1399/03/10
salamup.ir
nashrkhabar.ir

هشدار رئیس دادگستری به شهرداری و شورای اسلامی ساوه درخصوص تخلفات شهرسازی

21 فروردین 1398 کد خبر : 9886111069

رئیس دادگستری شهرستان ساوه با صدور نامه‌ای خطاب به شهردار این شهر نسبت به بروز برخی تخلفات در حوزه شهرسازی هشدار داد و از مجموعه مدیریت شهری خواست ضمن نظارت بر حسن اجرای قانون متخلفان را به دستگاه قضائی معرفی کنند.

 

متن این نامه که از سوی مسئول فرهنگی دادگستری ساوه ارسال شده، بدین شرح است:

 

شهردار محتـرم شهر سـاوه

 

جناب آقای مهندس حسینی

 

با سلام

 

ضمن تبریک پیشاپیش حلول سال 98 و تشکراز زحمات جنابعالی و همکاران شما در مجموعه شهرداری ساوه، آنگونه که نیک می‌دانید و در شهر نیز به وضوح مشاهده می‌گردد، عدم رعایت مقررات و ضوابط مربوط به ساخت وساز و خصوصاً عدم اجرای درست طرح تفصیلی در شهر ساوه، معماری و ظاهر این شهر که یکی از شهرهای مهم کشور با قدمتی فراوان است را بسیار زشت نموده است و عدم رعایت مقررات در این خصوص، علاوه بر اینکه منظر شهر را خدشه دار نموده ، باعث بروز مشکلاتی برای مردم شده است . سوء استفاده بسیاری از سازندگان دریافت سازه‌ها و هزینه‌بر نبودن انجام تخلف برای این افراد نه تنها لطمات جبران ناپذیری برای شهر دارد، که در بسیاری از موارد باعث تضییع حقوق قانونی مردم می گردد، چه بسیار افرادی که به لحاظ طمع فراوان سازندگان که در جهت کسب سود بیشتر مرتکب تخلفاتی گردیده‌اند سالهای سال در مراجع قضایی به دنبال حقوق قانونی خویش اند. هزینه بر نبودن تخلفات ساختمانی در ساوه، باعث تجرّی بسیاری از افراد گردیده و نظم اجتماعی در معماری شهری وساخت وسازها و را مختل نموده است. از این رو موارد ذیل جهت اقدام ازابتدای سال 98 به بعد ارسال می گردد:

 

1- از ابتدای سال 98 هرگونه ساخت وساز بدون پروانه یا خلاف پروانه ساختمانی، به هر میزان قابل قبول نبوده و در کمیسیون‌های ماده 100 براساس مقررات مربوطه بدون اغماض با آن برخورد خواهد شد، خصوصاً در مورد تخلفات موسوم در ساوه از جمله اضافه بنا در طبقات، اضافه طبقات بر خلاف پروانه، تبدیل پیلوت به مسکونی ولو با تأمین پارکینگ، تبدیل یک واحد به چند واحد بدون اخذ پروانه ولو با تأمین پارکینگ، تبدیل مشاعات ساختمان و پیلوت به تجاری به هرمیزان ولو یک متر، ساخت انباری در پشت بام، پیشروی به بهانه تأمین پارکینگ، حذف یا کاهش نورگیرها، تبدیل کاربری ها از مسکونی یا مذهبی و آموزشی به تجاری، کسری پارکینگ و ... که در تمامی این موارد حکم به تخریب یا بازگشت به حالت قبل صادر می گردد.

 

2- ساخت و سـاز بدون پروانه در هر کاربری در هر نقطه از شهر چه در محـدوده و چه حریم بدون اخـذ پروانه ساختمانی منتهی به صدور حکم تخریب بنای مذکور خواهد شد. لازم است در این خصوص جهت جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی به طریق مقتضی اعم از نصب بیلبورد یا اعلان عمومی مراتب به شهروندان خصوصاً در حاشیه شهر اطلاع رسانی شود.

 

3- در سال 98 کمیسیون‌های ماده 100 بدون حضور اشخاص به پرونده‌ها رسیدگی می نمایند. فرد معترض می‌تواند در فرجه قانونی اعتراض خویش را به آرای کمیسیون به صورت مکتوب اعلام نماید و ضرورتی به حضور اشخاص به لحاظ تالی فاسد فراوان وجود ندارد. کمیسیون به تخلف بدون توجه به وضعیت افراد رسیدگی می نماید. تخلفات ساختمانی به گونه‌ای نیست که کمیسیون نیاز به بررسی وضعیت یا شخصیت افراد داشته باشد، لذا لازم است دبیرخانه ی کمیسیون ماده 100 :

 

الف- از هرگونه دعوت افراد به کمیسیون بدون تصمیم و دستور کمیسیون اکیداً خودداری نماید.

 

ب- از ابلاغ آرای امضاء شده دست‌نویس که امضای اعضاء در ذیل آن درج شده اکیداً خودداری شود. لازم است پس از امضای رأی دست‌نویس در کمیسیون توسط اعضاء که صرفاً یک نسخه است نه دو یا سه نسخه، ظرف حداکثر یک هفته آرای کمیسیون تایپ و پس از امضای یک نسخه از آرای تایپ شده توسط اعضای کمیسیون، نسخ دیگر آرا که اصالت آن به تائید دبیر کمیسیون می رسد، به اشخاص ابلاغ گردد.

 

ج- اعلام رأی کمیسیون قبل از تایپ و ابلاغ و گسیل داشت افراد به دادگستری و فرمانداری جهت مذاکره و اعتراض اکیداً ممنوع و با فرد متخلف در این خصوص برخورد قضایی صورت می گیرد.

 

4- لازم است شهرداری در سال پیش رو سریعاً نسبت به اجرای کمربندی سبز شهر به طور کامل اقدام و از هرگونه ساخت وساز خارج از آن با جدیت جلوگیری نماید.

 

5- ضروری است پلیس ساختمان درساوه تقویت شده جدیت و قاطعیت، با رعایت ضوابط ومقررات قانونی در این خصوص معمول گردد.

 

6- در شهر ساوه ، متأسفانه سرانه فضای سبز با وجود پیش بینی در طرح تفصیلی وجود ندارد و در کاربری‌های فضای سبز با اعتقاد به عدم نیاز شهرداری، ساخت و ساز گردیده، در حالیکه شهرداری مکلف بوده در سالهای گذشته تملک این اراضی را انجام دهد که متأسفانه چنین نگردیده. لازم است تدابیری در این خصوص به عمل آید و از اعلام عدم نیاز به کاربری های فضای سبز که امکان تملک آن وجود دارد خودداری گردد.

 

7- حسب اطـلاع در سـال پیش رو طـرح تفصیلی شهر بازنگری می گردد، لازم است ایـرادات طـرح تفضیلی گذشته مرتفع و در طرح جدید رفع گردد. سرانه فضای سبز و نیز تأمین پارکینگ های عمومی در طرح جدید به جدیت مورد توجه قرار گیرد.

 

8- یکی از مشکلات مهم شهر ساوه، ورود کامیون‌های سنگین به داخل شهر است که علاوه بر اینکه باعث وجود خسارات فراوان به زیرساخت ها و معابر شهری می گردد، باعث آزار و اذیت مردم شده است. ضمن تشکر از همت جنابعالی در پیگیری احداث کمربندی شمالی شهر، لازم است با احداث پارکینگ در بیرون از شهر، از ورود کامیون‌ها به داخل شهر و خیابانها و کوچه ها از سال آینده با برنامه ریزی دقیق و همکاری دیگر نهادها ممانعت به عمل آید. این دادگستری همکاری لازم در این خصوص به عمل می آورد. لازم است سریعاً در این مورد با تشکیل جلسات لازم و استفاده از ظرفیت دیگر ادارات اقدامات پیشگیرانه لازم به عمل آید.

 

9- هرگونه تخلف یا تأخیر کارشناسان و مهندسان ناظر در اعلام تخلفات ساختمانی می بایست سریعاً به مراجع مربوطه اعلام شود.

 

موفقیت و سربلندی جنابعالی و همکاران محترم شما در حوزه شهرداری را در خدمت رسانی به مردم شریف ساوه از خداوند متعال خواستارم.

 

هادی ملکی - رئیس دادگستری شهرستان ساوه

 

 

 

 اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر