1397/03/02
salamup.ir
nashrkhabar.ir

ساوه، مهد سفالگری در باستان+ تصاویر

7 دی 1395 کد خبر : 988618318

به گزارش نارخبر، هنر سفالگری یکی از هنرهای باستانی بشر بوده است که انسان های اولیه با شکل دادن به گل حاصل از مخلوط خاک و آب شکل می دادند و ساوه بخاطر وجود مرغوبترین خاک های سفال، زمانی قطب این هنر دستی کشور بود.

 نمونه هایی از این سفال ها در موزه های مختلف از جمله موزه چهارسوق ساوه قرار دارد.

 

سفال موزه چهارسوق ساوه

رضا ایاز مسئول اداره میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ساوه به نارخبر گفت: در قرن معاصر شاهد تغییر نگرش به سفال از تولیدانبوه کارگاهی به تولید هنری محدود با دست و تجهیزات سنتی بودیم.

 

 

 

وی با اشاره به تعداد انگشت شمار فعالان سفالگری افزود: خاک ساوه مناسب سفالگری است و چندین دوره آموزش برگزار شده است و آمادگی حمایت های مختلف مانند بیمه هنرمندان، تجهیز کارگاه و ... داریم.

 

ایاز با بیان اینکه نیازمند تجاری سازی و اقتصادی شدن هنرهای دستی هستیم، ابراز امیدواری کرد شاهد رونق این هنر اصیل در شهرستان و بازگشت رونق گذشته با حضور علاقمندان شویم .

ایاز رییس میراث فرهنگی ساوه

 

اصغر رضوانی استاديار مركز آموزش عالی، سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری  و نویسنده مقاله جغرافیای تاریخی ساوه نیز گفت: شهر باستانی ساوه يكی از مراكز مهم صنعت سفالگری در ايران تا دوره صفویه از نظر صنعت سفالگری رقیب بزرگی برای شهرهای ری و کاشان محسوب می‌شد.

 

وی افزود: ساخته هایی که قدیمی‌ترین انواع آن مربوط به قرن چهارم هجری قمری است در این شهر کشف شده که نشان دهنده رونق صنعت سفالگری آن است.

 

رضوانی بیان کرد: سفال‌های کشف شده در ساوه مربوط به دوره ساسانی، اوایل اسلام تا دوره صفویه است.

 

وی ادامه داد: مراجعه به منابع علمی نشان می دهد ساوه از چند هزار سال قبل در سابقه سفالگری ايران، سهم عمده ای را داراست در زمان سلجوقيان، ساوه يكی از مراكز مهم سفالگری و کوزه گری در ایران بوده هر چند نمی توانست با ری در اين زمنيه رقابت كند ولی به هر طريق از اهميت فراوانی برخوردار بوده است.

 

این استاد میراث فرهنگی اظهار کرد: پس از حمله مغولها ری از فعاليت باز ايستاد اما ساوه همچنان به خلق آثار گرانبهايی در اين زمينه ادامه داد.

 

وی ادامه داد: نمونه های زيبائی از سفالينه های شهر باستانی ساوه در حفاری تپه های تاريخی آوه و اطراف ساوه بدست آمده كه در ‹‹ موزه ايران باستان و بسياری از موزه های معتبر جهان و كلكسيونهای ظروف قديمی كلكسيونر های معروف دنيا نگهداری می شود.

 

رضوانی گفت: از اين روی كوزه گران قدیم اين شهر القابی مثل ‹‹ فخاريان›› ، ‹‹ كوزه گر››، ‹‹كوزه گران››، ‹‹ سفالگران›› و ‹‹سفال پز›› را به عنوان نام خانوادگی برای خود برگزيدند .

 

وی افزود: امروزه نسلهای بجا مانده از آنها هنوز به داشتن چنين القابی به خود افتخار می كنند.

 

برخی از واژه های گویشی ساوه ای در این مورد:

 

اُودن-Oowdon-آبدان كه بيشتر به كبوتر اختصاص دارد

 

گُلدون-Goldon- گلدان..

 

کلول-koolool -کوزه بی دسته..

 

سو-sev -کوزه سالم..

 

گنگ-gong-لوله ای از جنس سفال برای راه آب زیر زمینی

 

سرقليون-Sarqelyaon-سر قليان

 

قُلّی-Qolley-قُلّک

 

كِشگمال-Kesgemâl-كشک ساب

 

لانجين-Lânjin-لاوک سفالين برای خمير دست كردن

 

بيسو-bissu-بستو

 

اُوخوری-Owxori- آبخوری

 

لولهنگ-Luleheng- آفتابه

 

نُودن-Nowdon- ناودان

 

سفال موزه چهارسوق ساوه

سفال های موزه چهارسوق ساوه

سفال های موزه چهارسوق ساوه

سفال های موزه چهارسوق ساوه

سفال های موزه چهارسوق ساوه

سفال های موزه چهارسوق ساوه


انتهای پیام/
تگها: ساوه، مهد سفالگری در باستان تصاویر, اخبار ساوه, جغرافیای تاریخی ساوه, رضوانی استاد دانشگاه, ایاز رییس میراث فرهنگی ساوه

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر