آغاز خرید تضمینی گندم در استان مرکزی/ برگزاری رویداد ملی نان کامل

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی با بیان اینکه خرید تضمینی گندم در استان آغاز شده است، گفت: اکنون خرید در شهرستان ساوه به عنوان اولین نقطه در استان شروع شده و در روزهای آینده میزان خرید اوج خواهد گرفت

غلامرضا ملکی ۴ خرداد در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: خرید گندم یا تامین گندم یکی از سیاست ها و اولویت های اصلی دولت ها برای امنیت غذایی است، گندم کالای اساسی بوده و تامین و خرید آن باعث ایجاد ثبات و آرامش در بازار می شود. 

وی با اشاره به خرید مستقیم گندم از کشاورزان و واردات گندم جهت جبران کسری افزود: خرید تضمینی گندم و اجرای سیاست ها و دستورالعمل های آن یکی از زمان برترین کارها است که برای کالاهای اساسی انجام می شود. 

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی تصریح کرد: با توجه به اینکه در استان های مختلف کشور اقلیم های متفاوت وجود دارد، از ابتدای فرردین ماه خرید گندم از استان های جنوبی آغاز می شود. 

ملکی با بیان اینکه بیش از ۲ و سه دهم میلیون تن گندم در کشور خریداری شده گفت: این آمار نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد افزایش داشته است. 

وی خاطرنشان کرد: قیمت تضمینی خرید گندم در حال حاضر به ازای هر کیلوگرم ۱۵ هزار تومان است و خوشبختانه استان مرکزی نیز طبق روال سنوات گذشته از ابتدای خرداد ماه وارد فصل خرید شده است. اکنون خرید در شهرستان ساوه به عنوان اولین نقطه در استان شروع شده و در روزهای آینده میزان خرید اوج خواهد گرفت. 

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی بیان کرد: کارگروه خرید غلات در استان راه اندازی شده که با اعضای مختلف مرتبط در سطح استان به ریاست استاندار تشکیل می شود و موضوعات خرید گندم در این کارگروه رصد می شود. 

ملکی با اشاره به اینکه تاکنون ۳۰ مرکز خرید برای تحویل گندم کشاورزان پیش بینی شده بیان کرد: تلاش شده مراکز خرید فاصله اندکی با کشاورزان داشته باشند تا سهولت در کار صورت گیرد. 

وی ادامه داد: در هر مرکز خرید ۲ کارمند در استخدام دولت مستقر می شوند تا بتوانند حق مردم و دولت را در این مراکز کنترل و رعایت کنند، سایر نظارت ها نیز در مراکز خرید انجام می شود .

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی اضافه کرد: بر اساس بررسی ها، پیش بینی می شود که به میزان سال گذشته حدود ۲۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خرید شود البته امیدواریم این آمار افزایش یابد، سال ۱۴۰۱ خرید گندم نسبت به سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۲۵ درصد افزایش داشت. 

ملکی در خصوص کشت قراردادی تصریح کرد: بیش از ۴ هزار کشاورز در حوزه کشت قراردادی قرارداد منعقد کرده اند و حدود ۳۰ هزار هکتار سطح زیرکشت این مهم است تا کشاورزان از مزایایی بهتری بهره مند می شوند. 

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی اضافه کرد: مرکز خرید دانه های روغنی نیز فعال است و در سطح استان اتحادیه تعاون روستایی به عنوان مجری خرید توافقی دانه های روغنی اعلام آمادگی کرده و کلزا را از کشاورزان خریداری می کند. سال گذشته هزار تن دانه روغنی در سطح استان خریداری شد. 

وی با اشاره به نان کامل و مزایای این نان بیان کرد: نهضت احیای نان کامل در استان مرکزی از سال گذشته آغاز شده و امورات آن در حال انجام است. 

ملکی تاکید کرد: نان در کشور مصرف بالایی دارد و طبق آمارهای رسمی در سال ۱۶۰ کیلوگرم، سرانه مصرف نان در کشور است که البته گویا این رقم در حال افزایش است. 

وی افزود: استان مرکزی از استان های پیشرو در این نهصت است و در این نوع نان از آرد یارانه ای استفاده می شود. هفته ای تحت عنوان هفته رویداد ملی نان کامل پیش رو است و در ۴ شنبه هفته آینده یک همایش ملی با حضور صاحب نظران و متخصصان و مسئولین ملی و … در این رابطه برگزار می‌شود. 

مدیرکل غله و خدمات بازرگانی استان مرکزی خاطرنشان کرد: امیدواریم با اجرای این طرح بتوان سلامت بیشتری را به جامعه و مردم برگرداند. تعداد نانواهای متصل به این طرح روزانه در حال افزایش است و نام این نانوایی ها در سایت اداره کل غله استان مرکزی قابل مشاهده است. 

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتهای پیام

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 1 =