1399/04/17
salamup.ir
nashrkhabar.ir

دانشگاه‌ها از مهم‌ترین نهادهای تولید معرفت است

15 آذر 1395 کد خبر : 988618239

به گزارش نارخبر، حجت‌الاسلام سیدابراهیم حسینی امام جمعه ساوه گفت: دانشگاه‌ها در توسعه کشور به عنوان مبدا تحولات کشور جایگاه والایی دارد زیرا از مهم‌ترین نهادهای تولید معرفت است که با حساسیت نسبت به مسائل جامعه سیاسی، مدنی و جامعه اخلاقی می‌تواند سهم موثری در توصیف و تبین این اصول مهم ایفا کند.

وی افزود: با توجه به اینکه دانشگاه و دانشجویان مبدا تحولات کشور هستند دانشجویان به عنوان قشر فرهیخته همواره باید مورد تکریم قرار گیرند.

امام جمعه ساوه تصریح کرد: یکی از نشانه‌های تکریم دانشجویان به عنوان قشر فرهیخته، استفاده از نظرات‌و انتقادهای آنان است که باید شرایطی فراهم شود و با در نظر گرفتن دیدگاه‌های اسلامی قشر در معرض افکار و آراء مختلف قرار گیرند که در این راستا فراهم‌سازی کرسی‌های آزاد اندیشی زمینه‌ای برای تکریم دانشجویان است.

حسینی ادامه داد: دانشگاهیان به عنوان رهبران جامعه باید شرایطی را فراهم کنند تا افراد دیگر و همچنین حاکمان را به دنبال خود بکشند و بتوانند عملکرد حاکمان را نقد کنند ولی متاسفانه دانشگاه‌های ما به جای سیاست‌ورزی و تعمق در مباحث سیاسی، حالت سیاست‌زدگی به خود گرفته است و دانشگاهیان ما دنباله‌روی اهداف حاکمان شدند و از دانشگاه و قشر فرهیخته ما به عنوان ابزار استفاده می‌شود که این برای جامعه خطرناک است.

وی ادامه داد: جریان فتنه امتحان خود را پس داده و با مخالفت با اصل نظام به دنبال براندازی نظام و اصل نظام بودند وکسانی که این هدف را دنبال کنند خائیان به کشور و مسائل ملی کشور هستند و باید با این افکار و عقاید برخورد شود.

امام جمعه ساوه خاطرنشان کرد: مسئولان دانشگاه باید از حضور فتنه‌گران در دانشگاه جلوگیری کنند و به رسالت اصلی خود که فراهم کردن زمینه بالندگی علمی کشور و پرورش اندیشه دانشجو براساس اسلام ناب محمدی است مبادرت بیشتری ورزند.

حسینی عنوان کرد: ما از همه نظریات از هر طیف و گروهی به شرط آن که براساس مستندات و بیان حق باشد و منجر به اختلال و تشویش در فضای سیاسی کشور نشود و این بحث در  فضایی مناظره‌ای مطرح شود استقبال می‌کنیم زیرا بیان حقیقت واهمه‌ای به دنبال ندارد نه اینکه یه گروهی فقط بخواهند خودشان سکاندار بحث باشند و هدفشان اخلال در نظام و احجاف حقوق مردم باشد.

وی اضافه کرد: امروزه متاسفانه دانشگاه ما با چند مشکل عمده روبه‌رو است نخست اینکه، شتاب علمی ما به سبب سیاست‌زدگی متوقف شده ودوم اینکه به‌جای اینکه در دانشگاه‌های ما بصیرت سیاسی همراه با ضوابط اخلاقی باشد، جولانگاه سیاسی کاری شده که  فضای دانشگاه را ملتهب می‌کنند.

امام جمعه ساوه بیان کرد: با توجه به اینکه  قشر دانشجو موتور محرک و تحولات سیاسی اجتماعی کشور است نباید دانشگاه جولانگاه جریان‌های سیاسی شود زیرا این امر سبب توقف رشد علمی جامعه می‌شود.

حسینی افزود: بحث و مناظره برای همه آزاد است ولی اینکه رفت و آمد برای فعالان فتنه و دشمنان نظام به مراکز علمی باز شود و این امر به عنوان یک امر عادی جلوه کند، با آن برخورد می‌کنیم و اجازه تکرار فتنه 88 را نمی‌دهیم.

انتهای پیام/اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر