1397/04/31
salamup.ir
nashrkhabar.ir

حاشیه نشینی 11 میلیون ایرانی

1 بهمن 1394 کد خبر : 988615939

در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه طلاق، اعتیاد و فضای مجازی به عنوان سه آسیب بزرگ اجتماعی مطرح و برای مقابله با آن راهکارهایی بیان شد.

 

سی و هشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان ساوه با محوریت بررسی ریشه‌های آسیب‌ها و راهکارهای حل معضلات اجتماعی و بررسی راه‌های کارآمدسازی و شیوه‌های نظارت درون سازمانی و نظارت همگانی با تاکید بر اصل هشتم قانون اساسی تشکیل و کارگروه‌های زیر مجموعه شورای فرهنگ به بیان گزارشی از جلسات برگزار شده و تصمیمات اتخاذی پرداختند.

 

در این جلسه با معرفی آسیب‌های اولویت‌دار که شامل طلاق، اعتیاد و فضای مجازی بود، از اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان خواسته شد با همراهی و مشارکت همه دستگاه‌ها و ارگان‌های ذیربط برای مقابله با آن برنامه‌ریزی کنند.

 

همچنین شورای فرهنگ عمومی خواستار تدوین برنامه جامع در برخورد با آسیب‌ها با تعیین تکلیف در کارگروه‌های مقابله با هنجارهای اجتماعی شد.

 

برگزاری جلسات درس اخلاق ویژه مدیران برای مقابله با فساد اداری، تشکیل نشست تخصصی برای حل مشکلات حاشیه نشینان ساوه، دعوت از کارشناسان و نخبگان برای استفاده از نظرات آنان در کارگروه‌های تخصصی و نهادینه کردن فرهنگ سبک زندگی اسلامی از مصوبات این جلسه بود.

 

به گزارش ایسنا، نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی در این جلسه گفت: جامعه امروز درگیر آسیب‌های اجتماعی است و منشاء آن وجود سکونتگاه‌های غیرمجاز و حاشیه‌نشینی است.

 

شهلا میرگلوبیات با بیان اینکه هم‌اکنون در ایران بالغ بر 11 میلیون نفر حاشیه‌نشین وجود دارد، اظهار کرد: اکثر حاشیه‌نشینان کشور زیر خط فقر هستند به طوری که که با احتساب این آمار در کنار دیگر آمارها در کل بالغ بر 13 میلیون نفر در کشور زیر خط فقر قرار دارند.

 

وی خواستار ساماندهی نقاط حاشیه‌نشین شهر شد و افزود: بسیاری از سکونتگاه‌های غیرمجاز اقدام به اخذ انشعاب آب و برق و گاز غیر مجاز کرده‌اند که باید برای حل این معضل چاره‌ای اندیشید.

 

به گفته وی، بسیاری از مسایل فرهنگی و اجتماعی ما ریشه در مشکلات اقتصادی دارد، از این رو تلاش برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم برای ارتقای شاخص‌های فرهنگی ضرورت دارد.

 

به گزارش ایسنا، رئیس شورای فرهنگ عمومی و امام جمعه ساوه نیز گفت: کاهش آمار اعتیاد و طلاق به عنوان زیربنای بروز بسیاری از آسیب‌های اجتماعی دیگر، منجر به کاهش سایر ناهنجاری‌ها خواهد شد.

 

حجت الاسلام سیدابراهیم حسینی افزود: اعتیاد و طلاق کانون خانواده‌های ما را نشانه گرفته است، از این رو باید برای برطرف کردن این معضل تلاش کرد و مهمترین راهکار ترویج سبک زندگی اسلامی است.

 

وی خواستار فعال‌تر شدن کارگروه‌های زیرمجموعه شورای فرهنگ عمومی شهرستان شد و افزود: به منظور تقویت کارگروه‌های زیر مجموعه شورای فرهنگ باید از نظرات نخبگان و اساتید حوزه و دانشگاه بهره جست.

 

امام جمعه ساوه تاکید کرد: کارگروه‌های زیرمجموعه شورای فرهنگ شامل کارگروه آسیب‌های اجتماعی، اداری و فرهنگی با برگزاری نشست‌های تخصصی به ارائه راهکارهای لازم برای مقابله با آسیب‌ها پرداخته و سپس برای طرح به جلسه شورای فرهنگ بیاورند تا زمینه تصویب آن فراهم شود.

 

وی در ادامه خواستار برگزاری باشکوه برنامه‌های دهه مبارک فجر از سوی مسئولان شد و افزود: تلاش برای بزرگداشت دهه مبارک فجر و تشویق مردم برای حضور حداکثری در راهپیمایی 22 بهمن و انتخابات هفتم اسفندماه با توجه به شرایط منطقه‌ای اهمیت دو چندان دارد.

 

معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری ساوه نیز گفت: برنامه‌های دهه مبارک فجر در ستاد بزرگداشت این هفته تدوین و به مرکز استان ارسال شده است.

 

حسین معمارنیا افزود: با تشکیل جلسات ستاد بزرگداشت دهه فجر برنامه‌های متنوعی برای این ایام تدارک دیده است.

 

وی در ادامه با اشاره به تشکیل جلسه پیگیری مشکلات حاشیه‌نشینان اظهار کرد: بنا بر دستوالعمل ابلاغی به منظور جلوگیری از بهره‌برداری‌های انتخاباتی، نشست پیگیری مشکلات حاشیه‌نشینان به بعد از انتخابات موکول خواهد شد.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ساوه نیز از اجرای طرح تحکیم خانواده به عنوان یکی از تصمیمات اتخاذ شده در کارگروه فرهنگی شورای فرهنگ عمومی خبر داد و افزود: در اجرای این طرح به مسایلی نظیر نماز، حجاب و ماهواره پرداخته خواهد شد.

 

حسین محمودی فر افزود: نشست‌های تربیتی در حوزه‌های گوناگون ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان برای تبیین سبک زندگی اسلامی از دیگر پیشنهادات کارگروه فرهنگی است.

 

دبیر شورای فرهنگ عمومی ساوه افزود: دشمنان انواع تلاش‌ها و طراحی‌ها را برای مبارزه فرهنگی با کشور ما شروع کرده و آرمان، عشق و علاقه ملت ما را هدف قرار داده‌اند. ما امروز با یک مقابله سنگین فرهنگی و نبرد اندیشه روبرو هستیم و باید برای صیانت و بالندگی فرهنگی تلاش کنیم.

 

وی تصریح کرد: اگر جامعه‌ای به بهای از دست دادن فرهنگ خود قدم در راه توسعه مادی و رفاه و انباشت ثروت اقتصادی بگذارد نتیجه نهایی آن چیزی جز سرگشتگی انسان‌ها، زوال ارزش‌ها و هنجارها و فرو غلتیدن جامعه در بحران هویت و سایر انحرافات اجتماعی نخواهد بود. 

 
تگها: اخبار ساوه, ساوه, نارخبر ساوه, شورای فرهنگ عمومی

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر