1398/08/26
salamup.ir
nashrkhabar.ir

دستاوردهای انقلاب در زمینه بهداشتی

30 خرداد 1398 کد خبر : 9886111289

به گزارش نارخبر دکتر نمکی وزیر بهداشت و درمان در سفر نیم روزه به ساوه پس از کلنگ زنی بیمارستان 250 تختخوابی در جلسه شورای اداری که در محل فرمانداری ساوه برگزار شد، گفت: انقلاب اسلامی دستاوردهای بزرگی برای کشور داشت یکی از حوزه ها، حوزه بهداشت و درمان بود.

وی افزود: قبل انقلاب از هر 1000 کودک 130 نفر حداقل به سن 30 سالگی نمی رسیدند.

وزیر بهداشت بیان کرد: بیشتر پزشکان ما هندی بودند ولی امروز با توسعه شبکه بهداشتی که فقط 18 هزار خانه بهداشت داریم توانستیم شاخص های سلامت را بالا ببریم و در شرق مدیترانه رتبه نخست را در زمینه شاخص های بهداشتی و درمانی کسب کنیم .

وی ادامه داد: در طرح تحول سلامت پرداخت هزینه های کمرشکن توسط بیماران کاهش یافت و بیماران صعب العلاج تحت حمایت قرار گرفتند .

دکتر نمکی اظهار کرد: در فاز دوم طرح سلامت همان رسیدگی به مناطق محروم ، استفاده از پزشکان و رسیدگی به بیماری های خاص مدنظر است و طرح های تشویقی برای ماندگاری پزشکان در مناطق محروم داریم .

وی با بیان اینکه میزان مرگ به دلیل بیماری های واگیر کمتر است ، افزود: پیشگیری مقدم بر درمان است، در سال گذشته بیش از 380 هزار مرگ داشتیم که حدود 313 هزار مورد به دلیل بیماری های غیر واگیر  و 161 هزار مرتبط با فشار خون و بیماری های وابسته به آن است .

وزیر بهداشت تاکید کرد:  در این دوره تلاش داریم که مردم فشار خون را کنترل کنند در طرح بسیج کنترل فشار خون کمتر از بودجه ایجاد 3 تخت بیمارستانی هزینه می شود ولی پیش بینی می کنیم حدود دو میلیون مبتلا به فشار خون شناسایی شود.

وی افزود:دلیل موفقیت کشور در بحث واکسیناسیون این بود که همه مشارکت داشتیم ولی در بحث بیماری های غیر واگیر مثل سرطان هزینه ها بالا است و نیاز است که همه مشارکت کنند. 

دکتر نمکی گفت: در این زمان که دشمنان ما بر علیه ما متحد می شوند ما باید از درون حلقه نظام زیر خیمه رهبری متحد باشیم و اصولگرا و اصلاح طلب متحد باشیم .

وی ادامه داد: دشمن باید این پیام را دریافت کند که ملت ایران با اتحاد  ، گام دوم انقلاب را بر می دارد .

وزیر بهداشت یادآوری کرد: سیل ویرانگری را ابتدای سال شاهد بودیم که با نظر لطف خدا و امام زمان( عج) و بسیج مردمی توانستیم با جیب خالی مدیریت کنیم و حتی یک مورد اپیدمی نداشتیم که در تاریخ سیل های جهان نادر است چون سیل ، مرداب و بیماری را به داخل منازل مردم حمل می کند 

وی در پایان افزود: 400 خانه بهداشت عشایری را در برنامه داریم  عشایری که در حال کوچ هستند و دسترسی به مراکز درمانی ندارند.

انتهای پیام/اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر