کاهش ۷۰ درصدی نرخ باروری در ایران نگران‌کننده است

دبیر ستاد جوانی جمعیت کشور ضمن اظهار نگرانی از سرعت بالای کاهش نرخ باروری در کشور گفت: طی ۲ دهه اخیر در ایران نرخ باروری ۷۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش نارخبر به نقل از خبرگزاری فارس از شهرکرد، حسین مروتی ظهر امروز در آیین اختتامیه اولین جشنواره کشوری علمی، فرهنگی، هنری و پژوهشی جوانی جمعیت گفت: کشورهایی که هم‌اکنون دچار پیری جمعیت شده‌اند هیچ‌گونه سیاست‌گذاری رسمی برای این مسئله نداشته‌اند.

دبیر ستاد جوانی جمعیت کشور ضمن اظهار نگرانی از سرعت بالای کاهش نرخ باروری در کشور اظهار کرد: طی ۲ دهه اخیر در ایران نرخ باروری ۷۰ درصد کاهش یافته است.

مروتی با اشاره به اینکه هم‌اکنون از هر ۱۰ نفر، یک نفر بالای ۶۰ سال سن دارد، بیان داشت: با این روند انتظار می‌رود در ۳۰ سال آینده از هر چهار نفر، سن یک نفر بالای ۶۰ سال باشد.

وی تصریح کرد: بدون داشتن جمعیتی جوان توسعه امکان‌پذیر نیست و با جمعیت سالمند نمی‌توان برای توسعه یک کشور برنامه‌ریزی کرد.

دبیر ستاد جوانی جمعیت کشور یکی از عواملی که برای کنترل جمعیت استفاده شد را فردگرایی و دامن زدن به خودخواهی عنوان کرد و افزود: مهم‌ترین شعار کنترل جمعیت «فرزند کمتر، زندگی بهتر» بود که کاملا تفکر خودخواهی را القا می‌کرد.

مروتی ادامه داد: نسل‌های بعد از این شعار خودخواه‌تر از نسل‌های قبل هستند که این ویژگی به کاهش جمعیت منحصر نمی‌شود و در عدم سازگاری زوجین هم موثر بوده است.

وی اظهار داشت: به طور میانگین هر سال ۳۰۰ مادر باردار فوت می‌کنند.

دبیر ستاد جوانی جمعیت کشور با تاکید بر اینکه اجرای قانون جوانی جمعیت باید به یک مطالبه تبدیل شود، مطرح کرد: هرگونه تخطی از اجرای این قانون باید از لحاظ قانونی پیگیری شود.

پایان پیام/س

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *