افزایش حقوق ، تقویت و توسعه امکانات ورزشی رفاهی و مسکن مهمترین مطالبه کارگران از دیوان عدالت اداری

دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان‌های ساوه و زرندیه گفت: قراردادهای بلندمدت توأم با امنیت شغلی، ایمنی در کارگاه‌ها و در اختیار قرار دادن وسایل ایمنی در محیط کار از مهم‌ترین مطالبات جامعه‌ کارگری است.

به گزارش نارخبر، داود میرزایی امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: امروزه از تولید به عنوان یکی از عوامل مهم رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در جوامع یاد می‌شود که ارتقا و افزایش میزان تولید، نیازمند نیروی انسانی با توان بدنی و جسم سالم است.

میرزایی گفت : با توجه به این موضوع، اهمیت بالای سلامت بدنی و روحی در جامعه کار و تولید مشخص می‌شود؛ از این‌رو همواره دولتمردان، صاحبان تولید و کارفرمایان به آن توجه جدی داشته و تلاش می‌کنند زمینه لازم را برای ورزش کارگران فراهم کنند.

دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان‌های ساوه و زرندیه بیان کرد: متأسفانه مجتمع ورزشی شهر صنعتی کاوه، در اختیار کارگران نیست و اگر چاره‌جویی برای بهره‌مندی بهتر و بیشتر این قشر شود، ضمن ایجاد انگیزه، زمینه‌ سلامت و نشاط بهتر آنان فراهم می‌شود.

میرزائی با بیان اینکه ورزش کارگری موجب افزایش راندمان کاری و ارتقای میزان بهره‌وری در صنایع و واحدهای تولیدی می‌شود، ادامه داد: تقویت و توسعه‌ امکانات ورزشی و رفاهی کارگران، از مطالبات این قشر است

وی با اشاره به افزایش حقوق ۲۱ درصد برای حداقل بگیرها و ۲۷ درصد برای سایر سطوح افزود: تعیین دستمزد کارگران باید بر اساس اصل سه‌جانبه گرایی باشد و با لحاظ کردن نرخ تورم نسبت به این مهم اقدام کنند.

وی افزود: جامعه‌ کارگری نسبت به این افزایش حقوق اعتراض دارند و خواهان پیگیری آن از دیوان عدالت اداری هستند.

میرزایی، بهره‌مندی کارگران از تعاونی‌های مصرف و مسکن را از مطالبات جدی این قشر دانست و خواستار توجه این مهم شد.

وی گفت: متأسفانه کافی نبودن حقوق و دستمزد دریافتی کارگران باعث شده تا آنان با کار در شیفت بلندمدت در کارگاه‌ها، یا شغل‌های دوم با دستمزد مناسب‌تر روی آورده‌اند.

دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان‌های ساوه و زرندیه تأمین نبودن زیرساخت‌های شهر صنعتی کاوه برای جذب کارگران را یکی از مشکلات این قشر عنوان کرد و افزود: توجه به مسکن و احداث شهرک مسکونی مطالبه جدی مسکن شهری و با قطعات مناسب و احداث شهرک کارگری یکی از مطالبات کارگری شهرستان ساوه است.

میرزائی با اشاره به مسیر و جاده تردد کارگران به برخی کارخانجات مانند شرکت سایپا ساوه بسیار خطرناک است، گفت: پیگیری و برقراری امنیت تردد و جاده‌ای از مطالبات جامعه‌ کارگری است.

وی افزود: تأمین روشنایی جاده ساوه به شهر صنعتی کاوه و تعریض شانه خاکی مناسب ضروری است زیرا عدم توجه به این مهم در پیک تردد فاجعه‌بار خواهد بود.

دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان‌های ساوه و زرندیه در خصوص پیشنهاد به‌کارگیری اتباع بیگانه در واحد‌های تولیدی و صنعتی از سوی برخی کارفرمایان بیان کرد: عنوان کارگر وارداتی به این قشر درست نیست و کارگر کالا نیست که این اصطلاح برای آنان بکار برده شود اما به‌شدت با جذب نیروی کارگری اتباع بیگانه مخالف هستیم.

میرزایی ادامه داد: حقوق جامعه کارگری واقعی نیست و بیش از ۴۰ درصد هزینه‌ها را جبران نمی‌کند، دولت‌ها قرار بود که این عقب‌ماندگی حقوق و دستمزدها را در دوره‌های گذشته جبران کنند که متأسفانه خبری از آن تاکنون نشده است.

وی اضافه کرد: دولت باید با به‌کارگیری سازو کارهای مناسب به کارفرماها برای پرداخت حقوق واقعی کارگران تشویق کند.

دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان‌های ساوه و زرندیه عدم امنیت شغلی و تأمین مسکن و تضعیف اقتصاد و معیشت را از مهم‌ترین مشکلات جامعه‌ کارگری عنوان کرد و گفت: اختصاص زمین به کارفرماها و ساخت و ساز از سوی آنها می‌تواند مشکل مسکن را مرتفع کند.

میرزائی تصریح کرد: حضور بانوان کارگر در شیفت‌های بلندمدت جایز نیست زیرا صدمه شدیدی به سلامت آنان وارد می‌کند.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − شانزده =