نشست رئیس مجلس با دانش‌آموزان نخبه؛ دهه‌ هشتادی‌ها از مشکلات و دغدغه‌هایشان گفتند

رئیس مجلس شورای اسلامی در نشست با جمعی از دانش‌آموزان نخبه مدارس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) به‌مدت ۳ ساعت مشکلات، دغدغه‌ها، پیشنهادها و راهکارهای آنها درباره مسائل نوجوانان، دانش‌آموزان و بهبود شرایط کشور را شنید.

به گزارش نارخبر؛ به نقل از حوزه پارلمانی خبرگزاری تسنیم، در ابتدای این جلسه ۳ساعته، دانش‌آموزان دختر و پسر نخبه مدارس تهران صراحتاً به بیان مسائل خود پرداختند.

ابتدا دانش‌آموزی از مدرسه فرزانگان یک، با بیان اینکه دانش‌آموزان باید مطالبه‌گری کنند، اظهار داشت: لازم است برای ارائه پیشنهادات و انتقادات فضایی ایجاد شود همچنین برای آزمون ورودی مدارس سمپاد استانداردهایی وجود دارد که بسیار ساده است و همه دانش‌آموزان می‌توانند در آن شرکت کنند اما بسیاری از آنهایی که قبول می‌شوند به‌دلیل عدم حمایت‌ها و توانایی پرداخت هزینه‌ها، از آن صرف‌نظر می‌کنند لذا با بورسیه شدن می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

وی تأکید کرد: باید در کتاب‌های تحصیلی که قدیمی شده است بازنگری صورت گیرد و مجلس دانش‌آموزی نیز از حالت فرمالیته خارج شود.

انتقاد از طبقاتی‌شدن آموزش در کشور

در ادامه جلسه دانش‌آموزی از مدرسه علامه حلی با انتقاد از وجود ۲۶ نوع مدرسه در کشور که باعث می‌شود آموزش در کشور طبقاتی شود و بعضاً در انحصار یک تفکر خاص قرار گیرد، ابراز کرد: لازم است دانش‌آموزان بتوانند با هر عقیده‌ای که  دارند در فضایی امن و گفتگومحور، صحبت کنند و حتی مسئولان نیز پای صحبت آنها بنشینند.

وی به اصل ۳۰ قانون اساسی درباره آموزش و پرورش رایگان اشاره و عنوان کرد: اکنون برای تحصیل در دانشگاه، اولویت دانشجویان حضور در دانشگاه‌های دولتی است و بعد دانشگاه‌های غیرانتفاعی و دانشگاه آزاد که این موضوع باید درباره مدارس نیز رخ دهد به این معنا که سطح آموزش و امکانات در مدارس دولتی به‌اندازه‌ای باشد که حضور دانش‌آموزان در مدارس دولتی در اولویت خانواده‌ها باشد.

این دانش‌آموز نخبه ادامه داد: در زمان حاضر دو میلیون نفر دانش‌آموز در مدارس خریدخدمتی تحصیل می‌کنند که مشخص نیست معلمان آنها چگونه تربیت شده‌اند در حالی که معلم باید از طریق سیستم دانشگاه فرهنگیان وارد مدرسه شود همچنین یک‌ونیم میلیون دانش‌آموز هرساله وارد پایه اول ابتدایی می‌شوند اما در نهایت به‌دلایل مختلف همچون، فقر، طلاق، اعتیاد، کودکان کار، بیماری و غیره تنها ۸۰۰ هزار نفر از آنها فارغ التحصیل می‌شوند و دیپلم می‌گیرند.

وی خواستار تقویت حوزه آموزش شد که بر اثر شیوع کرونا تضعیف شده بود.

ده‌هشتادی‌هایی که متفاوت فکر می‌کنند لزوماً اغتشاشگر نیستند

دانش‌آموز دیگری از مدرسه علامه حلی ۱۰ در این جلسه درباره اهمیت گفتگو میان افراد، عنوان کرد: باید پذیرفت که دیدگاه‌های افراد نسبت به یک موضوع متفاوت است و افراد دهه هشتادی هستند که در مسائل اخیر کشور متفاوت فکر می‌کنند اما لزوماً اغتشاشگر نیستند لذا باید به همه حق انتخاب داده شود و بدانیم که اصلاح اجتماعی به حرف نیست.

بیشتر بخوانید

دانش‌آموزان نخبه اجازه ورود به کتابخانه‌های دانشگاه‌ها را ندارند

دانش‌آموز نخبه دختری از مدرسه فرزانگان ۶ در ادامه تأکید کرد: نخبگان زیادی در کشور معرفی می‌شوند لذا باید مشکلات بزرگی را که در کشور وجود دارد به آنها سپرد تا بتوانند با تشکیل گروه‌های علمی آنها را برطرف کنند که این مشکلات اکثراً در حوزه بحران آب، انرژی و محیط زیست است که نیاز به پژوهش دارد و دانش‌آموزان نخبه توانایی آن را دارند.

وی افزود: کتابخانه مرجع و بزرگ یکی از مهم‌ترین ضروریاتی است که دانش‌آموزان نخبه به آن احتیاج دارند به‌خصوص که ما اجازه ورود به کتابخانه دانشگاه‌های بزرگی همچون دانشگاه تهران را نداریم که فقط بتوانیم کتاب‌های آنها را بخوانیم و از روی آنها یادداشت‌برداری کنیم.

انتقاد از محتوای کتب درسی

دانش‌آموز نخبه‌ای از مدرسه علامه حلی ۱ با انتقاد از محتوای موجود در کتب درسی، گفت: محتوای این کتب نیازمند اصلاح است همچنین لازم است فضای مجازی آزاد در اختیار ما قرار داده شود چرا که پژوهش و ارتباط با پژوهشگران از این طریق انجام می‌شود. لازم است زمینه و بستر ماندگاری نخبگان کشور نیز از سوی مسئولان فراهم شود.

دلم می‌خواهد خدمتم برای کشور خودم باشد

دانش‌آموز دیگری که از نخبگان مدرسه فرزانگان ۱ بود در ادامه این جلسه به صحبت پرداخت و با تأکید بر اینکه “نمی‌خواهم مهاجرت اجباری داشته باشم”، گفت: این به این معنا است که نمی‌خواهم به‌خاطر شرایط بد موجود در کشور مجبور شوم به کشور بیگانه‌ای مهاجرت کنم و دلم می‌خواهد خدمتم برای کشور خودم باشد.

وی درباره مدال‌های المپیاد و ارزش‌گذاری آنها نیز تصریح کرد: مدال المپیاد اقتصاد معافیت ندارد و فقط مدال المپیاد ادبی است که معافیت دارد و متأسفانه برخی افرادی که این مدال‌ها را نیز دریافت کرده‌اند در حال مهاجرت از کشور هستند.

هزینه بالای تحصیل در مدارس سمپاد

این دانش‌آموز نخبه در ادامه به هزینه بالای حمل‌ونقل و سرویس دانش‌آموزان نخبه اشاره کرد و یادآور شد: شهریه مدارس سمپاد حدود ۱۶ میلیون تومان و در مناطق خاصی است و بعضاً ممکن است افرادی از نقاط دوردست شهر ناچار به تردد به این مدارس شوند که هزینه سرویس آنها بیشتر از هزینه تحصیل آنها می‌شود.

وی ادامه داد: مدرسه من در میدان فلسطین واقع شده که در شرایط و روزهای اخیر از مکان‌هایی است که اغتشاش در آنها تشدید یافته است و ممکن است هنگام تردد ما به مدرسه با مترو و اتوبوس هر اتفاقی برای ما بیفتد که کسی هم پاسخگو نیست.

انتقاد از ناکارآمدی صداوسیما مقابل رسانه‌های معاند

دانش‌آموز نخبه دیگری از مدرسه علامه حلی ۱۰ با اشاره به حضور نوجوانان در اتفاقات اخیر در سطح شهر، ابراز داشت: اگر نوجوان به‌موقع شنیده نشود و حرف‌هایش جدی گرفته نشود، در چنین مواقعی به‌سمتی می‌رود که او را جدی می‌گیرند و اجازه بیان حرف‌ها و مطالباتش را به او می‌دهند.

وی اضافه کرد: سبد رسانه‌ای کشور خالی است و دست کشورهای دیگر در این خصوص پر است. تعداد کارمندان صداوسیما بیش از چند ده هزار نفر است اما در برابر یک شبکه برون‌مرزی معاند که کمتر از ۲۰۰ نفر کارمند دارد، کارایی ندارد و ناکارآمد است.

این دانش‌آموز در ادامه با اشاره به برخی اقدامات تأکید کرد: به‌عنوان نمونه در طول ۱۶ سال تحصیل یک دانش‌آموز هیچ گونه فرهنگ‌سازی برای او نشده است بعد انتظار داریم با یک جلسه نیم‌ساعته در محل گشت ارشاد، وضعیت فرد تغییر کند لذا این رویکرد غلطی است که در مدیریت فرهنگی کشور وجود دارد.

کمترین حق برای افراد، حق انتخاب است ازاین‌رو باید حرف آنها را شنید

دانش‌آموزی از مدرسه فرزانگان ۷ در ادامه جلسه با تصریح به اینکه “نباید به‌دلیل ترس از محکوم شدن، نتوانم مخالفت خود را بیان کنم”، یادآور شد: رویکرد گشت ارشاد بعضاً باعث مشکلات روحی برای برخی افراد شده است در حالی که کمترین حق برای افراد، حق انتخاب است ازاین‌رو باید حرف آنها را شنید.

بستر مناسب برای اعتراض در کشور وجود ندارد

دانش‌آموز دیگری از مدرسه علامه حلی ۱۰ با انتقاد از عدم بها دادن به رشته‌های علوم انسانی، عنوان کرد: متأسفانه بستر مناسب برای اعتراض در کشور وجود ندارد که منجر به بروز شرایط فعلی می‌شود. نمی‌شود فضای مجازی را فیلتر و محدود کرد اما همچنان ببینیم که مسئولان در همان فضای مجازی در حال فعالیت هستند.

دانش‌آموزی از مدرسه فرزانگان ۶ نیز در ادامه این جلسه خاطرنشان کرد: برای یک اقدام در مدرسه که باعث توسعه آن می‌شود، مجوزهای زیادی لازم است و مدت‌ها طول می‌کشد تا یک درخواست از مراحل بوروکراسی عبور کند لذا باید اختیار مدیران مدارس سمپاد افزایش یابد، همچنین یک دانش‌آموز سمپادی باید مورد حمایت بیشتری واقع شود.

جهاد فقط نظامی نیست بلکه جهاد علمی هم مورد تأکید رهبر انقلاب قرار دارد

در ادامه دانش‌آموزی از مدرسه علامه حلی ۱ با بیان اینکه فرار مغزها زمانی صورت می‌گیرد که بستری برای فعالیت آنها وجود نداشته باشد، اظهار کرد: مسئولان باید به حرف‌های مقام معظم رهبری گوش دهند که جهاد علمی را مهم برمی‌شمرند.

وی افزود: علی‌رغم اینکه خدمت سربازی یک خدمت مقدس است اما باید در نظر داشت که جهاد فقط نظامی نیست بلکه جهاد علمی هم خود یک نوع خدمت و جهاد محسوب می‌شود که باید فرد نخبه بتواند به پژوهش و تحقیق خود ادامه دهد و دو سال او در سربازی تلف نشود، همچنین در همه جای دنیا به المپیاد بیش از کنکور اهمیت می‌دهند که در این خصوص باید رویکرد در کشور تغییر کند.

دانش‌آموز مطالبه‌گر، غرب‌زده نیست

دانش‌آموز نخبه دختری از مدرسه فرزانگان یک در ادامه معتقد بود کلاس‌های آموزشی نیم‌ساعته در گشت ارشاد نمی‌تواند تغییری در افراد ایجاد کند و حتی ممکن است باعث انزجار آنها شود، گفت: دانش‌آموز مطالبه‌گر، غرب‌زده نیست.

دانش‌آموز دیگری که او نیز از مدرسه فرزانگان یک در این جلسه حاضر شده بود، گفت: متأسفانه به رشته علوم انسانی کم‌لطفی شده است در حالی که آینده این کشور را افرادی می‌سازند که در این رشته‌ها تحصیل کرده‌اند.

دانش‌آموزی از مدرسه علامه حلی ۱ در ادامه این جلسه با بیان اینکه هنگام بازپرسی از دانش‌آموزان خاطی در جریانات اخیر باید یک روانشناس تربیتی نیز حضور داشته باشد، گفت: طرح رتبه‌بندی معلمان باعث انتظار و فرسودگی معلمان شده است که این حال به دانش‌آموزان نیز انتقال داده می‌شود و معلمی که خسته و اذیت شود، قطعاً پایبندی خود را نیز نسبت به تدریس از دست می‌دهد.

انتقاد از بی‌توجهی به دروس عمومی

دانش‌آموزی از مدرسه فرزانگان ۷ در این جلسه ابراز کرد: عموماً تدریس درس‌های عمومی در مدارس کم‌اهمیت شمرده می‌شود و حتی گاهی توسط افراد غیرمتخصص تدریس می‌شود، برای مثال معاون یک مدرسه تدریس درس دینی را به‌عهده می‌گیرد در حالی که هیچ سررشته‌ای در این خصوص ندارد و سؤالاتی که برای دانش‌آموزان به وجود می‌آید، همان‌گونه باقی می‌ماند.

دانش‌آموزی از مدرسه فرزانگان یک در ادامه این جلسه خواستار اهمیت دادن به رشته فوتوگرافی و ایجاد رشته‌هایی نظیر آن در مدارس سمپاد کشور شد.

دانش‌آموز دیگری نیز از همین مدرسه عنوان کرد: لازم است فضای بزرگ و صادقانه‌ای برای ابراز نظرات وجود داشته باشد و کنار آزادی بیان، آزادی پس از بیان نیز داشته باشیم.

دانش‌آموزی از مدرسه علامه حلی یک در ادامه جلسه با انتقاد از اینکه “در کشور، نخبه پرورش می‌دهیم اما امکان حفظ آنها را نداریم”، با انتقاد از اهمیت دادن به المپیک و عدم توجه به المپیاد، عنوان کرد: جایزه کسی که مدال طلای المپیاد را کسب می‌کند تنها ۳ میلیون تومان است که این حاکی از عدم ارزشمندی این رقابت‌ها برای مسئولان است.

انتقادات صریح یک دانش‌آموز از محتوای برخی کتب درسی

این دانش‌آموز درباره عدم اهمیت دادن نظام تحصیلی به دروس عمومی همچون دینی و تاریخ بیان داشت: درس دینی صرفاً تبدیل به یک درس حفظی شده است تا جایی که افراد برای حفظ مطالب آن اقدام به شعرسازی می‌کنند تا هنگام امتحان به‌خاطر بسپارند و یا در کنکور بتوانند به سؤالات آن پاسخ دهند، همچنین تاریخ در هر مقطع تحصیلی، شامل ۲۴ درس است که حجم زیادی برمی‌دارد و حتی می‌شود با کتاب‌های آن وزنه زد اما هیچ بار علمی برای ما ندارد.

دانش‌آموز نخبه دختری از مدرسه فرزانگان ۷ در ادامه با بیان اینکه “ما از نسل خود جلوتر هستیم”، گفت: ممکن است حرف‌هایی که امروز می‌زنیم، همین امروز یا طی ماه‌های آینده هم تأثیری نکند اما امیدوارم در آینده اثرگذار باشد.

به گزارش خانه ملت، دانش‌آموز پسری از مدرسه علامه حلی ۱۰ در ادامه این جلسه متذکر شد: در سال‌های دوره ابتدایی به ما انواع علم‌ها را می‌آموزند اما الفبای زندگی را یاد نمی‌دهند در حالی که این سال‌ها نقطه عطفی برای همه سال‌هاست.

وی درباره اهمیت المپیاد عنوان کرد: در دنیا چند کشور برای المپیاد هدف دارند و کشور ایران نیز خود را یکی از مدعیان آن می‌داند و تعداد مدال‌های المپیاد از سوی نخبگان متعدد است اما به‌نظر می‌رسد هدفی برای آن از سوی کشور تبیین نشده است.

دانش‌آموزی از مدرسه فرزانگان ۶ در ادامه جلسه با اشاره به تأکیدات رهبر انقلاب درباره محتوای برخی کتب درسی گفت: لازم است کتب درسی اصلاح شود.

دانش‌آموزی در ادامه جلسه از مدرسه علامه حلی ۱ از فضای مجازی رهاشده انتقاد کرد و گفت: فضای مجازی رها شده است و باید فکری از سوی مسئولان برای آن شود که تأثیرات منفی روی نوجوانان گذاشته است.

وی همچنین تدریس دروس دینی و تاریخ را با ایراداتی همراه دانست و افزود: دروس عمومی نباید به‌صورت نمره‌ای باشد.

انتقاد از محدودیت در فضای مجازی

دانش‌آموز دیگری از مدرسه فرزانگان ۱ در این جلسه با انتقاد از ایجاد محدودیت برای فضای مجازی در شرایط فعلی کشور، گفت: فرصت‌های شغلی که فضای مجازی برای برخی افراد ایجاد شده بود با تعطیلی این فضا از دست رفت در حالی که به‌دنبال بسته شدن یک کسب‌وکار، یک خانواده متلاشی می‌شود.

این دانش‌آموز ادامه داد: از سوی دیگر عدم اهمیت به محیط زیست و میراث فرهنگی باعث شده است حوزه گردشگری کشور تضعیف شود در حالی که می‌توان از این فضا برای رونق اقتصاد استفاده کرد.

دانش‌آموزی در ادامه این جلسه از مدرسه علامه حلی ۱ با انتقاد از رسانه ملی ضعیف عنوان کرد: می‌گویند دفاع مقدس باعث عقب‌ماندگی کشور شد و زیرساخت‌ها را از بین برد که حرف درستی است اما  اکنون که ۳۰ سال از آن دوران گذشته است نمی‌شود همان حرف را مدام تکرار کرد.

وی اضافه کرد: همچنین باید توجه کرد با توجه به ضرورت استفاده از فضای مجازی باید فرهنگ استفاده از آن را تعالی بخشید که در این صورت نیازی به فیلترینگ نیست.

سواد رسانه‌ای باید از مقطع ابتدایی آموزش داده شود

وی در ادامه آموزش، پژوهش، فناوری و تولید را باعث رشد و توسعه کشور دانست و افزود: سواد رسانه‌ای باید از مقطع ابتدایی آموزش داده شود همچنین باید رقابت‌هایی هدفمند در مقاطع تحصیلی مختلف برای نخبگان ایجاد شود که نتیجه‌بخش خواهد بود.

دانش‌آموزی از مدرسه فرزانگان ۶ در ادامه از عدم محتواسازی مناسب از سوی صداوسیما انتقاد کرد و گفت: انیمیشن‌های خارجی باعث افزایش خشونت در کودکان شده است که با محتواسازی مناسب باید جلوی آن را گرفت، از سوی دیگر مسئولان باید بدانند فضای مجازی برای پژوهش و تحقیق افراد نخبه مورد نیاز است که در زمان حاضر محدود شده است.

دانش‌آموزی از همین مدرسه، عنوان کرد: در زمان حاضر در کشورهای خارجی علوم ابن‌سینا تدریس می‌شود اما در کشور ما به این موضوع بهایی داده نمی‌شود. همچنین لازم است مسئولان به سیستم ورزشی مدارس نیز رسیدگی کنند.

در ادامه کریمیان رئیس سمپاد تهران نیز در این جلسه با اشاره به فرمایش رهبری مبنی بر اینکه “برای تداوم نظام نیازمند پژوهشگر و دانشمند هستیم”، گفت: برای تربیت پژوهشگر و دانشمند نیز باید به‌صورت ویژه به آموزش و پرورش توجه کنیم که از آن غفلت کرده‌ایم.

وی تصریح کرد: همان‌گونه که برای دانش‌آموزان معمولی و استثنایی معلم تربیت کرده‌ایم باید برای دانش‌آموزان مستعد و تیزهوش نیز معلم تربیت کنیم.

الهام یاوری رئیس مدارس سمپاد نیز در این جلسه صحبت دانش‌آموزان حاضر را یک فرصت دانست و گفت: حتی اگر با برخی صحبت‌ها موافق نباشیم باید آنها را به فضای سیاستگذاری و تصمیم‌گیری نزدیک کنیم و آنها را به‌عنوان شنونده در محافل تصمیم‌گیری حاضر کنیم.

وی در پایان بر تربیت و حضور معلمان پرورشی در مدارس تأکید کرد.

قالیباف: این جلسه برای شنیدن حرف‌های شما بود

در ادامه این جلسه که حدود ۳ ساعت به‌طول انجامید و همه دانش‌آموزان حاضر به بیان دیدگاه‌های خود پرداختند، محمدباقر قالیباف با بیان اینکه “امروز از کلام تک تک دختران و پسران خوبم استفاده کردم”، گفت: این جلسه برای من جلسه‌ای جذاب و متفاوت بود.

قالیباف با یادآوری این‌که “این جلسه را تشکیل داده‌ام تا حرف‌های شما را بشنوم” تأکید کرد: مایلم جلسه دیگری در خدمت شما باشم تا هم من بتوانم ابتدا نکات خودم را مطرح کنم و هم شما فرصت داشته باشید تا حرف‌های من را نقد کنید.

در پایان این جلسه قرار شد در جلسه دیگری ادامه این گفت‌وگوها دنبال شود.

انتهای پیام/+

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *