1397/04/31
salamup.ir
nashrkhabar.ir

مشکلات معلولین با همکاری مسئولین قابل حل است/ آشنایی با تنها مرکز آموزشی توانبخشی روزانه معلولین جسمی و حرکتی استان مرکزی

17 آذر 1395 کد خبر : 988618238

به گزارش نارخبر، امروز به مناسبت روز معلولین جشن گرامیداشت روز جهانی معلولین با حضور امام جمعه ساوه، شهردار ساوه و جمعی از مسئولین برگزار شد و جمعی از توانخواهان موسسه همراز به دفتز امام جمعه رفتند تا ضمن بیان مشکلات از رهنمودها بهره مند شوند برای آشنایی بیشتر با شرایط با مسئول این موسسه گفتگویی داشتیم.

 

طاهره قربان حسینی مسئول موسسه همراز در گفتگو با خبرنگار نارخبر، گفت: با کمک امام جمعه ساوه و شهرداری توانستیم مکان مناسبی را برای تنها مرکز آموزشی توانبخشی روزانه معلولین جسمی و حرکتی استان با ظرفیت اسمی 50نفر دایر و تجهیز کنیم ولی بدلیل کمبود امکانات دولتی توانبخشی علاوه بر ظرفیت، بیست نفراز افراد بی بضاعت هم با نامه اداره بهزیستی به طور موقت از خدمات درمانی مرکز استفاده می کنند.

 

وی افزود: خدمان مرکز شامل کاردرمانی، گفتار درمانی، فیزیوتراپی، مشاوره و خدمات روانشناختی برای مددجوها و خانواده های سرپرست می شود و همچنین آموزش های ذهنی، جسمی و آمادگی تحصیلی برای بچه های در شرف رفتن به مدرسه ارایه می شود.

 

قربان حسینی بیان کرد: خدمات فوق برنامه شامل آموزش مهارتهای زندگی برای خانواده ها و آموزش های متناسب با نوع معلولیت بچه ها به خانواده آموزش داده می شود، کلاسهای کمک درسی و تقویتی برای مددجویان محصل که برای درمان در مرکز حضور دارند توسط مربیان ارایه می شود.

 

وی افزود: از ابتدای صبح مربیان با تحصیلات کارشناسی ارشد در رشته های روانشناسی بالینی، عمومی و تربیت بدنی در مرکز حضور دارند و در فواصل مختلف خدمات توانبخشی زیر نظر کاردرمان، گفتاردرمان، روانشناس و فیزیوتراپ به مددجویان ارایه می شود.

 

موسسه توانبخشی معلولان همراز ساوه

این فعال اجتماعی ساوه با اشاره به لمس مشکلات این قشر از نزدیک اظهار کرد: اکثر بچه های این مرکز از قشر کم درآمد و ضعیف هستند و از نظر مالی دچار مشکلات فراوانی هستند، چون اینها علاوه بر هزینه های عادی و روزمره هزینه درمان و توانبخشی و هزینه دارو را نیز متحمل می شوند.

 

وی ادامه داد: فقط تعداد محدودی از بچه ها میتوانند تحت پوشش یارانه دولتی بهزیستی باشند که مابقی هزینه را باید خود مددجو پرداخت کند که در بیشتر مواقع در توانشان نیست، ما الان تقریبا هفت نفراز مددجوها را رایگان پذیرش کردیم و با عایدی مرکز هزینه های انان را تامین می کنیم و در مواردی هم نصف یا یک سوم شهریه دریافت می شود.

 

قربان حسینی گفت: این قشر مهربان جامعه از تظر رفت و آمد دچار مشکل هستند، بچه هایی که توان راه رفتن عادی ندارند و باید مسافت زیادی را پیاده بپیمایند چرا که اکثرا از مناطقی به مرکز می آیند که اتوبوس یا تاکسی نیست و یا هزینه پرداخت کرابه را ندارند، اگر طبق قانون وزارت کشور بلیط رایگان یا نیم بها برای توانخواهان صادر شود حداقل یک قسمت از مشکلات انان رفع می شود.

 

وی در ادامه بیان مشکلات افزود: از نظر کلاس های فرهنگی ورزشی متاسفانه در سطح شهر برخلاف آنچه که در قانون حمایت از معلولین ذکر شده امکانات و محل های مناسب سازی شده از نظر فضا و امکانات و هزینه یا مربی مخصوص در نظر گرفته نشده است.

 

این فعال اجتماعی ساوه تاکید کرد: هنر به پرورش روحیه و ایجاد امید به زندگی و افزایش اعتماد به نفس در این بچه ها کمک فوق العاده ای می کند و حتی به رشد روند درمان نیز می انجامد هنرهایی مثل تئاتر، سرود، موسیقی و فعالیتهای ورزشی بسیار موثر هستند.

 

وی افزود: چون این موارد پرهزینه هستند و مرکز ما از حمایت مالی هیچ ارگان یا مشارکتهای مردمی برخوردار نیست واقعا در ارایه این خدمات دچار کمبود هستیم و از نویسندگان، مربیان ورزشی یا هنرمندان در زمینه تئاتر و موسیقی متمایل به همکاری خیرخواهانه استقبال می کنیم.

 

قربان حسینی بیان کرد: تنها ارگانی که در این سالها واقعا حامی ما بوده، شهرداری بخصوص دکتر جوادی شهردار و اقای احمدی معاونت خدمات شهری بابت امکانات تفریحی بچه ها بوده است.

 

وی با اشاره به برنامه های این مرکز ادامه داد: ساعت ده میان وعده شامل مواد مغذی و ساعت دوازده یک وعده غذای گرم برای مددجوها سرو می شود و در زمینه فرهنگی گروه سرود، حفظ قرآن و خاطره نویسی و دلنوشته و آموزش کاردستی و برگزاری مراسمات مذهبی در ایام میلاد یا شهادت ائمه اطهار(ع)، دیدار با مسولین در مناسبتهای مختلف برگزار می شود در زمینه ورزشی نیزبرای چهارنفر از دختران مرکز تیم شنا تشکیل شده است.

 

مسئول موسسه همراز اظهار کرد: طی سه سال ده نفر از مددجوها به بهبودی و استقلال نسبی از نظر حرکتی رسیده و ترخیص شدند و ماهی یا فصلی برای کنترل وضعیت به مرکز مراجعه می کنند و شش نفر تا سال قبل و چهار نفر امسال در جشن امروز چهارشنبه ترخیص شدند.

موسسه توانبخشی معلولان همراز ساوه قربان حسینی

انتهای پیام/
تگها: هزینه مشکلات توانبخشی معلولین, مسئول موسسه توانبخشی همراز, اولین مرکز توانبخشی روزانه معلولین استان مرکزی, اخبار ساوه, طاهره قربان حسینی

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر