1397/03/06
salamup.ir
nashrkhabar.ir

یک هفته اناری در جشنواره انار ساوه 25 آذر تا 3 دیماه/ جشنواره انار ساوه فرصتی برای شکوفایی بیشتر/ نخستین دبیرخانه دائمی انار کشور در ساوه ایجاد می شود

23 آذر 1395 کد خبر : 988618122

به گزارش نارخبر، پس از چهار سال وقفه در برگزاری جشنواره انار و خبرهای هر ساله نارخبر در خصوص معرفی برند ساوه، امسال شاهد برگزاری اولین جشنواره مردمی در اوایل آبان ماه با پوشش خبری نارخبر با عنوان « جشنواره انار ساوه با بی توجهی مسوولین، مردمی برگزار شد» بودیم و تا چند روز دیگر شاهد برگزاری رسمی جشنواره انار می شویم.

 

جشنواره انار ساوه فرصتی برای شکوفایی بیشتر
محمدرضا منصوری نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس گفت: ساوه به نام انار و صنعت شناخته می شود و با وجود بزرگترین شهر صنعتی کشور در این شهرستان می توان با همکاری بخش خصوصی، جشنواره انار را بطور منظم هر سال برگزار کرد و از ابتدای نمایندگی پیگیر آن بودم.

 

وی با اشاره به ضرورت حفظ برند انار ساوه به عنوان میراث تاریخی خبر از برگزاری جشنواره انار در 25 آذر ماه داد و افزود: معرفی انار این شهرستان در جشنواره های بین المللی علاوه بر شهرستانی کمک می کند که ظرفیت‌های مختلف این خطه زرخیز کشورمان در جهان شناخته شود.

منصوری بیان کرد: با توجه به کاهش میزان آب قابل استفاده برای حفظ ظرفیت های کشاورزی باید به سمت فناوری های نو در آبیاری باغات و مزارع حرکت کنیم.

 

وی ادامه داد: امروزه روش های علمی گوناگونی برای آبیاری به کار میرود هر یک از این روش ها اگر به طور درست و در جای مناسب بکار برده شود به پشرفت کشاورزی کمک بسیار می کند.

جشنواره انار ساوه

 

 

انار هویت تاریخی و فرهنگی ساوه است

 

معصومه شعبانی مسوول کمیسیون فرهنگی شورای شهر ساوه نیز به خبرنگار نارخبر گفت: با تصمیم همکاران در شورای شهر تصمیم گرفتیم تا حداقل یک هفته را برای جشن اناری شهرستان انارخیز اختصاص دهیم.

 

وی افزود: انار علاوه بر اینکه برند ساوه در کشور شناخته می شود یک هویت تاریخی است و در اولین سال قبول این مسئولیت به طور جدی پیگیر برپایی این جشنواره پس از وقفه چهار ساله بودم.

 

شعبانی بیان کرد: با مشورت همکاران با توجه به فرارسیدن هفته وحدت و نزدیکی شب یلدا تصمیم گرفتیم که این جشنواره همراه با شادی مردم بخاطر میلاد رسول اکرم(ص) باشد.

 

وی با قبول لزوم برگزاری زودتر جشنواره افزود: این جشنواره نه تنها فرصتی برای معرفی انار و سایر محصولات جانبی است بلکه فرصتی برای سایر هنرمندان است تا تولیدات خود را در غرفه های متعدد آن عرضه کنند.

 

این فعال فرهنگی اظهار کرد: باید از ظرفیت های کشاورزی و صنعتی ساوه برای معرفی تاریخ و فرهنگ این شهرستان کمک گرفت تا شاهد شکوفایی و رونق بیشتر شویم.

 

جشنواره انار ساوه

 

نخستین دبیرخانه دائمی انار کشور در ساوه ایجاد می شود


علی‌اصغر کریمی نماینده شورای شهر ساوه در ستاد برگزاری جشنواره انار ساوه نیز در پاسخ به سوالات خبرنگار ما گفت: با توجه به فرا رسیدن هفته وحدت و اینکه انار نماد شب یلدا است در شورای شهر تصمیم بر برگزاری جشنواره انار از 25 آذرماه تا سه روز پس از شب یلدا گرفته شد.

 

وی افزود: با برگزاری این جشنواره علاوه بر معرفی برند انار ساوه می خواهیم، انار نماد این شب طولانی که ایرانیان آئین سنتی خاصی را در آن دارند با برند ساوه معرفی کنیم.

کریمی بیان کرد: جشنواره انار از 25 آذرماه لغایت سوم دیماه سال جاری در سالن‌ سرپوشیده تازه تاسیس پارک ولیعصر مجاور ساختمان شهرداری برگزار می شود.

 

وی با بیان اینکه سعی داریم سایر ظرفیت های ساوه را هم در این فرصت معرفی کنیم، افزود: غرفه‌های متعددی علاوه بر عرضه انار باغداران، صنایع دستی و فرش دستبافت شهرستان، تولیدات خانگی و سوغات ساوه، مشتقات انار و صنایع تبدیلی مرتبط با انار، برپا می شود.

این نماینده شورای شهر ساوه اظهار کرد: تولیدکنندگان انار ساوه در این غرفه‌ها می توانند با کیفیت‌ترین انار جهان را بدون واسطه و بصورت مستقیم عرضه کنند.

 

وی افزود: علاوه بر غرفه‌های متعدد عرضه انار و صنایع دستی در جشنواره، برنامه‌های جانبی نظیر موسیقی سنتی و معرفی آداب و سنن اقوام مختلف ایرانی اجرا می شود.

نماینده شورای شهر ساوه در ستاد برگزاری جشنواره انار ساوه گفت: در جلسه هماهنگی برگزاری جشنواره انار پیشنهاد استقرار دبیرخانه دائمی انار کشور در ساوه مطرح شد و مورد تصویب قرار گرفت که برنامه ریزی برای برگزاری سالانه جشنواره ملی دائمی اناراصلی‌ترین وظایف این دبیرخانه است.

 

وی با اشاره به برگزاری مسابقات عکس، شعر، مقاله با محوریت انار در سال های آینده افزود: این جشنواره با مشارکت شورای اسلامی شهر، شهرداری برگزار می شود که کار برگزاری آن به یک شرکت خصوصی دارای تجربه لازم در برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها سپرده شده است.

 

جشنواره انار سال 91 ساوه قربانی

 

برگزاری جشنواره انار در شب یلدا برای باغدار فایده ندارد
حسین قربانی باغدار انار ساوجی که هم اکنون در جشنواره انار تهران غرفه دارد اما معتقد است: تبلیغ انار که در قالب جشنواره‌ها صورت می‌گیرد پس از گذشت 50 روز بعد از برداشت جواب نمی‌دهد، چرا که هر چیزی فصلی دارد و فصل برداشت انار فصل جشنواره است و برگزاری به موقع آن گردشگران و بازرگانان را به سمت ساوه می‌کشد و در تعیین قیمت نیز موثر است.

وی با بیان اینکه درست است شب یلدا نماد انار است و برگزارکنندگان جشنواره درصدد هستند که جشنواره را در آن زمان برگزار کنند، افزود: این سوال پیش می‌آید که برگزاری جشنواره در آن زمان چه فایده‌ای برای باغدار و تولیدکننده دارد، کدام شهروند استان همجوار در آن زمان به ساوه سفر می‌کند تا انار این شهر را برای شب یلدا تهیه کند، اما اگر جشنواره در فصل برداشت برگزار شود، قطعا میزان استقبال گردشگران و بازرگانان برای خرید انار به صورت کلی و قیمت‌گذاری بیشتر می شود.

قربانی بیان کرد: هم اکنون بسیاری از مصرف‌کنندگان انار از سایر شهرهای استان برای تامین انار شب یلدای خود سفارش داده‌اند و محموله انار به این نقاط از کشور ارسال ‌شده است و دیگر نیازی به حضور انفرادی مردم به جشنواره برای خرید انار نیست.

وی افزود: چه خوب بود مسئولان زودتر از اینها به فکر می‌افتادند تا جشنواره‌ای در خور جایگاه ساوه برگزار می‌شد و قطب تولید انار جهان شاهد برپایی جشنواره‌ای با عظمت بود تا به باغدار کمک شود و بتواند محصول خود را بدون واسطه و با قیمت مناسب به فروش برساند.

انتهای پیام/
تگها: جشنواره انار ساوه, انار برند ساوه, منصوری نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس, علی‌اصغر کریمی شورای شهر ساوه, معصومه شعبانی شورای شهر ساوه, قربانی باغدار ساوه, اخبار ساوه

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر