1400/09/11
salamup.ir
nashrkhabar.ir

نیرو‌های مقاومت باید درس فراموش نشدنی به آمریکا دهند/ خروشی مانند تشییع حاج قاسم ندیده بودم/ هدف ما خروج نیرو‌های آمریکایی از منطقه است

21 دی 1398 کد خبر : 9886111743

شهادت حاج قاسم سلیمانی، فرمانده رشیدمان، را تسلیت عرض می‌کنم. این هفته همه داغدار بودیم، ولی با این استقبالی که از حاج قاسم و همرزمان ایشان از سوی شما مردم رشید شد، این داغ به نوعی التیام بخشیده شد؛ به خصوص حضور پرشوری که دوشنبه در تهران داشتید. این برنامه هم به محور مقاومت اختصاص داده‌ایم. یکی از افرادی که موثر در جبهه مقاومت است و آدم شناخته‌شده‌ای است و از حاج قاسم هم گفتنی‌های فراوانی دارد، مهمان این برنامه ما است.
۶۷ ساله، کارشناسی شیمی خود را از دانشگاه فرانسوی لبنان گرفته و بعد تحصیلات حوزوی خود را شروع کرده و ادامه داده و از یاران و همراهان امام موسی صدر بوده و الان هم یکی از پرنفوذترین افراد در جبهه مقاومت اسلامی است و گفتنی‌های فراوانی برای ما خواهد داشت.
در خدمت حجت‌الاسلام والمسلمین «شیخ نعیم قاسم»، قائم مقام دبیرکل حزب‌الله لبنان هستیم که برای مراسم شهید سلیمانی به تهران آمده بودند و ما هم فرصت را مغتنم شمردیم و وقتی از ایشان گرفتیم و ایشان هم اجابت کردند.
سلام علیکم، خیلی خوش آمدید.
سلام علیکم، اهلا و سهلا.
خیلی ممنون که به برنامه ما آمدید.شهادت حاج قاسم سلیمانی، فرمانده رشیدمان، را تسلیت عرض می‌کنم. این هفته همه داغدار بودیم، ولی با این استقبالی که از حاج قاسم و همرزمان ایشان از سوی شما مردم رشید شد، این داغ به نوعی التیام بخشیده شد؛ به خصوص حضور پرشوری که دوشنبه در تهران داشتید. این برنامه هم به محور مقاومت اختصاص داده‌ایم. یکی از افرادی که موثر در جبهه مقاومت است و آدم شناخته‌شده‌ای است و از حاج قاسم هم گفتنی‌های فراوانی دارد، مهمان این برنامه ما است.
۶۷ ساله، کارشناسی شیمی خود را از دانشگاه فرانسوی لبنان گرفته و بعد تحصیلات حوزوی خود را شروع کرده و ادامه داده و از یاران و همراهان امام موسی صدر بوده و الان هم یکی از پرنفوذترین افراد در جبهه مقاومت اسلامی است و گفتنی‌های فراوانی برای ما خواهد داشت.
در خدمت حجت‌الاسلام والمسلمین «شیخ نعیم قاسم»، قائم مقام دبیرکل حزب‌الله لبنان هستیم که برای مراسم شهید سلیمانی به تهران آمده بودند و ما هم فرصت را مغتنم شمردیم و وقتی از ایشان گرفتیم و ایشان هم اجابت کردند.
سلام علیکم، خیلی خوش آمدید.
سلام علیکم، اهلا و سهلا.
خیلی ممنون که به برنامه ما آمدید.
اهلا و سهلا.

خیلی‌ها در کشور ما سید حسن نصرالله را دوست دارند، شاید اگر بگوییم محبوبیت سید حسن نصرالله بیشتر از حاج قاسم سلیمانی نباشد، کمتر از ایشان نیست. دوست دارم از حال و هوای سید حسن نصرالله در این چند روز بپرسم. در این مدت چطور هستند؟
بسم‌الله الرحمن الرحیم. در حقیقت اگر بخواهیم در مورد عشق و محبت و مودت بین دبیرکل حزب الله لبنان و شهید بزرگمان، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، صحبت کنیم شاید خیلی سخت باشد که ما از این علاقه صحبتی داشته باشیم. این علاقه در حقیقت یک نمونه عالی از مودت و احترام و همچنین تبادل نظر بین این دو نفر است، احترام متقابل در حد اعلاست، به خصوص اگر ما بخواهیم به نمونه عالی این محبت و این مودت در جنگ ۳۳ روزه و در سال ۲۰۰۶ برگردیم که این محبت و مودت و این رابطه به حداعلای خود رسیده است.
به طوری که در برابر یک نمونه واحدی هستیم که بسیار سخت است که ما بتوانیم میزان مودت و عشق هر کدام را بسنجیم. همانندی که اگر در سیستم مدارس و کلاس‌بندی رجوع کنیم، ممکن است مثلا در کلاس الف نمونه‌های برتری داشته باشیم، بنابراین خیلی سخت است که بتوانیم میزان محبت و میزان مودت این دو شخصیت بزرگوار را بسنجیم. همان‌گونه که من مطلع بودم که فراتر از این محبت و فراتر از این رابطه مودت و همرزمی، در سطح خانوادگی هم رابطه بسیار نزدیکی بوده و مراودات بسیار محبت‌آمیزی بین خانواده این دو بزرگوار و خانواده‌های این دو مرد الهی بوده و برقرار است.
روز دوشنبه مراسم تشییع را تهران بودید. این استقبال از حاج قاسم و ابومهدی را چطور دیدید؟
خداوند را شاکر هستم که توانستم در این مراسم باشکوه شرکت کنم بنا به تکلیفی که دبیر کل محترم حزب الله به من دادند، تا بتوانیم در این آئین ابراز همدردی نسبت به این دو مرد بزرگوار و همرزمانشان ابراز بداریم.
حجم مشارکت بسیار بالا بود، به طوری که در طول حیات خودم چنین خروشی از مردم باوفا ندیده بودم. با اینکه مهمان ویژه این مراسم بودم و در چنین مراسمی معمولاً مهمانان ویژه ترتیبات خاصی را دارند، اما از زمانی که از ماشینم پیاده شدم تا دانشگاه تهران که باید آنجا مستقر شویم که یک مسافت صد متری است، من این مسافت صد متری را در بیش از یک ساعت و نیم طی کردم. میزان فشردگی جمعیت و میزان مشارکت آنقدر بالا بود که من می‌دیدم که مردم به سختی می‌توانستند بنشینند و بیشتر آن‌ها ایستاده در مراسم شرکت می‌کردند و این نشانه عشق و علاقه و ارادت مردم باوفای ایران نسبت به این دو فرمانده عالیقدر و بزرگ است و این پیام بسیار روشنی دارد که ملت ایران علاقه و ارادت خود را نه بر اساس حاکم برقرار می‌کند، بلکه ملت ایران عشق و علاقه خود را بر اساس آرمان‌های مهم و برتر برمی‌گزیند؛ بنابراین افرادی که آرمانی هستند، مورد حمایت و پشتیبانی و علاقه مردم قرار می‌گیرند.
فکر می‌کردید که ترامپ و آمریکایی‌ها چنین کار و چنین حرکتی را با حاج قاسم کنند؟
صراحتاً انتظار این عمل را نداشتم و با این روشی که ترامپ اعلام کند و تبعات آن را بپذیرد، زیرا این حرکت و این گام خارج از اهداف و منافع آنهاست. فکر می‌کردم که آن‌ها شاید بتوانند یک بمب دست‌ساز در راه حاج قاسم قرار بدهند و منطقه‌ای را موشک‌باران کنند یا نوکران خود را در منطقه مامور به این جنایت کنند و در آن صورت، عامل این کار را مخفی کنند و اعلام نکنند و مشخص نکنند.
من فکر می‌کنم ترامپ فکر کرده، ترور شهید بزرگوار ما حاج قاسم باعث ضعف محور مقاومت خواهد شد و ایران را وادار به نشستن بر میز مذاکره با او خواهد کرد. در حقیقت با این اقدام و با شهادت حاج قاسم سلیمانی، ما وارد مرحله تازه‌ای شدیم، مرحله‌ای که در آن پیروزی‌های بسیار چشمگیری در محور مقاومت علیه امریکا و استکبار تحقق خواهد یافت، به برکت خون این سردار.
آنچه موجب استحکام و ثمربخشی گام‌های ملت ایران در این راه خواهد شد در حقیقت، شهادت همرزم دیرین حاج قاسم یعنی ابومهدی المهندس است که باعث آمیختن خون شهدای عراق با خون شهید ایرانی بزرگوارمان و موجب همدلی میان دو ملت و باعث ایجاد پیروزی‌های مشترک محور مقاومت بر دشمنان مشترک دو ملت شده است.
آقای سید حسن نصرالله در این هفته که صحبت کردند جمله‌ای گفتند که «قاسم سلیمانی» فقط ایرانی نیست، قاسم سلیمانی به معنای کل مقاومت و کل امت است. ایرانی‌ها خودشان می‌دانند چطور انتقام بگیرند، اما این چیزی از مسئولیت ما کم نمی‌کند. این بدین معناست که حزب الله لبنان و محور مقاومت اقدامات جدایی از جمهوری اسلامی خواهد کرد؟
انتقام مستقیم در حقیقت مسئولیت ملت و رهبری ایران است و آن‌ها به خوبی می‌دانند که چگونه آمریکا را به درد آوردند و چگونه انتقامی بگیرند که در تاریخ آوازه آن بماند؛ بنابراین محور مقاومت و رهبران محور مقاومت به نظر من حقی نخواهند داشت که از رهبری و ملت ایران سوال کنند که چه زمانی و چگونه انتقام بگیرند، زیرا در جمهوری اسلامی ایران رهبری حیکمانه است و ملت بزرگواری است، چون سردار شهید ما یکی از بارزترین فرماندهان محور مقاومت هست، محوری که در راس آن ایران و کشور‌های همپیمانان آن قرار دارد، بنابراین کشور‌های محور مقاومت و نیرو‌های محور مقاومت مسئولیت بزرگی دارند که درس فراموش نشدنی به آمریکا بدهند.
درسی که شایسته مقام این شهید بزرگوار است، زیرا اگر ارکان این محور انتقام این فرمانده بارز محور مقاومت را نگیرند، آن‌ها (دشمنان) اهداف خود را در منطقه محقق خواهند کرد. ما مسئولیت جداگانه‌ای داریم و این، جدای انتقامی است که رهبری و ملت ایران برای شهید ایرانی خود خواهند گرفت.
در این انتقامی که گرفته خواهد شد آیا رژیم صهیونیستی و سهم این رژیم و ارتجاع منطقه هم محاسبه خواهد شد؟
ما یک عنوان و یک هدف بزرگی را در این مرحله مطرح کردیم و آن خروج نیرو‌های نظامی آمریکا از منطقه است و این یک هدف راهبردی است؛ بنابراین خروج این نیرو‌های نظامی از منطقه موجب آرامش و موجب ثبات این منطقه خواهد بود و این یک هدف بزرگ و راهبردی است، اما چالش ما و جنگ ما با اسرائیل در حقیقت به مسئله آرمان فلسطین بستگی دارد و همچنین، رابطه و مشکلات ما با کشور‌های عربی یک موضوع دیگری است، زیرا این کشور‌ها و سردمداران آن‌ها دست‌نشاندگانی هستند که مشکلات فراوانی دارند و اگر آن‌ها بتوانند، بگذاریم مشکلات خود و بدبختی خود را حل و فصل کنند.
در این اتفاقی که رخ داد و ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی، بلافاصله یکسری خبر‌هایی منتشر شد، مثلاً شایعه ترور خود شما و ترور شیخ محمد کوثرانی که مسئول پرونده عراق در حزب‌الله لبنان است و بلافاصله هم تکذیب شد. برای چه این شایعات را سریع منتشر کردند و هدف آن‌ها به نظر شما چه بود؟
در حقیقت ما هیچ منبع معتبر و رسمی برای اشاعه این خبر پیدا نکردیم، بلکه برخی افراد در سایت‌های شخصی خود این خبر را منتشر کردند و شما می‌دانید این نوع اخبار طرفداران زیادی دارد. من به یقین نمی‌توانم بگویم آیا هدفی به دنبال انتشار این خبر بوده یا خیر، اما ما می‌دانیم انتشار چنین اخباری هیچ ارزشی ندارد و بی‌درنگ، حقایق سریع روشن شد و آشکار شد که این خبر‌ها صحت ندارد.
آقای شیخ نعیم قاسم، برخی‌ها به خصوص عربستان سعودی شاید از ترور حاج قاسم سلیمانی به ویژه سر مسئله یمن، به نوعی خرسند باشند؛ فکر می‌کنید از این به بعد و بعد از شهادت حاج قاسم، یمن و مقاومت یمن و انصارالله یمن موضعی متفاوت‌تر خواهد داشت، یا همان مسیر قبلی مقاومت را طی خواهد کرد؟
من سردار بزرگ‌مان را به یک درخت تنومندی تشبیه می‌کنم که در زمین منطقه ریشه دوانده است و پر از برگ‌های سرسبز است، بنابراین اگر یک برگی از این درخت سرسبز و تنومند بیفتد، این به معنای پایان این درخت نیست و موضوع یمن هم ارتباطی به یک فرد ندارد، بلکه مسئولیت کل محور مقاومت تحت رهبری حضرت امام خامنه‌ای است و دشمنان ما جاهل هستند و نمی‌دانند شهادت برای ما دو ارزش والا دارد.
یک ارزش بسیار والا برای خود شخص شهید است که به معبود خود و به خداوند می‌رسد و ارزش والای دوم برای پیروان آن شهید است که خون تازه‌ای در وجود آن‌ها برای ادامه این راه شهید به وجود خواهد آمد. بنابراین، من معتقد هستم این راه تشدید خواهد شد و پیروزی‌های درخشانی در آینده‌اش خواهد بود.
برخی نسبت به مذاکرات اخیر انصارالله یمن را با سعودی‌ها بدبین هستند و به نوعی می‌گویند، شاید مسیری را برای آن آمریکایی‌ها طراحی کرده باشند که منجر به ضعف محور مقاومت بشود. آیا این تحلیل درست است؟
محور مقاومت، محور بسیار نیرومندی است. بر حسب اطلاعاتی که من دارم پیشنهاد مذاکره از جانب عربستان سعودی بوده و آن هم به این دلیل است که جنازه‌های سربازان آن‌ها زیاد شده و متحمل خسارت‌های فراوانی شده‌اند، اما در حین مذاکرات، با بهانه‌گیری عربستان مشخص شد که عربستانی‌ها به دنبال ایجاد صلح در یمن نیستند.
بلکه فقط به دنبال ایجاد آتش‌بس و به دنبال تجدید قوا هستند، بنابراین من معتقد هستم که این مذاکرات به شکست خواهد انجامید، همانطور که الان مشخص شد و من فکر می‌کنم که نیاز به وقت بیشتری داریم تا عربستان و آمریکا متوجه بشود که ادامه جنگ به ضرر آنهاست و آن‌ها متحمل خسارت‌های فراوانی از ادامه جنگ خواهند بود، در آن زمان تن به مذاکرات واقعی خواهند داد و باید منتظر آن روز باشیم.
آمریکا در چند ماه اخیر حرکات و طراحی‌های جدیدی را شروع کرد، بعد از اینکه شکست بزرگی از محور مقاومت سر نابودی داعش خورد اول با لبنان شروع شد و اعتراضات در لبنان بود و تشدید کردن برخی از این اعتراضات بود. بعد برخی از این اعتراضات به عراق سرایت کرد و اغتشاشاتی که انجام می‌شد و بعد به جمهوری اسلامی ایران به بهانه افزایش قیمت بنزین رسید و بعد هم ابتدا لبنان و بعد جمهوری اسلامی و بعد عراق به یک تقریباً آرامش نسبی رسید و بعد ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی رخ داد. فکر می‌کنید طراحی بعدی امریکایی‌ها در این مسیر چه خواهد بود؟
من معتقدم راهبرد و تئوری آمریکا برای مهار و سیطره بر منطقه، استفاده از تمام امکانات موجود از جمله تحریک عوامل داخلی و دخالت غیرمستقیم از طریق دست‌نشاندگان خود در منطقه برای ایجاد ناامنی در لبنان، عراق و ایران بود و به این شکل که نشان دهد، مردم آن مناطق خودجوش اقدام به این ناامنی می‌کنند و این را به عنوان نمونه و علامت نارضایتی آن‌ها قملداد کنند و خود در پشت پرده باقی بماند.
الحمدالله به نتیجه خود نرسید و شاهد بودیم که آمریکا وارد فاز دوم راهبرد خود شده است و اقدام به ترور مستقیم حاج قاسم و همرزمان او کردند. این ترور مستقیم در حقیقت نشانه ضعف و ناامیدی و نارضایتی کامل آمریکا از عملکرد نوکرانش در منطقه است، اما آیا به ترور‌های دیگری دست خواهد زد یا خیر؟ باید منتظر باشیم، اما یقین داریم که آن‌ها از تمام ابزار ممکن برای مهار منطقه و برای تاراج ثروت‌های منطقه استفاده خواهند کرد.
اهلا و سهلا.

خیلی‌ها در کشور ما سید حسن نصرالله را دوست دارند، شاید اگر بگوییم محبوبیت سید حسن نصرالله بیشتر از حاج قاسم سلیمانی نباشد، کمتر از ایشان نیست. دوست دارم از حال و هوای سید حسن نصرالله در این چند روز بپرسم. در این مدت چطور هستند؟
بسم‌الله الرحمن الرحیم. در حقیقت اگر بخواهیم در مورد عشق و محبت و مودت بین دبیرکل حزب الله لبنان و شهید بزرگمان، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، صحبت کنیم شاید خیلی سخت باشد که ما از این علاقه صحبتی داشته باشیم. این علاقه در حقیقت یک نمونه عالی از مودت و احترام و همچنین تبادل نظر بین این دو نفر است، احترام متقابل در حد اعلاست، به خصوص اگر ما بخواهیم به نمونه عالی این محبت و این مودت در جنگ ۳۳ روزه و در سال ۲۰۰۶ برگردیم که این محبت و مودت و این رابطه به حداعلای خود رسیده است.
به طوری که در برابر یک نمونه واحدی هستیم که بسیار سخت است که ما بتوانیم میزان مودت و عشق هر کدام را بسنجیم. همانندی که اگر در سیستم مدارس و کلاس‌بندی رجوع کنیم، ممکن است مثلا در کلاس الف نمونه‌های برتری داشته باشیم، بنابراین خیلی سخت است که بتوانیم میزان محبت و میزان مودت این دو شخصیت بزرگوار را بسنجیم. همان‌گونه که من مطلع بودم که فراتر از این محبت و فراتر از این رابطه مودت و همرزمی، در سطح خانوادگی هم رابطه بسیار نزدیکی بوده و مراودات بسیار محبت‌آمیزی بین خانواده این دو بزرگوار و خانواده‌های این دو مرد الهی بوده و برقرار است.
روز دوشنبه مراسم تشییع را تهران بودید. این استقبال از حاج قاسم و ابومهدی را چطور دیدید؟
خداوند را شاکر هستم که توانستم در این مراسم باشکوه شرکت کنم بنا به تکلیفی که دبیر کل محترم حزب الله به من دادند، تا بتوانیم در این آئین ابراز همدردی نسبت به این دو مرد بزرگوار و همرزمانشان ابراز بداریم.
حجم مشارکت بسیار بالا بود، به طوری که در طول حیات خودم چنین خروشی از مردم باوفا ندیده بودم. با اینکه مهمان ویژه این مراسم بودم و در چنین مراسمی معمولاً مهمانان ویژه ترتیبات خاصی را دارند، اما از زمانی که از ماشینم پیاده شدم تا دانشگاه تهران که باید آنجا مستقر شویم که یک مسافت صد متری است، من این مسافت صد متری را در بیش از یک ساعت و نیم طی کردم. میزان فشردگی جمعیت و میزان مشارکت آنقدر بالا بود که من می‌دیدم که مردم به سختی می‌توانستند بنشینند و بیشتر آن‌ها ایستاده در مراسم شرکت می‌کردند و این نشانه عشق و علاقه و ارادت مردم باوفای ایران نسبت به این دو فرمانده عالیقدر و بزرگ است و این پیام بسیار روشنی دارد که ملت ایران علاقه و ارادت خود را نه بر اساس حاکم برقرار می‌کند، بلکه ملت ایران عشق و علاقه خود را بر اساس آرمان‌های مهم و برتر برمی‌گزیند؛ بنابراین افرادی که آرمانی هستند، مورد حمایت و پشتیبانی و علاقه مردم قرار می‌گیرند.
فکر می‌کردید که ترامپ و آمریکایی‌ها چنین کار و چنین حرکتی را با حاج قاسم کنند؟
صراحتاً انتظار این عمل را نداشتم و با این روشی که ترامپ اعلام کند و تبعات آن را بپذیرد، زیرا این حرکت و این گام خارج از اهداف و منافع آنهاست. فکر می‌کردم که آن‌ها شاید بتوانند یک بمب دست‌ساز در راه حاج قاسم قرار بدهند و منطقه‌ای را موشک‌باران کنند یا نوکران خود را در منطقه مامور به این جنایت کنند و در آن صورت، عامل این کار را مخفی کنند و اعلام نکنند و مشخص نکنند.
من فکر می‌کنم ترامپ فکر کرده، ترور شهید بزرگوار ما حاج قاسم باعث ضعف محور مقاومت خواهد شد و ایران را وادار به نشستن بر میز مذاکره با او خواهد کرد. در حقیقت با این اقدام و با شهادت حاج قاسم سلیمانی، ما وارد مرحله تازه‌ای شدیم، مرحله‌ای که در آن پیروزی‌های بسیار چشمگیری در محور مقاومت علیه امریکا و استکبار تحقق خواهد یافت، به برکت خون این سردار.
آنچه موجب استحکام و ثمربخشی گام‌های ملت ایران در این راه خواهد شد در حقیقت، شهادت همرزم دیرین حاج قاسم یعنی ابومهدی المهندس است که باعث آمیختن خون شهدای عراق با خون شهید ایرانی بزرگوارمان و موجب همدلی میان دو ملت و باعث ایجاد پیروزی‌های مشترک محور مقاومت بر دشمنان مشترک دو ملت شده است.
آقای سید حسن نصرالله در این هفته که صحبت کردند جمله‌ای گفتند که «قاسم سلیمانی» فقط ایرانی نیست، قاسم سلیمانی به معنای کل مقاومت و کل امت است. ایرانی‌ها خودشان می‌دانند چطور انتقام بگیرند، اما این چیزی از مسئولیت ما کم نمی‌کند. این بدین معناست که حزب الله لبنان و محور مقاومت اقدامات جدایی از جمهوری اسلامی خواهد کرد؟
انتقام مستقیم در حقیقت مسئولیت ملت و رهبری ایران است و آن‌ها به خوبی می‌دانند که چگونه آمریکا را به درد آوردند و چگونه انتقامی بگیرند که در تاریخ آوازه آن بماند؛ بنابراین محور مقاومت و رهبران محور مقاومت به نظر من حقی نخواهند داشت که از رهبری و ملت ایران سوال کنند که چه زمانی و چگونه انتقام بگیرند، زیرا در جمهوری اسلامی ایران رهبری حیکمانه است و ملت بزرگواری است، چون سردار شهید ما یکی از بارزترین فرماندهان محور مقاومت هست، محوری که در راس آن ایران و کشور‌های همپیمانان آن قرار دارد، بنابراین کشور‌های محور مقاومت و نیرو‌های محور مقاومت مسئولیت بزرگی دارند که درس فراموش نشدنی به آمریکا بدهند.
درسی که شایسته مقام این شهید بزرگوار است، زیرا اگر ارکان این محور انتقام این فرمانده بارز محور مقاومت را نگیرند، آن‌ها (دشمنان) اهداف خود را در منطقه محقق خواهند کرد. ما مسئولیت جداگانه‌ای داریم و این، جدای انتقامی است که رهبری و ملت ایران برای شهید ایرانی خود خواهند گرفت.
در این انتقامی که گرفته خواهد شد آیا رژیم صهیونیستی و سهم این رژیم و ارتجاع منطقه هم محاسبه خواهد شد؟
ما یک عنوان و یک هدف بزرگی را در این مرحله مطرح کردیم و آن خروج نیرو‌های نظامی آمریکا از منطقه است و این یک هدف راهبردی است؛ بنابراین خروج این نیرو‌های نظامی از منطقه موجب آرامش و موجب ثبات این منطقه خواهد بود و این یک هدف بزرگ و راهبردی است، اما چالش ما و جنگ ما با اسرائیل در حقیقت به مسئله آرمان فلسطین بستگی دارد و همچنین، رابطه و مشکلات ما با کشور‌های عربی یک موضوع دیگری است، زیرا این کشور‌ها و سردمداران آن‌ها دست‌نشاندگانی هستند که مشکلات فراوانی دارند و اگر آن‌ها بتوانند، بگذاریم مشکلات خود و بدبختی خود را حل و فصل کنند.
در این اتفاقی که رخ داد و ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی، بلافاصله یکسری خبر‌هایی منتشر شد، مثلاً شایعه ترور خود شما و ترور شیخ محمد کوثرانی که مسئول پرونده عراق در حزب‌الله لبنان است و بلافاصله هم تکذیب شد. برای چه این شایعات را سریع منتشر کردند و هدف آن‌ها به نظر شما چه بود؟
در حقیقت ما هیچ منبع معتبر و رسمی برای اشاعه این خبر پیدا نکردیم، بلکه برخی افراد در سایت‌های شخصی خود این خبر را منتشر کردند و شما می‌دانید این نوع اخبار طرفداران زیادی دارد. من به یقین نمی‌توانم بگویم آیا هدفی به دنبال انتشار این خبر بوده یا خیر، اما ما می‌دانیم انتشار چنین اخباری هیچ ارزشی ندارد و بی‌درنگ، حقایق سریع روشن شد و آشکار شد که این خبر‌ها صحت ندارد.
آقای شیخ نعیم قاسم، برخی‌ها به خصوص عربستان سعودی شاید از ترور حاج قاسم سلیمانی به ویژه سر مسئله یمن، به نوعی خرسند باشند؛ فکر می‌کنید از این به بعد و بعد از شهادت حاج قاسم، یمن و مقاومت یمن و انصارالله یمن موضعی متفاوت‌تر خواهد داشت، یا همان مسیر قبلی مقاومت را طی خواهد کرد؟
من سردار بزرگ‌مان را به یک درخت تنومندی تشبیه می‌کنم که در زمین منطقه ریشه دوانده است و پر از برگ‌های سرسبز است، بنابراین اگر یک برگی از این درخت سرسبز و تنومند بیفتد، این به معنای پایان این درخت نیست و موضوع یمن هم ارتباطی به یک فرد ندارد، بلکه مسئولیت کل محور مقاومت تحت رهبری حضرت امام خامنه‌ای است و دشمنان ما جاهل هستند و نمی‌دانند شهادت برای ما دو ارزش والا دارد.
یک ارزش بسیار والا برای خود شخص شهید است که به معبود خود و به خداوند می‌رسد و ارزش والای دوم برای پیروان آن شهید است که خون تازه‌ای در وجود آن‌ها برای ادامه این راه شهید به وجود خواهد آمد. بنابراین، من معتقد هستم این راه تشدید خواهد شد و پیروزی‌های درخشانی در آینده‌اش خواهد بود.
برخی نسبت به مذاکرات اخیر انصارالله یمن را با سعودی‌ها بدبین هستند و به نوعی می‌گویند، شاید مسیری را برای آن آمریکایی‌ها طراحی کرده باشند که منجر به ضعف محور مقاومت بشود. آیا این تحلیل درست است؟
محور مقاومت، محور بسیار نیرومندی است. بر حسب اطلاعاتی که من دارم پیشنهاد مذاکره از جانب عربستان سعودی بوده و آن هم به این دلیل است که جنازه‌های سربازان آن‌ها زیاد شده و متحمل خسارت‌های فراوانی شده‌اند، اما در حین مذاکرات، با بهانه‌گیری عربستان مشخص شد که عربستانی‌ها به دنبال ایجاد صلح در یمن نیستند.
بلکه فقط به دنبال ایجاد آتش‌بس و به دنبال تجدید قوا هستند، بنابراین من معتقد هستم که این مذاکرات به شکست خواهد انجامید، همانطور که الان مشخص شد و من فکر می‌کنم که نیاز به وقت بیشتری داریم تا عربستان و آمریکا متوجه بشود که ادامه جنگ به ضرر آنهاست و آن‌ها متحمل خسارت‌های فراوانی از ادامه جنگ خواهند بود، در آن زمان تن به مذاکرات واقعی خواهند داد و باید منتظر آن روز باشیم.
آمریکا در چند ماه اخیر حرکات و طراحی‌های جدیدی را شروع کرد، بعد از اینکه شکست بزرگی از محور مقاومت سر نابودی داعش خورد اول با لبنان شروع شد و اعتراضات در لبنان بود و تشدید کردن برخی از این اعتراضات بود. بعد برخی از این اعتراضات به عراق سرایت کرد و اغتشاشاتی که انجام می‌شد و بعد به جمهوری اسلامی ایران به بهانه افزایش قیمت بنزین رسید و بعد هم ابتدا لبنان و بعد جمهوری اسلامی و بعد عراق به یک تقریباً آرامش نسبی رسید و بعد ترور حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی رخ داد. فکر می‌کنید طراحی بعدی امریکایی‌ها در این مسیر چه خواهد بود؟
من معتقدم راهبرد و تئوری آمریکا برای مهار و سیطره بر منطقه، استفاده از تمام امکانات موجود از جمله تحریک عوامل داخلی و دخالت غیرمستقیم از طریق دست‌نشاندگان خود در منطقه برای ایجاد ناامنی در لبنان، عراق و ایران بود و به این شکل که نشان دهد، مردم آن مناطق خودجوش اقدام به این ناامنی می‌کنند و این را به عنوان نمونه و علامت نارضایتی آن‌ها قملداد کنند و خود در پشت پرده باقی بماند.
الحمدالله به نتیجه خود نرسید و شاهد بودیم که آمریکا وارد فاز دوم راهبرد خود شده است و اقدام به ترور مستقیم حاج قاسم و همرزمان او کردند. این ترور مستقیم در حقیقت نشانه ضعف و ناامیدی و نارضایتی کامل آمریکا از عملکرد نوکرانش در منطقه است، اما آیا به ترور‌های دیگری دست خواهد زد یا خیر؟ باید منتظر باشیم، اما یقین داریم که آن‌ها از تمام ابزار ممکن برای مهار منطقه و برای تاراج ثروت‌های منطقه استفاده خواهند کرد.اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر