1397/09/27
salamup.ir
nashrkhabar.ir

۱۴۰۰ واحد در کشور دارای مشکلات هستند/«هپکو» و «آذرآب» مشکل مالکیتی و مدیریتی دارند

19 بهمن 1396 کد خبر : 9886110348

به گزارش نارخبر،محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر به استان مرکزی در جمع خبرنگاران در ساوه گفت: حدود ۸۵ هزار واحد تولیدی در کشور داریم که بیش از ۳ هزار واحد آن در استان مرکزی قرار دارد؛ حدود ۱۴۰۰ واحد از این واحدهای تولیدی موجود در سطح کشور با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کنند.

وی افزود: مشکلات این واحدهای تولیدی شامل ساختار مالکیتی، ساختار مالی و بدهی بانکی، ساختار مدیریتی، ساختار غلط نیروی انسانی و قدیمی بودن فناوری و تکنولوژی در عرصه تولید است که پس از بررسی در کمیسیون رفع موانع تولید برای این مشکلات راه حل ارائه می شود.

«هپکو» و «آذرآب» مشکل مالکیتی و مدیریتی دارند

شریعتمداری با اشاره به مشکلات واحدهای تولیدی «هپکو» و «آذرآب» اراک بیان کرد: این واحدها جزو باارزشمندترین واحدهای صنعتی کشور هستند و کارگران آسوده باشند، آینده خوبی دارند.

وی افزود: مشکل این واحدها مالکیتی است که بخش خصوصی نتوانسته است مشکلات این واحدها را رفع کند و مقرر شده تا سازمان خصوصی سازی برای تغییر مالکیت این واحدها اقدام کند، به همین خاطر روند کار و پرداخت حقوق ها با سرعت کمی پیش می رود اما برای رفع مشکل سعی شد تا بخشی از حقوق و معوقات کارگزان این واحدها توسط دولت پرداخت شود که این امر نیز محقق شد و از سوی دیگر برای کمک به این واحدها مقرر شد تا واردات محصولات مشابه تولیدات هپکو ممنوع شود.
رشد 21درصدی صدور پروانه های بهره برداری
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به استقبال تولیدکنندگان از افزایش سرمایه گذاری اظهار کرد: نسبت به سال گذشته شاهد رشد 21درصدی صدور پروانه های بهره برداری هستیم که نشان از استقبال داردو درخواست برای مجوز تاسیس نیز 17 درصد رشد داشته است.
وی افزود: 2500 میلیارد تومان مجموع فعالیت تولیدی موجود در استان مرکزی است که 14 واحد صنعتی بمناسبت ایام دهه فجر بهره برداری می شود.

وزیر صنعت ساوه


فعالیت « رنو» در ساوه منتظر تصمیم طرف خارجی است
شریعتمداری در پاسخ به سوال خبرنگاران درخصوص تکلیف سرمایه گذاری شرکت « رنو» در استان مرکزی گفت: حمایت از سرمایه گذاری خارجی از مهمترین اهداف دولت است و سایت ساوه یکی از 14 نقطه مطرح و موردبازدید سرمایه گذار است.
وی ادامه داد: انواع سرمایه گذاری خودروسازخارجی در کشور داشتیم ولی اولین بار است که قصد مشارکت 51 درصدی دارند و این کار می تواند با احداث از ابتدا یا استفاده از سایتی آماده انجام شود.
وزیر صنعت شرح داد: 1.9 میلیارد دلار مجوز سرمایه گذاری مستقیم خارجی صادر شده است که 40درصد با ورود ماشین آلات یا منابع ارزی تثبیت شده است و تنها یک مورد نهایی نشده است.
وی افزود: باتوجه به مشارکت خودروسازان در این کار امیدواریم که بحث کارشکنی وجود ندارد و منتظر انتخاب توسط سرمایه گذار خارجی هستیم.
انتهای پیام/اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر