1397/02/02
salamup.ir
nashrkhabar.ir

مدیریت سازمان دامپزشکی زیر نظر جهادکشاورزی صحیح نیست/ وزارت بهداشت باید مسئول سلامت دام باشد

8 اردیبهشت 1394 کد خبر : 988614154

به گزارش نارخبر، شهلا میرگلوبیات نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس وابستگی سازمان دامپزشکی به وزارت جهاد کشاورزی را صحیح ندانست و افزود: به دلیل عملکرد نظارتی این سازمان بر سلامت دام و تاثیرش بر سلامت انسان باید زیرمجموعه وزارت بهداشت و یا سازمان غذا و دارو قرار گیرد.

وی در همایش هفته سلامت ساوه اظهار کرد: با کار تخصصی تر در بیمارهای مشترک بین دام و انسان زیر نظر وزارت بهداشت می توان غذای سالم‌ تری را به مردم عرضه کرد.

 

میرگلوبیات افزود: تولید محصولات کشاورزی با استفاده از سموم موجب خطرات محیط زیستی می شود و یکی از عوامل شیوع سرطان در کشور است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به شعار سازمان بهداشت جهانی " ایمنی غذا از مزرعه تا سفره" بیان کرد: براساس ماده 34 قانون برنامه پنجم توسعه باید وزارت بهداشت، درمان با همکاری وزارت جهاد کشاورزی مقدار مصرف مجاز سم و کود شیمیایی مورد استفاده در مزارع و باغات را مشخص کند.

وی در سالن سلمان ساوجی با حضور مسئولین محلی و پرسنل دانشکده علوم پزشکی ساوه و زرندیه افزود: جهاد کشاورزی طبق قانون وظیفه دارد استفاده کمتراز سموم و کودهای شیمیایی را ترویج و فرهنگ سازی کند و محصولات ارگانیک را حمایت کند.

میرگلوبیات امنیت و سلامت غذایی را را ضروری دانست و با بیان اینکه قوانین مربوطه اجرایی نشده است، ادامه داد: سموم و کودهای شیمیایی محصولات کشاورزی منشا یک سوم بیمارهای سرطان است و باید دستگاه های اجرایی بر تمام مراحل از ابتدای تولید محصول در مزرعه تا فرآوری و عرضه آن نظارت داشته باشند. 

 

وی ضمن تقدیر از وزیر بهداشت به خاطر اجرای طرح تحول سلامت گفت: بسیاری از مشکلات بیماران با اجرای این طرح برطرف شد ولی باید نواقص و مشکلات اجرایی نیز شناسایی و برطرف شود.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس ادامه داد: کم‌توجهی به حوزه بهداشت و پیشگیری از نقاط ضعف است زیرا همیشه پیشگیری مقدم بر درمان است و با رعایت اصول بهداشتی می توان از بیماری پیشگیری کرد. 

 

انتهای پیام/

 
تگها: مشکلات طرح تحول سلامت وزارت بهداشت, شهلا میرگلوبیات, نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس, ساوه, کشاورزی ارگانیک, اخبار ساوه, سازمان دامپزشکی, عامل سرطان, هفته سلامت ساوه

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر