بیست و نهم بهمن ۵۶ یک نقطه عطف مردمی برای انقلاب اسلامی بود

یک کارشناس سیاسی گفت : تبریز در طول تاریخ ایران ، همواره نقش موثر و فعالی داشته است ،یکی از بارزترین صحنه‌های مبارزاتی این شهر، مربوط به قیامی بود که مردم این شهر، 29 در بهمن ، چهلم شهدای قم انجام دادند.

حجت الاسلام سعیدی کارشناس سیاسی در گفتگو با نارخبر اظهار داشت: قیام ۲۹ بهمن تبریز اولین حلقۀ زنجیره‌ای بود که قیام ۱۹ دی قم را به قیام‌های پی‌درپی ایران زمین متصل نمود.و این قیام باعث شد شعله انقلاب بر افروخته‌تر شود و همین امر باعث شد تا کمر رژیم پهلوی شکسته شود.

ایشان ادامه دادند: مردم شهر تبریز همواره در مقاطع مختلف تاریخی غیرت دینی و فکر بلند خود را به نمایش گذاشته‌اند که قیام خونین ۲۹ بهمن ۵۶ نمونه‌ای از این حرکت‌های مهم و تاریخ‌ساز کشور و انقلاب است. نکته حائز اهمیت در قیام ۲۹ بهمن تبریز این است که عمده حرکت و حماسه مردم در یک روز انجام گرفت و آن هم بدون رهبری متمرکز و خاص، ولی خسارتها، خرابی ها، تعداد شهدا و مجروحان آن قیام غیر قابل پیش بینی و تصور بوده است.

سعیدی بیان داشتند: با قیام مردم تبریز ،چهره‌ی ضد مردمی رژیم شاهنشاهی بیش از هر زمان دیگر رو شد. ویکی از نقاط مثبت این قیام حضور چشمگیر جوانان دانشجو بود، دانشجویان به تبعیت از فرمان روحانیت مبارز، پا به عرصه مبارزه گذاشتند. پیوند عمیق روحانیت با جوانان دانشجوی تبریز موجب شده بود که آن‌ها به عنوان یکی از پایه‌های اصلی قیام وارد صحنه شوند.

ایشان افزود : رژیم شاه با تمام توان سعی کرد از هر راهی قیام مردم را خدشه‌دار کند و نهضت را از مسیرش منحرف نماید ولی موفق نشد و مردم با فریاد مرگ بر شاه ، خط بطلانی بر گزافه‌گویی‌های رژیم کشیدند.و امام خمینی (ره) نیز،نوید پیروزی نهایی را به مردم مجاهد عزیز تبریز،‌ که با نهضت عظیم خود مشت محکم بر دهان یاوه‌گویانی زدند ،داد و اینگونه نیزشد.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *