1398/05/28
salamup.ir
nashrkhabar.ir

تامین آب شرب ساوه به یک معضل تبدیل می شود

17 تیر 1392 کد خبر : 98861109

ش 

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب ساوه" ابوالفضل شهباز"گفت: داشتن آب و هوای گرم و خشک، کمبود منابع آب، مهاجرپذیری و رشد جمعیت و مصرف بیش از حد، تامین آب مورد نیاز این شهر را به یک معضل تبدیل کرده است.


وی با بیان اینکه طی چند روز گذشته بخش هایی از شهر ساوه با قطعی یا افت فشار آب مواجه شده اند، اظهار کرد: در چنین شرایطی این شرکت تمامی تلاش خود را بکار گرفته تا با برنامه ریزی مناسب و استقاده از تمامی ابزارهای عملی و فنی با کمک شهروندان این وضعیت را پشت سر بگذارد.

وی ادامه داد: اگر برنامه مدونی برای اصلاح الگوی مصرف در این شهر نداشته باشیم در تأمین آب دچار مشکلات اساسی خواهیم شد بنابراین ضروری است که نحوه مصرف صحیح از این نعمت بی بدیل و پرهیز از اسراف را نهادینه کنیم.

شهباز ادامه داد: هم اکنون حدود یک هزار و 600 فقره انشعاب غیرمجاز آب در این شهر وجود دارد که این انشعابات حدود 24 درصد از هدر رفت آب را به خود اختصاص داده اند.

وی بیان کرد: آب شرب شهر ساوه با توجه به کمبود منابع آبی این شهر از 29 حلقه چاه در نقاط مختلف این شهرستان تامین می شود که کاهش نزولات آسمانی موجب کمبود این منابع و افزایش هزینه های تامین این مایع حیاتی شده است. 

شهباز با اشاره به این که هم اکنون سرانه مصرف آب آشامیدنی در این شهر از میانگین کشوری بالاتر است، اظهار کرد: استاندارد مصرف آب هر فرد در کشورهای پیشرفته حدود 120 لیتر و در ایران 150 لیتر در شبانه روز است. 

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب ساوه گفت: این در حالی است که سرانه مصرف آب در شهر ساوه 200 تا 220 لیتر به ازای هر نفر است. 

وی گفت: بر اساس استاندارد تعیین شده در کشور سهم استحمام 50، سرویس بهداشتی 30، شستن لباس ها 20 و شستن ظرف 15 لیتر در شبانه روز است. 

شهباز ادامه داد: مصرف سرانه آب در هر شهر و کشور با توجه به عوامل مختلفی نظیر موقعیت جغرافیایی شهر، درجه حرارت و میزان صنعتی بودن متفاوت است. 

به گفته وی، با توجه به کاهش بارندگی و محدودیت منابع آبی در این منطقه لزوم اصلاح الگوی مصرف در این شهر ضروری است.اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر