1397/03/02
salamup.ir
nashrkhabar.ir

تب بالای اجاره‌بها در بازار مسکن ساوه/تقویت تعاونی‌های مسکن؛ نسخه‌ای اضطراری برای تعدیل نرخ اجاره

23 مرداد 1396 کد خبر : 988619443

به نقل از نارخبر، تابستان علاوه بر فصل گرما و تعطیلات، به فصل اجاره منزل و اثاث کشی هم معروف است و تب اجاره بها همچون دمای هوا در این فصل بالا می رود.

در شهرستان ساوه که به دلیل مهاجرپذیری رشد جمعیت بالایی دارد، عرضه مسکن یک قدم از تقاضا عقب تر است و همین امر موجب می شود که مستاجران در این ایام برای یافتن منزل مناسب با جیب خود دچار سختی شوند.

نرخ بالای اجاره بها کمر اقشار کم در آمد را خم کرده است

احمدی یکی از شهروندان ساوجی که با وجود میانسالی در منزل استیجاری زندگی می کند در گفتگو با خبرنگار نارخبر، با اشاره به اینکه نرخ بالای اجاره بها کمر اقشار کم در آمد را خم کرده است گفت: هزینه اجاره بخش زیادی از درآمد یک بازنشسته را صرف می کند و مابقی هم در این شرایط اقتصادی به حد نیازهای اساسی است و چیزی برای کمک به ازدواج جوانان باقی نمی ماند.

وی افزود: افزایش بی حساب و کتاب اجاره بها، برای فردی مثل من با چند فرزند، بسیار دردسرساز است، چون جوان دم بخت و دانشجو دارم.

احمدی تصریح کرد: اجاره های سنگین از عوامل اصلی تاخیر در ازدواج جوانان است.

رشد اجاره بها سنت دیرین هرساله/مسئولان برای خانه دار شدن اقشار کم درآمد چاره ای کنند

حمیدی یکی از مستاجرین ساکن شهرستان ساوه گفت: ساوه با توجه به مهاجرت پذیری و کمبود مسکن هر سال شاهد افزایش اجاره بها است ولی میزان این رشد بستگی به انصاف طرفین از ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

وی افزود: بیشتر جمعیت ساوه کارگر هستند و با درآمدی که کسب می کنند سالیان زیادی به طول می انجامد تا قدرت خرید خانه را به دست آوردند و البته این درصورتی است که بیکار نشوند.

این کارگر ساوجی بیان کرد: از مسئولان می خواهیم با طرح هایی مانند مسکن مهر راه حلی برای خانه دار شدن اقشار ضعیف تر جامعه بیاندیشند.

وی ادامه داد: یک فرد شاغل حداقل باید پس از ۵ سال بتواند صاحبخانه شود ولی با وجود قیمت های اجاره فعلی چنین چیزی میسر نیست.

مسکن ساوه

عدم درآمد کافی موجب حاشیه نشینی شده است

حسینی یکی از دیگر متقاضیان بازار مسکن گفت: به دلیل درآمد پایین مجبور هستیم بین مستاجرنشینی و حاشیه نشینی یکی را انتخاب کنیم که با این روند رشد اجاره، تمام تلاش خود را کردیم تا در حاشیه ساکن شویم ولی زندگی در حاشیه شهر همواره با سختی همراه است.

وی افزود: در محله ای مانند یاقوت آباد ساوه که در محدوده شهری هم قرار دارد متاسفانه کوچه ها آسفالت نیست و حتی بعضی کوچه ها هنوز نامگذاری نشده اند.  زندگی در این شرایط قطعا خطرات مختلف بهداشتی برای اهالی دارد ولی نبود درآمد مطمئن و کافی مجبور می کند با این شرایط بسازیم.

نرخ اجاره بها از از نرخ تورم پیشی گرفته است/لزوم تلاش دولت برای بهبود بازار مسکن

محمدرضا آذری مسئول آمار و اطلاعات اتحادیه املاک شهرستان ساوه در گفتگو با خبرنگار نارخبر، در خصوص وضعیت مسکن این شهرستان گفت: عدم نگاه سرمایه ای و لزوم نگاه مصرفی به مسکن، تلاش دولت و سیاست های مالی نهادهای سیاست گذاری برای بهبود این وضعیت، نقش حیاتی در بهبود بازار مسکن دارد.

وی با اشاره به افزایش های مکرر اجاره منازل استیجاری افزود: این افزایش ها اکثرا از نرخ تورم بالاتر است و طبق گزارشات میدانی، قیمت اجاره بها در برخی از مناطق ساوه با رشد قیمت ۲۰ درصدی مواجه هستند.

آذری بیان کرد: عدم تعادل بین عرضه و تقاضا موجب این افزایش شده و گرنه قیمت مسکن در این سال ها رشد خاصی نداشته است و تورم هم که در حد کمتر از ۱۲ درصد اعلام شده است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر شرایط مالی مناسب برای خانه دار شدن نیست و فرد مجبور است بین حاشیه نشینی و مستاجری یکی را انتخاب کند که  افزایش تقاضا در برابر کمبود عرضه موجب گرانی اجاره ها شده است.

مسکن ساوه آذری

تقویت تعاونی های مسکن و افزایش زمان قراردادها باعث تعدیل اجاره مسکن می شود

معاون اتحادیه املاک شهرستان ساوه اظهار کرد: شهرستان ساوه شهرستانی کارگرنشین است که درصورت تقویت و افزایش تعاونی های مسکن می توان به کاهش قیمت تمام شده مسکن برای اقشار متوسط و ضعیف جامعه کمک کرد.

وی افزود: با تکمیل و ادامه طرح های ملی ساخت مسکن می توان به خانه دار شدن بیشتر مردم و کاهش تقاضا در بازار کمک کرد که بصورت خودکار موجب تعادل بین عرضه و تقاضای مسکن و تعدیل قیمت اجاره می شود.

آذری مطرح کرد کرد: یکی از راهکارها، افزایش مدت اجاره عین مستاجره از یک سال به بیش از سه سال است تا مستاجر و موجر با برنامه مالی بلندمدت برنامه ریزی کنند.

وی افزود: در حال حاضر اجاره بها در بازار مسکن اکثر مناطق ساوه ۸ تا ۱۲ درصد افزایش یافته است ولی در بعضی مناطق رشد اجاره بها بسیار بالاتر است.

در این میان با رجوع به وعده های دولت یازدهم برای بهبود اوضاع مسکن برای اقشار کم درآمد، طرح مسکن اجتماعی جایگزین مسکن مهر شد. اما این طرح که پس از گذشت عمر دولت یازدهم در نهایت در ماه های پایانی این دولت به مرحله اجرا رسیده است هم اکنون در کما به سر می برد.

«حامد مظاهریان» معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی اردیبهشت در روزهای پایانی عمر دولت یازدهم در این باره در گفت و گو با ایرنا گفت:با اتمام پروژه مسکن مهر، طرح مسکن اجتماعی و حمایتی در کشور آغاز می شود و در پنج سال آینده دولت در نظر دارد ۵۰۰ هزار مسکن برای اقشار کم درآمد در کشور احداث کند.

وی افزود: وظیفه اصلی دولت در طرح مسکن اجتماعی، تامین مسکن مورد نیاز دو دهک پایین جامعه است و قرار است در این طرح سالیانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برای قشر آسیب پذیر حامعه ایجاد شود.

حال باید منتظر ماند و دید که آیا تب بالای بازار مسکن با طرح مسکن اجتماعی دولت پاشویه می شود و مهمترین دغدغه اقشار کم درآمد را رفع می کند؟

انتهای پیام/کاخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر