1398/04/31
salamup.ir
nashrkhabar.ir

نیوشت قطب گردشگری ساوه می شود/ نیوشت ماسوله ای در دشت ساوه

24 دی 1394 کد خبر : 988615902

نیوشت ماسوله ساوه

 

به گزارش نارخبر، مدیرعامل موسسه دوستداران و حافظان طبیعت ساوه و زرندیه گفت: درخت چنار کهنسال منطقه نیوشت ساوه در انتظار ثبت در فهرست آثار ملی ایران است.

 

مهدی فرقانی پور اظهار کرد: این درخت چنار که قطرش بیش از فضای دستان هفت انسال بزرگسال است، با قدمت افزون بر هزار سال، یکی از سرمایه های طبیعی و میرات معنوی این خطه محسوب می شود که البته نیاز است بررسی کارشناسی دقیق در خصوص سن و ویژگی های آن صورت بگیرد.

به گفته وی این درخت کهنسال در 28 کیلومتری غرب ساوه در روستای نیوشت در جوار بقعه تاریخی امامزاده عبدالله (ع) از فرزندان امام موسی کاظم(ع) واقع شده است.

فرقانی پور بیان کرد: دو سال قبل با پیگیری دوستداران محیط زیست و برخی از مسئولان، تیمی از میراث فرهنگی استان مرکزی برای بررسی وضعیت این جاذبه ملی و طبیعی به منطقه اعزام شد، اما تا کنون نتایج ارزیابی ها اعلام نشده است.

 

وی گفت: منطقه نیوشت ساوه دارای چشم اندازهای طبیعی در کنار امامزاده عبدالله (س) است و با ثبت درخت چنار کهنسال، بستر تبدیل این منطقه به قطب گردشگری ساوه فراهم می شود.

فرقانی پوردر ایرنا اضافه کرد: این چنار کهنسال به دلیل نبود حمایت و رسیدگی خاص هم اینک در معرض آسیب است و زخم های کهنه بر پیکره آن نشان از نفس های آخر این جاذبه ملی و تاریخی منطقه ساوه دارد که در صورت حمایت مسئولان و ثبت در آثار ملی از نابودی این تاریخ طبیعی منطقه جلوگیری می شود.

 

به گزارش نارخبر، روستای نیوشت در 25 کیلومتری ساوه دارای قلعه تاریخی، حمام خزانه ای، بقعه چندین امامزاده بزرگوار از جمله بی بی مریم(س) و سید محمد(ع) در عباس آباد نیوشت و منظره ای مانند ماسوله است که بهترین فصل برای گردشگری در آن فصل بهار است.

چنار کهنسال نیوشت

 

انتهای پیام/
تگها: امامزاده سید عبدالله(ع), قطب گردشگری ساوه, نیوشت, اخبار ساوه, ساوه, نارخبر ساوه, فرقانی پور, دوستداران و حافظان طبیعت ساوه و زرندیه

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر