ترافیک مطب‌ها روی اعصاب مردم!/ ترافیک، پشت ترافیک تصمیم گیری

اگر چه تا امروز جلسات زیادی توسط مسئولان برای رفع معضلات این خیابان ها برگزار شده و پیشنهادهایی نیز برای تجمیع مطب پزشکان در محلی با امکانات کافی مطرح شده بود اما سرانجام این تصمیمات و پیشنهادها مشخص نیست و این معضل همچنان خودنمایی می کند.

به گزارش نارخبر، به نقل از خبرگزاری فارس-تبریز- سکینه عباسی: چند خیابان با تعداد فراوان مطب، داروخانه و آزمایشگاه اما بدون پارکینگ به اندازه کافی! این وضعیت  خیابان ۱۷ شهریور تبریز و چهار راه مارالان به سمت آبرسان است، خیابانی‌هایی که تعداد زیادی مطب و آزمایشگاه بدون پارکینگ در آن ایجاد شده و همین موضوع سال هاست مورد گلایه اهالی این محل بوده است.

براساس آمار مسئولان امر تنها محدوده ۱.۵ کیلومتری خیابان ۱۷ شهریور، یک هزار مطب پزشکی و ۲۰۰ داروخانه و آزمایشگاه طبی فعالیت می‌کنند.

اگر چه تا امروز جلسات زیادی توسط مسئولان برای رفع معضلات این خیابان ها برگزار شده  و پیشنهادهایی نیز برای تجمیع مطب پزشکان در محلی با امکانات کافی مطرح شده بود اما سرانجام این تصمیمات و پیشنهادها مشخص نیست و این معضل همچنان خودنمایی می کند.

 علوم پزشکی کمترین مسؤولیت را در زمینه صدور مجوز مراکز و مجتمع‌های پزشکی دارد

بهمن نقی پور رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز در خصوص مشکل ترافیک حاصل از تعدد مراکز و مطب‌های پزشکی در هسته مرکزی تبریز نیز متذکر شد: شهرداری، دادستانی تبریز و استانداری در کنار دانشگاه علوم پزشکی پیگیر حل این معضل هستند و اقداماتی نیز در این خصوص در حال انجام است با این حال باید توجه داشت علوم پزشکی کمترین مسؤولیت را در زمینه صدور مجوز مراکز و مجتمع‌های پزشکی دارد و با برگزاری جلسات مشترک با ادارات مربوطه در این زمینه به دنبال همفکری و حل ریشه‌ای مسأله هستیم.

وی افزود: در حال گسترش کلینیک‌های تخصصی و فوق تخصصی در نقاط مختلف شهر هستیم تا از این طریق نیز گامی در جهت کاهش بار ترافیکی ایجاد شده در مناطق تمرکز این مجتمع‌ها برداشته شود و علاوه بر این با همراهی دادستان و شهرداری تبریز بحث احداث شهرک سلامت را برای انتقال مطب‌ها و مجتمع‌های پزشکی پیگیری می‌کنیم.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز گفت: البته با توجه به مشکلات شدید اقتصادی کشور، مراکز علوم پزشکی امید درمانی مردم عادی و بسیاری از محرومان برای ویزیت های عمومی در چنین شرایط هستند و در صورتی می توان به انتقال این مراکز اقدام کرد که مجموعه‌های خصوصی نیز به مناطقی چون شهرک سلامت منتقل شوند و در غیر این صورت فشار برای انتقال مراکز درمانی دولتی اجحافی بزرگ در زمینه توزیع عادلانه خدمات درمانی خواهد بود.

ممنوع شدن صدور مجوز مطب و مجتمع‌های پزشکی در مرکز تبریز

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری آذربایجان شرقی بر لزوم اِعمال محدودیت در صدور مجوز مطب و مجتمع های پزشکی در مرکز کلانشهر تبریز تأکید کرد.

احمد موقری اظهار داشت: با توجه به حساسیت و اهمیت موضوع ترافیک سنگین مرکز شهر تبریز به دلیل وجود مراکز درمانی، کلینیک ها، آزمایشگا ها، مطب های پزشکی لزوم احداث شهرک سلامت و انتقال مطب پزشکان مرکز شهر با هدف کاهش ترافیک ضروری است.

وی افزود: در جلسه‌های متعدد شورای پیشگیری وقوع جرم استان احداث شهرک سلامت و انتقال مطب پزشکان مرکز شهر مطرح  شده و مقرر شده موانعی که می تواند در این مسیر محدودیتی ایجاد کند، از طرف دانشگاه علوم پزشکی تبریز و شهرداری برای ارایه خدمات اولیه شناسایی و تسریع شود.

موقری ادامه داد: همچنین زمان بندی استفاده از بستر و ظرفیت ایجاد شده در شهرک سلامت اعلام و به تبع آن نیز، دانشگاه علوم پزشکی تبریز از این بستر و ظرفیت ایجاد شده استفاده و با فراهم شدن زیر ساخت های آن، مراکز درمانی و تشخیصی خود را به نقاط از پیش تعیین شده هدایت کند.

توافق با علوم پزشکی برای جابه‌جایی مجتمع پزشکی شیخ الرئیس تبریز

شهردار تبریز با اعلام اینکه در خصوص جابجایی مجتمع پزشکی شیخ‌الرئیس با علوم پزشکی به توافق رسیده‌ایم، گفت: با مراجع قضایی نیز مذاکرتی انجام گرفته است تا جهت کاستن بار ترافیکی معابر در هسته مرکزی شهر مجوز مطب و خدمات پزشکی صادر نشود.

یعقوب هوشیار در خصوص معضلات ترافیکی تبریز اظهار کرد: افزایش خودروها یکی از علل اصلی تشدید مشکلات ترافیکی است به طوری که ۶ سال قبل تنها ۳۵۰ هزار خودرو در تبریز وجود داشت اما هم اکنون این عدد به نزدیک یک میلیون خودرو رسیده است.

وی با بیان اینکه در دوره مدیریت فعلی اقدامات بی‌نظیری در حوزه حمل و نقل عمومی انجام شده افزود: اتمام عملیات عمرانی و بهره برداری از ایستگاه های فاز ۳ خط یک مترو، خرید اتوبوس و نوسازی یک هزار تاکسی شهری مثال‌های بارزی از عزم جدی مدیریت شهری برای توسعه حمل و نقل عمومی تبریز است.

تردد ۷۰ درصد خودروها به صورت تک سرنشین

هوشیار با اشاره به تک سرنشین بودن ۷۰ درصد خودروها در شهر و ایجاد راه بندان در معابر پرتردد، تصریح کرد: توسعه حمل و نقل عمومی تاثیر بسزایی در ترویج و فرهنگ‌ استفاده حداکثری از حمل و نقل عمومی دارد.

وی با اشاره به اهمیت حوزه گردشگری سلامت ابراز کرد: تبریز مرجع درمانی شمال‌غرب کشور است اما باید برای جلوگیری از ایجاد ترافیک در معابر شهری، خدمات پزشکی در ورودی های شهر خدمات ارائه کنند.

شهردار تبریز با اعلام اینکه در خصوص جابجایی مجتمع پزشکی شیخ‌الرئیس با علوم پزشکی به توافق رسیده‌ایم، گفت: با مراجع قضایی نیز مذاکرتی در این رابطه انجام شدهاست که  برای کاستن بار ترافیکی در هسته مرکزی شهر مجوز مطب و خدمات پزشکی صادر نشود.

 گزارش فارس حاکی است، در شهر تبریز حدود ۹۹۰ هزار پلاک ماشین صادر شده است که این رقم بالایی نسبت به میزان جمعیت شهر است. تعداد سفرهای روزانه درون شهری دو میلیون و ۸۰۰ هزار نفر سفر، میانگین کل مسافت سفر درون شهری ۲۹ کیلومتر در ساعت، متوسط زمان یک سفر درون شهری ۹ دقیقه و ۳۰ ثانیه می باشد. در شهر تبریز ۴۱ روگذر و ۲۲ زیرگذر وجود دارد و ۱۲ کیلومتر و ۸۵۰ متر طولی مسیر دوچرخه سواری احداث شده است.

پایان پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هشت =