1398/03/28
salamup.ir
nashrkhabar.ir

دشت ساوه و زرندیه از نظر آبی، بحرانی ممنوعه هستند / افزایش بارندگی در استان مرکزی

23 اسفند 1397 کد خبر : 9886111039

عزت الله آمره‌ای مديرعامل شركت آب منطقه اي استان مركزي از رشد ٢٤٠ درصدي بارندگي در استان خبر داد.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی بر عدم بارگذاری جدید از منابع زیرزمینی به ویژه در دشت اراک ساوه و زرندیه تاکید کرد.

 

حمید غیاثی مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی نیز با اشاره به وجود ۱۵ دشت در استان مرکزی گفت: ۱۰ دشت استان در شرایط ممنوعه قرار دارد که از این تعداد ۵ دشت ممنوعه بحرانی است که این دشت های بحرانی شامل دشت ساوه و زرندیه خواهد شد.

 

حمید غیاثی تصریح کرد: در این مناطق که استقبال بسیاری به جهت نزدیکی به تهران برای استقرار صنایع وجود دارد و همچنین فرونشست در این دشت استقرار صنایع جدید کوچک و بزرگ آب بر آینده‌ای خطرناک را منجر خواهد شد.

 

عزت الله آمره‌ای در نشست شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی با اشاره بارندگی ۲۶۷ میلیمتری در سال آبی جاری که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۴۰ درصد رشد داشته است افزود: این حجم بارش باعث رشد ۴۰ درصدی نسبت به درازمدت شده است و بیشترین رشد بارش نیز در اراک و شازند به ثبت رسیده است.

 

وی افزود: این بارش ها افزایش روان آب ها را به دنبال داشته است به طوری که در سال جاری نسبت به سال گذشته ۲۱۶ درصد رشد حاصل شده و جاری شدن آب در رودخانه ها را به دنبال داشته است.

 

آمره ای در خصوص وضعیت آبی سدهای استان بیان کرد: ورودی سد ساوه در سال جاری در مقایسه با سال گذشته ۲۳ درصد رشد داشته است و همین امر باعث شده است که حجم مخزن نیز ۶ درصد افزایش یافته و سد کمال صالح نیز به سرریز در فصل زمستان رسید.

 

وی بر لزوم تامین بخشی از جریان رودخانه قره چای از مرز سیاسی استان همدان تاکید کرد و گفت: اگر این جریان تامین شود می توان با سیلاب های بهاره حجم مخزن سد ساوه را به ۱۰۰ میلیون مترمکعب رساند.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی در خصوص اقدامات انجام شده جهت کنترل تعداد چاه های غیرمجاز تصریح کرد: در نیمه دوم سال ۹۷ پر شدن ۳۵۸ حلقه چاه در دستور کار قرار داشت که تاکنون ۲۶۹ حلقه چاه پر و از ابتدای سال تاکنون ۴۰۹ حلقه چاه پر شده است و این امر باعث ذخیره سازی ۱۲ میلیون مترمکعب در مجموع دشت های استان ذخیره شد.

 

وی با اشاره به تحویل سالانه ۶۵ میلیون مترمکعب آب به صنایع استان اظهار کرد: در حال حاضر این تامین آب به میزان ۵۵ میلیون مترمکعب از طریق آب زیرزمینی انجام می شود. ۲ هزار و ۶۹۷ واحد صنعتی در استان مرکزی فعال است و همچنان درخواست استقرار صنایع کوچک و بزرگ در استان وجود دارد.

 

آمره ای گفت: با توجه به محدودیت های منابع آبی در استان جهت استقرار صنایع عموما پیشنهاد خرید چاه کشاورزی داده می شود که در این راستا باید شورا سیاستگذاری لازم را داشته باشد. برخی از صنایع بزرگ استان در جاده تهران بخشی از نیاز آبی خود را از طریق شبکه آب شرب تامین می کند که باید برای حفظ منابع آب خط اختصاصی جدا از شبکه شرب ایجاد کند و برای استفاده از پساب نیز اعلام آمادگی شده است.

 

وی با اشاره به استقرار سه صنعت بزرگ در شهرستان شازند افزود: غیر از پالایشگاه که از منابع آب سد کمال صالح استفاده می‌کند دو صنعت دیگر از منابع آب زیرزمینی بهره‌مند هستند به طوری که پتروشیمی با ۱۲ حلقه چاه ۹ میلیون مترمکعب آب از منابع زیرزمینی برداشت می‌کند که این امر افت موضعی ایجاد کرده است و باید به سمت بازچرخانی و استفاده از پساب حرکت کرد.

 

 اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر