1398/03/03
salamup.ir
nashrkhabar.ir

موفقیت مجلس درگرو حرکت در خط نظام و پیگیری مطالبات مردمی است

12 آذر 1397 کد خبر : 9886110603

به گزارش نارخبر ، دردهم آذرماه ۱۳۱۶ آیت‌الله مدرس مبارز و مخالف رضاشاه پهلوی، به شهادت رسید. این روز پس از انقلاب شکوهمند اسلامی، روز مجلس نام‌گذاری شد. انتخاب سالروز شهادت آیت‌الله مدرس به‌عنوان روز مجلس، نام و یاد او را به‌عنوان یک مبارز و انقلابی که تن به استبداد نداد و اندیشه‌اش پیروز شد زنده نگه می‌دارد و تلاش‌هایش را برای عدالت اسلامی برای مردم و کشور در مجلس ارج می‌نهد. امید است که نمایندگان مجلس در تمام ادوار به این مهم توجه داشته باشند.

 

به این مناسبت، گفتگوی دیار آفتاب؛ با محمدرضا منصوری نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی را درباره مجلس می‌خوانید.

 

دیار آفتاب؛ آیا هنوز مجلس در رأس امور است؟

 

منصوری: مجلس همیشه در رأس امور بوده اما اهرم‌های آن دو قوه دیگر هستند. اگر قوه قضاییه درست و محکم عمل کند مجلس می‌تواند در رأس امور باشد ولی اگر قوه قضاییه برخورد محکمی با سیستم‌هایی که خطا می‌کنند، نداشته باشد و به پیگیری‌ها و تحقیق و تفحصی که در مجلس انجام می‌شود بی‌توجه باشد، ممکن است مجلس رأس امور بودن خود را از دست بدهد. همچنین لازم است که دولت هم همکاری لازم را با مجلس داشته باشد. نمایندگان همیشه باید این تصور را داشته باشند که در رأس امور و مسائل را باقدرت پیگیری کنند.

 

دیار آفتاب؛ نمایندگان وکیل الدوله یا وکیل المله؟

 

منصوری: مسلماً وکیل ملت‌اند.

 

دیار آفتاب؛ منفعت‌های حزبی یا منافع ملی؟ کدامشان اولویت نمایندگان است؟

 

منصوری: منفعت ملی وظیفه است. بر اساس قسم‌نامه نمایندگان وظیفه ملی باید پیگیری شود.

 

دیار آفتاب؛ نظر شما در مورد استانی شدن انتخابات مجلس؟

 

منصوری: این طرح معایبی دارد هرچند ممکن است برای شخص بنده بهتر هم باشد یعنی برای نماینده فعلی چون شناخته‌شده است، بهتر است. اگر شخص غریبه بخواهد در حوزه‌ای رأی بیاورد در این صورت بسیار اثرات منفی برای شخص دارد. البته خوبی‌ای هم دارد که مباحث قومی و قبیله هم جمع می‌شود.

 

دیار آفتاب؛ چرا نمایندگان از شفافیت فرار می‌کنند؟

 

منصوری: من خودم حامی اصلی شفافیت هستم. شفافیت درباره آرای عمومی مشکل زیادی به وجود نمی‌آورد اما در مورد منافع ملی یا حزبی، در بعضی موارد اولویت شخصی حفظ منافع ملی است و ممکن است حزب از دستش ناراحت شود. در مورد بعد اجتماعی، شخص برای آنکه رأی بیاورد، همواره رأیی بدهد که عوام‌پسند باشد. این موضوع آفت‌هایی دارد یکی از آفت‌ها این است که اشخاص مجبور می‌شوند که آنچه را حزبشان گفته را انجام دهند حتی اگر نظر شخصی‌شان با نظر حزب مغایر باشد.

 

دیار آفتاب؛مجلس خود چه میزان قانون‌گراست؟

 

منصوری: به‌هرحال مجلس قانون را وضع می‌کند. باید دید که قوانین که وضع‌شده حتی توسط مردم و یا توسط مسئولین دستگاه قضایی اجرا می‌شود؟ هر وقت در بحث راهنمایی و رانندگی، مردم و خودروها چراغ‌قرمز را رعایت کردند،آن موقع الفبای انجام قوانین شکل‌گرفته است. اما می‌بینیم که با این موضوع فاصله زیادی داریم. در مواجهه با چراغ‌قرمز همه از هم سبقت می‌گیرند تا عبور کنند.

 

دیار آفتاب؛ نظارت در کجای برنامه نمایندگان تعریف می‌شود؟

 

منصوری: هم‌زمان با قانون‌گذاری، نظارت مهم‌ترین وظیفه نمایندگان است. ما دیدیم که در بحث تحقیق و تفحص‌ها نمایندگان نظارت انجام دادند اما بازدهی نداشته است. قوه قضاییه تحقیق و تفحص‌ها را به پایان نرساندند و موضوع ابتر مانده است. قوه قضاییه در این مورد ابزار اجرایی است و مهم است که کار خود را درست انجام بدهد.

 

دیار آفتاب؛ سیاسی‌ترین مجلس انقلاب؟

 

منصوری: مجلس‌ها همیشه سیاسی‌اند و افراد باکارهای سیاسی توانسته‌اند در مجلس حضورداشته باشند. این وجه مشترک ما با انگلیسی‌هاست.

 

دیار آفتاب؛ پرسودترین مجلس؟

 

منصوری: این را مردم باید بگویند، ما که خودمان الآن در مجلس هستیم نمی‌توانیم بگوییم چه دوره‌ای از بقیه پرسودتر بوده است. نظرسنجی عمومی مردم این موضوع را مشخص می‌کند.

 

دیار آفتاب؛ بی‌بهره‌ترین مجلس؟

 

منصوری: این را هم باید مردم بگویند. نمی‌شود مجلس‌ها را مقایسه کرد که کدام دوره بهتر و کدام دوره بدتر بوده. هر موقع مجلس به وظیفه خود عمل کند، در خط نظام باشد و پیگیر مطالبات مردم باشد آن مجلس از سایرین بهتر است. اگر مجلسی از خط نظام و رهبری دور شود آن مجلس بدترین مجلس است.

 

دیار آفتاب؛ لابی یا مشورت کدام‌یک در مجلس اثرگذارتر است؟

 

منصوری: قطعاً مشورت خیلی می‌تواند مؤثر باشد اما بعضی‌اوقات وقتی طرف مقابل لابی می‌کند شما مجبور هستی که مقابله‌به‌مثل کنی و از لابی هم استفاده کنی. نباید فکر کنی که فقط با مشورت به موضوعی که درست است می‌رسی بالاخره طرف مقابل هم وقتی ببیند منافعش درگرو است با خریدن اصحاب رسانه، جو جامعه را به نفع خود تغییر دهد که این لابی محسوب می‌شود و می‌تواند نمایندگان را به مسیر خطا بی اندازد. در جهت مقابل این موضوع لابی می‌تواند مؤثر باشد.

 

دیار آفتاب؛ میزان نفوذ وزرا در مجلس؟

 

منصوری: وزرا با نمایندگان ارتباطاتی دارند. نمایندگان تصمیمی که قانع‌کننده است می‌گیرند. گاهی اوقات دیدیم که نمایندگان در فراکسیونی به وزیری رأی مثبت دادند اما در صحن، آن وزیر رأی اعتماد نگرفت. این موضوع نشان می‌دهد که مجلس مستقل تصمیم می‌گیرد. درست است که مجلس با وزرا ارتباط خوبی دارد ولی این‌طور نیست که حتماً روی آرای نمایندگان اثر داشته باشد.

 

دیار آفتاب؛ نظر شما در مورد اداره پارلمانی کشور؟

 

منصوری: می‌تواند مؤثر باشد. این تجربه موفق بعضی کشورها بوده چراکه مجلس قانونی را تصویب می‌کند که خود ناظر بر اجرای آن خواهد بود. بنابراین رسیدن به هدف را بهتر می‌تواند دنبال کند. اگر وزرا از بین نمایندگان مجلس انتخاب شوند نیازهای جامعه را شاید بهتر بتواند مطرح کند چراکه مجلس نماینده مردم است.

 

دیار آفتاب؛ نمایندگان چه میزان نسبت به مسئولیتی که با آن مواجه هستند توجیه‌اند؟

 

منصوری: نماینده‌ای که توانسته این مسیر سخت را بپیماید تا نماینده شود یکسری آگاهی‌ها در این موضوع دارد. اگر آگاهی نداشت نمی‌توانست موفق باشد ولی ممکن است که خطا کند. بنابراین نمایندگان هم نیاز به نظارت دارند و وضعیت حال افراد باید ملاک باشد.

 

دیار آفتاب؛ جوان‌گرایی در مجلس؟

 

منصوری: بله نمایندگان جوان هم داریم، به شرطی که جوان فعال و پویا و باسواد به مجلس راه پیدا کند، نه جوانی که بر اساس شکل ظاهر و یا مسائل قومی و قبیله‌ای بیاید می‌تواند مؤثر باشد.

 

انتهای پیام/اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر