آغاز به کار سیزدهمین بسیج ملی تغذیه در ساوه

سیزدهمین بسیج ملی تغذیه همزمان با سراسر کشور در ساوه آغاز به کار کرد.

سرپرست مرکز بهداشت شهرستان ساوه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ساوه از آغاز به کار سیزدهمین بسیج ملی تغذیه همزمان با سراسر کشور در ساوه و جزئیات اجرای آن خبر داد.

محمدامین قربانپور گفت: سیزدهمین بسیج ملی تغذیه با شعار« حال خوب با وزن مناسب » از ۲۴ دی ماه تا ۷ بهمن در سراسر کشور با همکاری واحد بهبود تغذیه و دیگر سازمان ها همچون شهرداری، آموزش و پرورش، ارتش، سپاه و نیروی انتظامی در حال برگزاری است.

وی افزود: با توجه به افزایش شیوع چاقی و اضافه وزن در کشور بعد از اپیدمی کرونا لازم است که حساس سازی در افراد جامعه به منظور عوارض جبران ناپذیر آن انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه چاقی، تقریباً تمامی جنبه‌های سلامت یک فرد ازجمله سیستم قلبی عروقی، سیستم تنفسی، سیستم باروری، حافظه و خلق‌وخو را تحت تأثیر قرار می دهد، اضافه کرد: عارضه چاقی با بعضی از بیماری‌ها نظیر دیابت، بیماری‌های قلبی و کبد چرب در ارتباط مستقیم است و در بعضی دیگر مثل سرطان‌ها به‌عنوان فاکتور مستعد کننده عمل می‌کند. 

قربانپور با بیان اینکه پیشگیری و کنترل چاقی امکان پذیر است اما باید در همه زمینه ها اقدام کرد، گفت:  ما باید آگاهی را افزایش دهیم و دسترسی به اطلاعات مناسب را بهبود بخشیم تا از زندگی شادتر، طولانی تر و سالم تر برای همه در حال حاضر و در آینده پس از کووید-۱۹ اطمینان حاصل کنیم.

به گفته وی نیاز به سیستم های بهداشتی وجود دارد که از طریق تقویت سیستم های بهداشتی و حرکت به سمت پوشش همگانی سلامت، به پیشگیری و درمان چاقی بپردازند، همچنین در زمینه پیشگیری هم از نظر آموزش عمومی و هم اقدامات سیاستی، کار زیادی باید انجام شود.

این مقام مسئول در دانشکده ساوه در ادامه با اشاره به  اقدامات انجام شده در راستای پیشگیری از چاقی و اضافه وزن بیان کرد: اجرای برنامه ایران اکو(پیشگیری از چاقی و اضافه وزن کودکان و نوجوانان) به صورت روتین توسط کارشناس های تغذیه در مدارس  با برگزاری جلسات آموزشی در حال انجام است.

وی گفت: پایش وزن و قد دانش آموزان در مراکز بهداشتی و شناسایی کودکان و نوجوانان دچار اضافه وزن و چاقی، مشاوره و رژیم درمانی تخصصی دانش آموزان شناسایی شده، برگزاری جشنواره صبحانه سالم در مدارس و مهد های کودک جهت فرهنگ سازی، برگزاری جلسات آموزشی جهت ارتقا سواد تغذیه ای و آگاهی بخشی به عموم مردم و همچنین برگزاری مسابقات ورزشی و فرهنگی با موضوع مورد نظر بخشی از اقدامات انجام شده در این شهرستان بوده است.

پایان پیام

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *