1398/03/28
salamup.ir
nashrkhabar.ir

ساوه رکورددار تولید انجیر در استان مرکزی/ جیب دلالان و قصه پر غصه انجیرها

14 مهر 1395 کد خبر : 988617788

نارخبر، محمود رضا خلیلی  معاون فنی جهاد کشاورزی ساوه گفت: ساوه بعنوان قطب کشاورزی استان مرکزی ،تولید کننده اصلی انجیر این استان در کنار محصولاتی مثل انار و طالبی است.

 

وی افزود: این مهم با توجه به میزان تولید، کیفیت و سطح زیر کشت این محصول به دست آمده است.

 

خلیلی با اشاره به این که هم اکنون حدود 380 هکتار باغ انجیر در ساوه وجود دارد، بیان کرد: این میزان بصورت پراکنده در داخل باغات انار ساوه وجود دارند که به طور متوسط از هر هکتار پنج تن محصول به دست می آید.

 

وی با اعلام برداشت حدود یک هزار و 900 تن انجیر در ساوه افزود: پس از کف بر شدن درختان انجیر در اثر سرمای زمستان سال 86، هم اکنون این درختان به باردهی مناسب رسیده اند.

 

معاون فنی جهاد کشاورزی ساوه اظهار کرد: این میوه به لحاظ کیفیت و زمان بالای ماندگاری در کشور بی نظیر است و بیشتر به صورت تازه خوری به بازار ساوه و سایر شهرستان های همجوار ارسال می شود.

 

وی افزود: فرآوری این میوه می تواند ارزش افزوده خوبی ایجاد کند به همین خاطر بخشی از انجیر تولیدی نیز برای فرآوری به شرکت های همدان و ارومیه ارسال می شود.

 

جیب دلالان و قصه پر غصه انجیرها

حسین رضایی یکی از انجیرداران ساوه گفت: امسال با توجه به گرمای هوا و کم آبی شاهد کاهش محصول انجیر بودیم.

 

وی  با بیان اینکه انجیری که در ساوه به دست می آید بیشتر از نوع پوست کاغذی است، افزود: انجیر یکی از تنقلات ساوجی ها برای فصل سرما است که معمولا خانم ها به صورت ساده یا با مغز گردو آن را خشکبار می کنند.

 

رضایی عدم خرید با قیمت مناسب را از مشکلات اصلی انجیرداران عنوان کرد و نقش واسطه ها را در کاهش درآمد حاصله پررنگ دانست.

 

وی ادامه داد: انجیری که در بازار به قیمت 3هزار تومان به مشتری فروخته می شود از باغدار به نصف بها یعنی حدود 1500 تا 2هزار تومان خریده می شود.

 

گفتنی است یکی از راه های جلوگیری از سرطان خوردن مواد غذایی مناسب و پیشگیری کننده است، انجیر از جمله میوه های ضد سرطان به شمار می رود.

در ادامه تصاویر انجیر چینی در ساوه را ببینید.

 

انجیر چینی ساوه

انجیر چینی ساوه

انجیر چینی ساوه

انجیر چینی ساوه

انجیر چینی ساوه

انجیر چینی ساوه

انجیر چینی ساوه

انجیر چینی ساوه

انتهای پیام/
تگها: ساوه رکوردتولید انجیر استان مرکزی, جیب دلالان انجیر, کشاورزی ساوه, خلیلی معاون فنی جهاد کشاورزی ساوه, اخبار ساوه, ساوه, حسین رضایی

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر