رسوم شب یلدا در ساوه+تصاویر

مردم شهرستان ساوه در بخش های مختلف مرکزی و نوبران، بلندترین شب سال "یلدا" یا "چله" را با آداب و رسوم ویژه‌ای برگزار می کنند.

به گزارش نارخبر، مردم شهرستان ساوه در بخش های مختلف مرکزی و نوبران، بلندترین شب سال “یلدا” یا “چله” را با آداب و رسوم ویژه‌ای برگزار می کنند.

مردم این دیار کهن باور دارند فصل زمستان از دو چله‌کوچک و بزرگ تشکیل می‌شود، “چله بزرگ” ازاول دیماه تا دهم بهمن ماه است و از دهم بهمن به بعد را “چله کوچک” می‌گویند که “یلدا” نخستین شب از چله بزرگ است.

خبرنگار نارخبر برای آشنایی بیشتر بینندگان به جمع مردم رفت و از آداب و رسوم آنها جویا شد.

امیر خسروی یکی از شهروند ساوه‌ای گفت: تفال به دیوان حافظ از جمله آیین‌های شب یلدا در ساوه است که خانواده‌ها در خانه بزرگتر خانواده جمع می شوند و معمولا توسط بزرگ خانواده اشعار حافظ خوانده می شود.

وی افزود: بازگویی خاطرات، قصه‌گویی پدربزرگها و مادر بزرگها نیز یکی از مواردی است که یلدا را برای خانواده‌ها دلپذیرتر می کند.

خسروی بیان کرد: میوه هایی مانند انار، هندوانه  و آجیل هایی مانند بادام و گردو در این شب زینت بخش سفره های رنگین خانواده ها است.

احمد بابایی نیز با تبریک پیشاپیش شب یلدا گفت: در شب یلدا یا شب چله، طولانی ترین شب سال در این زمان می گذرد تا با ورود به فصل پربارش و برکت زمستان، برای رسیدن به بهار و تابستان آماده شود.

وی افزود: دید و بازدید و جمع شدن در خانه همدیگر از آداب و رسوم مردم این شهر است و با ذکر خاطرات خوش و قصه‌های شیرین سعی در به پا کردن هر چه بهتر این شب دارند.

بابایی بیان کرد: رسم است که در بلندترین شب سال افراد دور و نزدیک در منزل بزرگ خانواده جمع می شوند و با خوردن میوه و آجیل این شب را به شادی سپری می کنند.

وی ادامه داد: افراد خانواده با خوردن میوه‌های گوناگون به ویژه انار، هندوانه و انواع تنقلات که هر کدام به نوعی نماد و نشانه‌ای از برکت ، و شادکامی است، شبی را با مهربانی در کنار هم می‌گذرانند.

محمد نادری نیز گفت: چله بردن برای خانواده عروس از سنت‌های کهن شب یلدا است و با فرا رسیدن شب چله مردهای جوان، سینی های میوه، شیرینی و کله‌ قند تزیین شده را به رسم هدیه به خانه عروس جوان می برند.

وی با اشاره به جایگاه سینی های مسی در مراسمات مذهبی افزود: این سینی های هدیه معمولا از جنس مس است‌ و روی آن پارچه های قرمز گلدوزی شده انداخته می شود و ظرفهای بزرگ میوه روی آن می چینند و در زرورق‌های رنگین با گل و نوارهای مواج تزیین می کنند.

نادری ادامه داد: جوانان این سینی های هدیه را بر سر می گذارند و در پی یکدیگر با شادی و پایکوبی راهی خانه عروس می شوند.

نادری اظهار کرد: خانواده دختر هم به رسم یادبود و قدردانی، لباس‌ یا هدیه دیگری را برای خانواده داماد، در سینی خالی شده داماد قرار می دهند.

وی افزود: اگر قبل از شب چله برف باریده شود رسم دیگر خوردن شیره یخی است که در کاسه‌ای برف و شیره مخلوط و خورده می شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *