کمبود عرضه خودرو به بورس کالا موجب افزایش قیمت شد/ ۲۰۷ با ورود به بورس کالا ۱۰۰ میلیون افزایش یافت"> کمبود عرضه خودرو به بورس کالا موجب افزایش قیمت شد/ ۲۰۷ با ورود به بورس کالا ۱۰۰ میلیون افزایش یافت

افزایش قیمت عجیب‌وغریب خودرو در هفته‌های گذشته و عملکرد معکوس ورود خودروها به بورس کالا از جمله ۱۰۰ میلیون افزایش قیمت ۲۰۷ و سایر خودروها با ورود به بورس کالا در کنار عرضه قطره چکانی خودرو موجب افزایش التهابات بازار شده است.

به گزارش نارخبر خبر به نقل از خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع‌رسانی راه دانا؛ اساس بورس بر این مبنا گذاشته شده است که یک بازار کاملاً شفافی باشد که در آن انواع و اقسام دارایی‌ها اعم از دارایی‌های مالی (در بورس و فرابورس) و دارایی‌های فیزیکی (در بورس کالا) دادوستد شوند.

این شفافیت به این دلیل مبنای بورس قرار گرفت که سازوکارها و بازیگران این بازارها همیشه باید در دسترس عموم مردم قرار داشته باشند و اطلاعات معاملات در این نوع بازارها همیشه باید به‌صورت عمومی و منظم منتشر شود، و به همین دلیل بود که بورس را بازار شیشه‌ای نامیدند؛ لذا بزرگ‌ترین مزیتِ ورود خودرو به بازار بورس، شفافیت کامل قیمت‌گذاری بود و با این تلاقی عرضه و تقاضا در بورس، به‌جای دلالان و واسطه‌ها، تولیدکننده‌ها از این سود جاری در بازار منتفع شوند.

بیشتر بخوانید:
عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالابه صورت شفاف/ جلوگیری از رانت احتمالی

مشکل اینجاست که در فرایند عرضه خودرو در بورس مشکلاتی پیش آمد از جمله اینکه خریداران خودرو با روند این نوع معاملات نا آشنابودن و جامعه خریداران خودرو با فرایندها و مکانیسم‌های بورس نتوانست هماهنگ شود و مشکل دیگر کم‌بودن فرصت، برای خرید در این بازار بود که همه اینها به‌عنوان معایب این عرضه در میان مردم معرفی شدند.

همه اینها در حالی اتفاق افتاد که عرضه کم خودرو در بازار بورس کالا برعکس پیش‌بینی‌ها، سبب افزایش قیمت شد و خودرویی که قیمت آن در کارخانه ۸۰۰ میلیون تومان بود پس از عرضه در بورس، همین کالا به قیمت آن به یک میلیارد و  ۲۰۰ میلیون تومان رسید.

بازار خودرو تحت‌تأثیر افزایش قیمت ارز و کاهش عرضه تولیدکنندگان داخلی


سعید مؤتمنی، رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو تهران درباره این موضوع به راه دانا اظهار کرد: بازار خودرو در یک ماه گذشته به‌شدت تحت‌تأثیر افزایش قیمت ارز و کاهش عرضه تولیدکنندگان داخلی قرار گرفته است به‌طوری‌که قیمت خودرو ۲۰۶ تیپ دو از حدود ۴۰۰ میلیون تومان حتی به ۵۵۰ میلیون تومان نیز رسید و یا دنا اتوماتیک از ۵۰۰ میلیون تومان به بیش از ۶۰۰ میلیون تومان افزایش یافت.

وی افزود: قیمت خودرو در سال جاری باوجوداینکه یک‌بار در اردیبهشت افزایش یافت این افزایش تا شهریورماه  به‌صورت کند ادامه یافت؛ اما از شهریورماه به بعد افزایش قیمت خودرو سرعت بیشتری گرفت و اخیراً نیز شاهد رشد قیمت خودرو‌ها به‌صورت روزانه در بازار هستیم.

مؤتمنی در ادامه با اشاره به عرضه خودرو در بورس گفت: خودروی ۲۰۷ زمانی که وارد بورس می‌شود و قیمت آن از ۲۱۵ به ۳۱۵ میلیون تومان می‌رسد قطعاً تأثیر روانی خود را بر بازار خودرو گذاشته است که این اثرات در کنار عرضه قطره چکانی خودرو همواره از عوامل مؤثر بر گرانی خودرو بوده که نه‌تنها اثر مثبتی در بازار نداشته که موجب افزایش التهابات در بازار خودرو نیز شده‌اند.

افزایش قیمت ۳۵ درصدی در مقایسه با سال گذشته


وی توضیح داد: از آبان امسال نسبت به سال گذشته خودرو در حدود ۳۵ درصد افزایش قیمت داشته است، دولت مردان امروز باید به این نتیجه برسند که اگر می‌خواهند نابسامانی بازار خودرو و یا حتی صنعت خودرو را کنترل کنند در وهله اول باید عرضه و واردات را تا حدی افزایش دهند که نیاز بازار تأمین شود.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران در پایان گفت: امروز قیمت‌های عرضه در بورس از نظر خریداران قیمت کارخانه قلمداد می‌شود با این تفاوت که قیمت عرضه در بورس بالاتر از قیمت کارخانه است و همین موضوع نیز بر افزایش قیمت در بازار تأثیرگذاشتن است.

عرضه خودرو به‌صورت قرعه‌‌‌کشی هیچ موضوعیتی ندارد


غلامرضا مرحبا، درباره این موضوع به خبرنگار راه دانا گفت: از لحاظ اقتصادی عرضه خودرو به‌صورت قرعه‌‌‌کشی هیچ موضوعیتی ندارد و دیریازود باید این روند به‌صورت کامل حذف شود و امکان عرضه کلی خودرو در بورس کالا فراهم شود.

وی ادامه داد: بورس کالا برای درست اجراشدن این روند باید دارای شفافیت کامل باشد و ضرورت دارد به‌نوعی شفافیت ایجاد شود که خودروسازان در فضایی منطقی و شفاف، محصولاتشان را به بازار عرضه کنند.

وی افزود: امروز قدم‌های خوبی در این راه برداشته شده و بستر خوب و شایسته‌‌‌ای در راستای عرضه خودرو در بورس کالا فراهم شده است؛ ولی شرط موفقیت این روند عملیاتی این است که حمایت همه دستگاه‌‌‌ها در کنار سازمان بورس و اوراق بهادار باشد تا این مهم به نتیجه خوبی برسد.

وی با تأکید بر حمایت مجلس از فعالیت بازار سرمایه گفت: بورس کالا از مهم‌ترین بازارها و تأمین مالی و بخش‌‌‌های مختلف اقتصاد کشور است. کمیسیون اقتصادی مجلس هم همیشه از بورس کالا حمایت ‌‌‌کرده و دغدغه‌‌‌های زیادی هم داریم که برای دستیابی به این شفافیت و اثرگذاری آن باید رفع شوند.

بورس کالا می‌‌‌تواند دلال‌‌‌بازی را از بازار خودرو حذف کند


این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تأکید کرد: بورس کالا باتوجه‌ به تعریف و شفافیتی که دارد می‌‌‌تواند دلال‌‌‌بازی را در بازار خودرو حذف کند. این ظرفیت در بورس کالا برای عرضه همه تولیدات شرکت‌های خودروسازی ما ‌‌‌وجود دارد و باید خودروسازان هم از این روند عرضه استقبال کنند.

وی در پایان گفت: در موضوع عرضه خودرو در بورس کالا، یک سمت‌‌‌ قضیه وزارت صمت و سمت دیگر وزارت اقتصاد است و تعامل بین این دو وزارتخانه می‌تواند در این مهم به ما کمک‌کننده باشد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *