم می توانند در این راستا نقش‌آفرینی کنند و صنایع و شهرک‌های صنعتی هم باید از مشوق های لازم استفاده کنند تا این بخش، سال آینده با مشکل کمبود و کاهش برنخورد و تولید با قدرت انجام گیرد و در این راستا مکان و سرمایه موجود است.

مخلص الائمه اظهار داشت: برخی مصوبات سفر ریاست جمهوری ناظر بر وزارت نیرو است و تکمیل طرح آبرسانی به شهر اراک از سد کمال صالح، ترمیم رودخانه بخش مرکزی ساوه، آبرسانی به شهر تفرش با ۳۵۰ میلیارد تومان، تکمیل پست برق ۴۰۰ کیلوولت خمین با ۱۰۰ میلیارد تومان، تکمیل شبکه فشار متوسط ۶۳ شهبار و منطقه قهره کهریز با ۱۰ میلیارد تومان، طرح بسیار مهم، کلیدی و راهبردی، انتقال آب از سد کوچری به شمال استان مرکزی با ۵۰۰ میلیارد تومان و تکمیل پست ۴۰۰ کیلوولت زرندیه و تکمیل پست برق شهرک های صنعتی ایبک آباد، خمین، ساوه، دلیجان، زاویه و ناحیه صنعتی نخجیروان و سمقاور، از جمله مصوبات است. 

برق منطقه ای باختر ۴۱ مشترک مستقیم دارد
مدیرعامل برق منطقه‌ای باختر هم گفت: برق منطقه‌ای باختر محدوه سه استان مرکزی، همدان و لرستان را شامل می شود که سهم استان مرکزی از مساحت  ۷۰ هزار کیلومتری، حدود ۳۰ هزار کیلومتر است. 
« مجتبی داودآبادی» افزود: یک هزار و ۳۱۰ مگاوات ظرفیت تولید، ۵۵ مگاوات ظرفیت تولید پراکنده، هشت هزار و ۳۶۸ مگاوات ظرفیت پست های انتقال و فوق توزیع و پنج هزار و ۲۶۱ کیلومتر طول خطوط انتقال فوق توزیع  در استان مرکزی است و پیک بار ( نیاز مصرف) این استان در سال گذشته، یک هزار و ۶۲۰ مگاوات بود.

وی بیان کرد: تعداد مشترکین مستقیم برق منطقه ای باختر ۴۱ مورد است که ۱۷ مشترک سهم استان مرکزی است و تعداد مشترکین حوزه در برق منطقه‌ای باختر ۲ میلیون و ۲۴۶ هزار و ۴۶۸ مشترک است که ۷۷۲ هزار و ۲۴۹ مشترک مربوط به استان مرکزی است. 

مدیرعامل برق منطقه‌ای باختر ادامه داد: از مجموع انرژی تحویلی در استان مرکزی ۶۱ و چهار دهم درصد در بخش صنعت، ۱۶ و ۹ دهم درصد در بخش کشاورزی، ۱۴ و چهار دهم درصد در بخش خانگی، سه و یک دهم درصد در بخش سایر مصارف، سه و یک دهم درصد در بخش عمومی و یک درصد در بخش روشنایی معابر است. 

داودآبادی بیان کرد: ظرفیت تولید انرژی در استان مرکزی بالغ بر هزار و ۳۰۰ مگاوات در حوزه نیروگاه شازند و ۲۶۵ مگاوات در حوزه نیروگاه‌های خصوصی پتروشیمی و پالایشگاه است.

وی تصریح کرد: نخستین نیروگاه خورشیدی به ظرفیت یک مگاوات در استان مرکزی هم انجام شده است. 

مدیرعامل برق منطقه‌ای باختر اضافه کرد: صنعت برق این استان در راستای اهداف اقتصاد مقاومتی و در جهت افزایش بهره وری انرژی، برنامه های حفظ و ارتقای راندمان نیروگاه حرارتی شازند، کاهش شبکه انتقال و فوق توزیع و برنامه های مدیریت بار و مصرف از جمله پیک سایی را در دستور کار خود قرار دارد. 

داودآبادی بیان کرد: در بخش تولید پراکنده ظرفیت تولید نیروگاه های گازی استان مرکزی ۲۶ و یک دهم  مگاوات، ظرفیت تولید نیروگاه های خورشیدی یک مگاوات و ظرفیت تولید نیروگاه های برق آبی ۲۷ و چهار دهم مگاوات در حال بهره برداری است، و حدود ۲۲ مگاوات نیز در مرحله صدور پروانه ایجاد است.

وی گفت: بالا بودن شاخص شدت مصرف انرژی در بخش‌های مختلف و لزوم استانداردسازی آن به خصوص در بخش صنعت، عدم توجه به اقتصاد برق و مشخص نبودن تکلیف مابه التفاوت قیمت تمام شده با قیمت فروش تکلیفی برق، عدم امکان تخصیص سوخت گاز به طور پیوسته به نیروگاه به دلیل کمبود گاز در فصل سرما، کمبود نقدینگی و نبود منابع در اجرای طرح‌ها از مهمترین چالش‌ها و تنگناها است.
 

۷۸۲ هزار مشترک برق در استان مرکزی وجود دارد
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی هم گفت: تعداد مشترکین برق استان ۷۸۲ هزار مورد است و مجموع طول شبکه توزیع برق ۲۰ و هشت دهم هزار کیلومتر است.

«محمود محمودی» افزود: ۲۲۵ هزار دستگاه چراغ‌ روشنایی معابر، ۱۸ هزار ترانسفورماتور با ظرفیت ۲ هزار و ۶۰۵ مگاوات آمپر در استان مرکزی وجود دارد و تعداد روستاهای برق دار نیز یک هزار و ۱۷۹ روستا است. 

وی ظرفیت سیستم تولید انرژی تجدیدپذیر این استان ۲۴ مگاوات دانست و گفت: پنج هزار و ۷۸۵ حلقه چاه برقدار در استان وجود دارد و تلفات انرژی سال گذشته استان مرکزی به هفت و ۹۲ دهم درصد رسید.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان مرکزی ادامه داد: پیک بار این استان ۹۸۸ مگاوات و نیاز مصرف یک هزار و ۳۵۰ مگاوات است. 

محمودی بیان کرد: ۵۰ دستگاه پست فوق توزیع عمومی، ۴۳۹ دستگاه فیدر فشار متوسط و ۱۹ هزار و ۲۹۸ کنتور هوشمند در استان مرکزی وجود دارد.
 

بیش از ۸۵ درصد کسری مخزن تجمعی آبخوان‌های استان مرکزی مربوط به چهار دشت است

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی هم گفت: حمایت از توسعه گلخانه ها و انتقال کشت از فضای باز به فضای کنترل کننده، بازچرخانی پساب ها و مدیریت آب های نامتعارف و مدیریت آب مجازی، نصب کنتور هوشمند و حجمی آب با اعطای تسهیلات از وجوه اداره شده بر روی چاه های دارا پروانه بهره برداری، استفاده از آب استحصالی سدها با اولویت تامین آب شرب مورد نیاز در حوزه آبریز محل استقرار سد، از جمله ماموریت های وزارت نیرو در بخش آب در برنامه ششم توسعه است.

«عزت الله آمره‌ای» افزود: دولت موظف است تا پایان سال اول اجرای قانون برنامه طرح الگوی کشت را برای تمامی نقاط کشور تعریف کند. 

وی بیان کرد: وزارت نیرو موظف است تخصیص آب را مطابق با طرح الگوی کشت در اختیار کشاورزان قرار دهد. 

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان مرکزی ادامه داد: کسری مخزن متوسط سالیانه آبخوان های آبرفتی این استان حدود ۱۸۰ میلیون مترمکعب است. 

آمره‌ای اظهار داشت: بیش از ۸۵ درصد کسری مخزن تجمعی آبخوان‌های استان مرکزی مربوط به چهار دشت کمیجان، زرند، ساوه و اراک است. 

وی بیان کرد: به منظور به تعادل رساندن آبخوان های استان مرکزی توجه جدی به برنامه ها، سازگاری با کم آبی و اجرای طرح های احیا و تعادل بخشی از ملزومات فعالیت های دستگاه های ذیربط است.

استان مرکزی با ۱۲ شهرستان دارای بیش از یک میلیون و ۴۸۰ هزار نفر جمعیت است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *