1398/09/24
salamup.ir
nashrkhabar.ir

محققان ساوجی ، طرح عقیم سازی کرم گلوگاه انار را اجرایی کردند

4 دی 1397 کد خبر : 9886110695

محمود رضا خلیلی معاون فنی جهاد کشاورزی ساوه در گفتگو با خبرنگار  نارخبر با اشاره به مشکلات روش های مختلف مبارزه با کرم گلوگاه انار گفت: به دلیل زمان بر بودن روش پاک کردن تاج انار ، محققان مرکز تحقیقات انار ساوه در مقیاس باغ تحقیقاتی را آغاز کردند و توانستند با پرتو دهی ، این حشره را عقیم کرده و مانع از تولید نسل بعدی شوند.

 

وی ادامه داد: برای بکارگیری این روش در سطح وسیع باغات، نیاز به تایید نهایی نتایج در وزارتخانه و تامین بودجه برای اجرای طرح پایلوت در سال های آینده هستیم.

 

خلیلی بیان کرد: کرم گلوگاه در سال های طغیان که فراگیری آفت را شاهد هستیم تا 20 درصد محصول را می تواند خراب کند و این خسارت از زمان برداشت تا پایان انبارداری است.

 

وی افزود: در سال گذشته به دلیل کف بری باغات انار یخ زده در سال 95 ، شاهد کاهش محصول تا میزان 55 هزار تن بودیم و کرم گلوگاه هم آسیب کمتری به باغات زد و پیش بینی می کنیم با رشد درختان در سال آینده ، شاهد برداشت حدود 110 هزار تن انار از باغات ساوه شویم.

 

این مسئول جهاد کشاورزی ساوه تاکید کرد: روش عقیم سازی حشره بالغ کرم گلوگاه چون بر خود حشره پرتودهی می شود اثر منفی در ارگانیک بودن انار ساوه نمی گذارد.

 

 

معدوم سازی اصولی انارهای خراب، مانع از طغیان آفت می شود

 

خلیلی اظهار کرد: با توجه به اینکه باغداران در این فصل، انارهای انبار شده را برای فروش بسته بندی می کنند، توصیه می شود با معدوم سازی اصولی انارهای آلوده به کرم گلوگاه از طغیان این آفت در سالهای بعد که میزان محصول بیشتر می شود جلوگیری کنند.

 

وی افزود: باغداران باید انارهای خراب شده را حداقل در زیر لایه ای با ضخامت 15 سانتی متر خاک مدفون کنند یا به خوراک دام برسانند تا کرم های گلوگاه تبدیل به حشره نشوند و تولید مثل نکنند.

 

انار ساوه کرم گلوگاه

 

به گفته سید ضیاء‌الدین طباطبایی عضو هیات علمی پردیس تحقیقات و آموزش ایستگاه تحقیقات انار ساوه در این طرح شب‌پره‌ای که از پروانه کرم گلوگاه انار تولید می‌شود با استفاده از پرتو یون‌ساز گاما، عقیم‌سازی می شود .

 

وی افزود: هم اکنون اجرای این طرح در سایت مزرعه‌ای ایستگاه تحقیقات انار ساوه با همکاری پژوهشکده انرژی هسته‌ای استان البرز با موفقیت انجام شده است.

 

انتهای پیام/

 

 
تگها: انار ساوه کرم گلوگاه, تحقیقات ساوه, انار ساوه, خلیلی کشاورزی ساوه, مرکز تحقیقات انار ساوه, اخبار ساوه

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر