1398/05/01
salamup.ir
nashrkhabar.ir

9 هزار راس دام سبک و سنگین در ساوه واکسینه شدند

24 آذر 1397 کد خبر : 9886110650

رئیس شبکه دامپزشکی ساوه گفت: 9 هزار راس دام سبک و سنگین در ماه های اخیر برای مقابله با بیماری های مشترک بین دام و انسان در کانون های دامی این شهرستان واکسینه شدند.

 

«داود سرمدی» افزود: در همین راستا‌ طرح «مبارزه هدفمند با تب مالت» با همکاری دانشکده علوم پزشکی و شبکه دامپزشکی ساوه در حال اجرا است.

وی اظهار داشت: در این طرح، مرکز بهداشت دانشکده علوم پزشکی افراد مبتلا به بیماری تب مالت را به دامپزشکی معرفی می کند و کارکنان شبکه دامپزشکی نیز با توجه به محل زندگی فرد مبتلا اقداماتی مانند خونگیری، تشخیص، ضد عفونی جایگاه نگهداری و واکسیناسیون دام ها، کشتار و معدوم سازی دام های آلوده و نیز آموزش دامداران و روستائیان را انجام می دهند.

به گفته رئیس شبکه دامپزشکی ساوه، طرح واکسیناسیون برای جلوگیری از بروز بیماری تب مالت در طول سال با اولویت مناطق محروم و عشایری به صورت مستمر و رایگان اجرا می شود.

دکتر سرمدی ادامه داد: به طور میانگین ماهانه حدود چهار ساوجی به تب مالت مبتلا می شوند.

وی افزود: همچنین آزمایش های مربوط به بیماری سل نیز برای حدود چهار هزار راس دام سنگین در مدت یاد شده انجام شد.

رئیس شبکه دامپزشکی ساوه با تاکید بر اهمیت مبارزه با بیماری های قابل انتقال از دام به انسان، گفت: از ابتدای امسال تاکنون بیش از هشت دوره آموزشی اختصاصی و عمومی با هدف پیشگیری از این نوع بیماری ها برای دامداران و روستائیان برگزار شده و این روند تا پایان سال ادامه می یابد.

در شهرستان ساوه 285 هزار راس دام سبک و سنگین در قالب پنج واحد دامداری صنعتی و نیز واحدهای روستایی و بومی وجود دارد که از این تعداد 200 هزار رأس دام سبک ( گوسفند و بز) و 85 هزار راس دام سنگین (گاو و گوساله) است./ایرنااخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر