1397/03/06
salamup.ir
nashrkhabar.ir

میزان مصرف برق در کشور روزانه به بیش از رکورد ۵۳ هزار مگاوات رسید/ بیش از متوسط کشوری در استان مرکزی از منابع آب زیرزمینی استفاده شده است

21 تیر 1396 کد خبر : 988619327

به گزارش نارخبر، جلسه شورای اداری شهرستان ساوه در سفر نیم روزه معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو به این شهرستان برگزار شد.

 

محسن بختیار معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو در این جلسه گفت: میزان برق مصرفی کشور بیشتر از 53 هزار مگاوات است و امسال با توجه به گرمای شدید هوا از نظر تامین برق در شرایط حساسی قرار داریم که همه افراد باید در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

وی افزود: به‌سبب گرمای هوا امسال رکوردهای فراوانی در صنعت برق اتفاق افتاد و رکورد بالایی در صنعت برق به ثبت رسید تاکنون در تامین برق با مشکلی برخورد نکرده‌ایم و همه تجهیزات صنعت برق در حال فعالیت هستند.

 

بختیار بیان کرد: توصیه ما به مردم در زمینه مصرف برق این است که در تمام ساعت‌های اوج مصرف برق (13 تا 17 ظهر) از لوازم برقی غیر ضروری استفاده نکنند.

بختیار ادامه داد: گرمای هوا امسال منجر به ثبت رکوردهای بالایی در مصرف برق در کشور شد و عبور از این بحران نیازمند اطلاع رسانی بیشتر رسانه ها و همکاری مردم است.

 

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو توضیح داد: امسال به دلیل گرمای شدید هوا در شرایط حساسی از نظر تامین برق قرار داریم و همه مشترکان در بخش‌های صنعتی، خانگی و کشاورزی باید در مصرف برق صرفه جویی کنند تا شاهد بروز مشکلی در کشور نشویم این در حالی است که 19 تیرماه امسال مصرف برق به یک عدد بی‌سابقه یعنی 53 هزار و 840 مگاوات رسید.

 

بختیار تاکید کرد: استان مرکزی برخلاف اینکه در چهار راه شبکه برق قرار گرفته از وضعیت مطلوبی در این راستا برخوردار است.

وی با اشاره به افتتاح پست چهارم برق در ساوه افزود: این پروژه به ‌منظور ارائه خدمات برق‌رسانی هر چه مناسب‌تر به مشترکین و متقاضیان برق شهر صنعتی کاوه شهرستان ساوه و پاسخگویی به رشد مصرف برق در بخش صنعت، با احداث ایستگاه 63.20 کیلوولت و خط 63 کیلوولت تغذیه ‌کننده آن در دستور قرار گرفته که با همت متخصصان و کارکنان برق منطقه‌ای باختر با موفقیت به انجام رسیده است.

 

بختیار با اشاره به آغاز رسمی طرح آبرسانی به ساوه اظهارکرد: برای افتتاح و بهره‌برداری از عملیات اجرایی طرح آبرسانی از سد کوچری 3 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است که امسال 400 میلیارد ریال اختصاص می‌یابد و به عنوان یکی از مهمترین پروژه‌های وزارت نیرو از طریق فاینانس داخلی لوله‌های مورد نیاز آن تامین می‌شود.

وی افزود: این پروژه شامل 130 کیلومتر خطوط انتقال، با ظرفیت انتقال 440 لیتر بر ثانیه است که مجهز به یک واحد تصفیه‌خانه بوده و قرار است با صرف بخشی از اعتبار دولتی و بخشی اعتبار از طریق فاینانس به بهره‌برداری برسد.

 

بختیار معاون وزیر ساوه

 

عملیات طرح آبرسانی به ساوه دو سال طول می کشد

محمد بهاروند معاون استاندار مرکزی و فرماندار ساوه نیز ضمن خوش آمدگویی به مهمانان گفت: عملیات طرح آبرسانی از سد کوچری بیش از دو سال اجرا می‌شود و حجم انتقال آب آن 440 لیتر بر ثانیه خواهد بود که از این میزان 325 لیتر بر ثانیه سهم آب شرب شهری و مابقی سهم صنعت و مصارف روستایی است.

وی با اشاره به اینکه ساوه شهری مهاجرپذیر است، افزود: با توجه به افزایش سالانه جمعیت این شهر و کمبود آب، تأمین این مهم از اهمیت خاصی برخوردار است.

 

وی اظهار کرد: طرح انتقال آب از سد کوچری از سال‌ها قبل مورد توجه مسئولان این شهرستان برای جبران کمبود منابع آبی این شهرستان بوده است.

 

 

 

 

بیش از متوسط کشوری در استان مرکزی از منابع آب زیرزمینی استفاده شده است

عزت‌اله آمره‌ای مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی نیز گفت: بیش از متوسط کشوری در این استان از منابع آب زیرزمینی استفاده شده است و وضعیت منابع آب زیرزمینی این استان  مناسب نیست و دشت‌های ممنوعه بسیاری داریم.
وی افزود: 212 میلیون متر مکعب متوسط کسری مخزن دشت‌های استان مرکزی در طی یک سال است و  طی 10 سال گذشته هر سال با دو هزار و 500 لیتر در ثانیه کمبود آب مخازن مواجه هستیم که اگر پنج درصد مصرف آب در بخش کشاورزی اصلاح شود می‌توان کمبود آن را جبران کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی بیان کرد: این کسری مخزن طی 10 سال معادل چهار و نیم میلیارد متر مکعب آب است که حدودا 62 برابر ظرفیت سد کمال صالح اراک است.
وی ادامه داد: میزان مصرف آب در بخش‌های مختلف در استان مرکزی تقریبا برابر با نمودار کشوری است بطوریکه در بخش کشاورزی 91 درصد، در بخش صنعت 4 درصد و در بخش شرب 5 درصد آب مصرف می‌شود.

آمره‌ای اظهار کرد: در استان مرکزی میزان استفاده از منابع آب زیرزمینی 85 درصد است که بیش از نرم کشوری 55 درصدی است.

 


مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی  با اشار به پروژه آبرسانی ساوه گفت: پروژه آبرسانی به شهرستان ساوه تا حدودی نیاز بخش صنعت و شرب را تامین می‌کند.

وی افزود: دشت ساوه یکی از دشت‌هایی است که بیشترین افت میزان آب زیرزمینی را دارد. سالانه حدود 79 میلیون متر مکعب کسری مخزن در دشت ساوه را شاهد هستیم.

آمره‌ای شرح داد: در پروژه آبرسانی به شهرستان ساوه سهم این شهرستان از میزان آبی که به قم منتقل می‌شود 27 میلیون مترمکعب( 444 لیتر آب در ثانیه) است و شهرستان‌های محلات، ساوه، دلیجان، نیمور، خمین و روستاهایی که در مسیر قرار دارند از این آب بهره‌مند می‌شوند.
وی ادامه داد: برای ساوه بیشترین سهم  در نظر گرفته شده است و 130 کیلومتر مسیر انتقال آب از تصفیه‌خانه کوچری است.


 

 

گفتنی است در سفر امروز معاون وزیر نیرو پست برق 60 مگاولت آمپر با برخورداری از دو فیدر ترانس، 16 فیدر خروجی و 40 کیلومتر مدار در زمینی به وسعت یک هکتار و به ارزش بالغ‌بر 140 میلیارد ریال بهره برداری شد.

این ایستگاه در شهر صنعتی کاوه ساوه احداث شده و خدمات برق رسانی مناسب به مشترکان و متقاضیان برق در بخش صنعت را تسهیل می‌بخشد.

 

انتهای پیام/

 
تگها: رکورد مصرف برق در کشور, بختیار معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزیر نیرو, بهاروند معاون استاندار مرکزی و فرماندار ساوه, آبرسانی به ساوه, آمره‌ای مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای استان مرکزی

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر