واکسیناسیون ۹۰ هزار راس دام سنگین در استان مرکزی علیه بیماری لمپی اسکین"> واکسیناسیون ۹۰ هزار راس دام سنگین در استان مرکزی علیه بیماری لمپی اسکین

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی از برنامه ریزی جهت واکسیناسیون حدود ۹۰ هزار راس دام سنگین در استان برعلیه بیماری لمپی اسکین خبر داد.

به گزارش نارخبربه نقل از  دیار آفتاب؛ مهدی جان محمدی در جمع خبرنگاران افزود: لمپی اسکین  یک بیماری ویروسی در دام سنگین (گاو و گوساله ) می باشد که می تواند خسارات اقتصادی فراوانی به صنعت دامداری وارد کند. از علائم این بیماری می توان به ظهور ضایعات ندولی و کهیرمانند بر روی پوست گاوها، التهاب بر روی گردن و کشاله ران، تب شدید، آبریزش چشم، بینی و اختلال در تعادل دام ها و … اشاره کرد.

وی گفت: انتقال بیماری اغلب از طریق حشرات ناقل می باشد که این حشرات  می تواند باعث گسترش سریع بیماری گردند و با توجه به بروز این بیماری در فصول بهار و تابستان که فصل فعالیت حشرات و بندپایان است، واکسیناسیون قبل از شروع فصول مذکور انجام می شود.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی تصریح کرد: واکسیناسیون دام های سنگین در استان  برعلیه بیماری لمپی اسکین به منظور پیشگیری و کنترل این بیماری از ۱۵ آذر ماه سال جاری آغاز شده و به مدت ۴۰ روز ادامه دارد و انتظار می رود حدود ۹۰ هزار راس دام سنگین در این طرح واکسینه شوند.

جان محمدی افزود: واکسیناسیون به موقع، انجام ضدعفونی، سم پاشی به صورت مرتب و جلوگیری از تردد افراد متفرقه و  و سایل نقلیه به دامداری مهم ترین را پیشگیری ازبیماری لمپی اسکین می باشد.

رییس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در پایان یادآور شد: دامداران درصورت بروز بیماری، برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری باید از جابه جا کردن دام اکیداً خودداری کرده و دام و دامداری را قرنطینه کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *