1396/12/01
salamup.ir
nashrkhabar.ir

قصه های تلخ و شیرین اسارت/صدام کافر باعث شکستن سرم شد!

26 مرداد 1396 کد خبر : 988619480

به گزارش نارخبر، بیست و ششم مرداد ماه یادآور بازگشت عزتمندانه آزادگان به میهن اسلامی در سال 1369 و فرصتی برای یادآوری رشادت‌های این اسوه های مقاومت است، چه خوب فرمود رهبر کبیر انقلاب امام خمینی: «اسرا در چنگال دژخیمان خود سرود آزادی اند و احرار جهان آن را زمزمه می کنند».

 

به همین مناسبت به گفتگو با دو آزاده سرافراز ساوجی نشستیم.

 

معصومی آزاده ساوه

اتحاد اسرا موجب لغو قانون سجده به عراقی ها شد
جهانگیر معصومی آزاده و جانباز30 درصد اهل روستای ورکبار ساوه نیز در گفتگو با خبرنگار ما درخصوص خاطرات اسارت گفت: دشمن بعثی پس از ارتحال امام(ره)بخاطر شخصیت والایشان دیگر توهینی در اخبار به ایشان نکرد و با اتحاد اسرا توانستیم به قانون سجده به بعثی ها پایان دهیم.
وی که در سال 64 درمنطقه کله قندی عراق با تک عراق اسیرو سال 69 آزاد شده بود با اشاره به تجربه زندانهای مختلف عراق افزود: سه سال در الرمادی و دو سال در تکریت بودم که با مرحوم ابوترابی در یک آسایشگاه بودیم.

معصومی با بیان اینکه دوران اسارت با خاطرات تلخ و شیرین بسیاری همراه بود، اظهار کرد: پس از آتش بس قرار شد ما را برای اولین بار به زیارت عتبات عالیات ببرند و آن شب تا چهار صبح نخوابیدیم، در اتوبوس هم کسی صحبت نمیکرد و همه مشغول دعا بودند وقتی رسیدیم همه خودشان را روی خاک انداختند و سینه خیز به زیارت امام حسین(ع) رفتیم.
وی ادامه داد: بعثی ها می خواستند کسانی که برنمی خیزند را کتک بزنند ولی جلوی مردم نمی شد، بخاطر همین وقتی به سرداب حضرت ابوالفضل(ع) رفتیم پشت لباس اسرا با ضربدر علامت گذاری کردند و بعدا کتک زدند.

این آزاده ساوجی شرح داد: یکی از خاطرات تلخ، شنیدن خبر فوت امام راحل بود که پس از اعلام آن در اخبار دیگر حتی تلویزیون عراق به امام خمینی(ره) این شخصیت بزرگ اسلام توهین نکرد.
وی افزود: با اینکه تجمع دونفری هم ممنوع بود ما را آزاد گذاشتند تا مراسم ختم قرآن برای امام(ره) بگیریم.

 

معصومی یادآوری کرد: یکی از خاطرات بد این بود که در حیاط اردوگاه وقتی به یک سرباز بعثی می رسیدیم باید حالت رکوع خم می شدیم و در داخل آسایشگاه هم وقتی برای سرشماری می آمدند باید حالت سجده می شدیم که ناراحت کننده بود وبه هیئت صلیب سرخ جهانی اطلاع دادیم که ما برای خدا فقط سجده می کنیم و با اتحاد اسرا این قانون لغو شد.

آزادگان ساوه


صدام کافر باعث شکستن سرم شد
سهراب تهمتن یکی دیگر از آزادگان ساوجی نیز به خبرنگار ما گفت: گفتم صدام کافر و حواسم نبود تیمسار عراقی متوجه این کلمات عربی می شود و سرم را می شکند.
وی ادامه داد: مترجم عراقی می خواست اطلاعاتی از وضعیت ایران و نظر مردم کسب کند و قول داد که ترجمه نکند که من گفتم:« ایرانی ها، عراقی ها را کافر نمی دانند ولی می گویند صدام، کافر است» که متوجه عربی بودن همه لغات نبودم و تیمسار متوجه شد و سرم را شکست.


این آزاده با اشاره به جمعیت 45 هزار نفری آزادگان بیان کرد: حتی سست ترین آزاده ها از نظر معنوی در دوران اسارت بسیار قوی شدند ولی متاسفانه ما را پس از آزادی رها کردند و دنبال حقوق و مسکن و سایر نیازهای اولیه فرستادند.
وی افزود: در صورتیکه در کارهای اجرایی کشور از این ثروت عظیم آزادگان، بهترین استفاده را باید می کردیم.

 

تهمتن اظهار کرد: در تیپ زرهی سپاه بودم که در والفجر مقدماتی، عراق توانست برای اولین بار حدود 900 نفر را اسیر کند که بیشتر از دوستان اصفهانی بودند و من هم اسیر شدم.
وی ادامه داد: در بازجویی های استخبارات خودم را به عنوان سرباز( جندی مکلف) و شغل راننده لودر معرفی کردم و در روی نقشه دقیق آنها برای نشان دادن مقر خودی عمدا، نزدیک بغداد را نشان دادم و آنها گفتند ساده و کم اطلاعات است، بازجویی را تمام کردند.

 

گفتنی است  یکی از مشکلات عمده آزادگان که در گفتگوی صمیمانه با خبرنگار نارخبر بیان می کردند، کم توجهی مسئولین به تجارب و استفاده از همه ظرفیتها و فراموشی آنها در بقیه ایام سال بود.
انتهای پیام/
تگها: صدام کافر باعث شکستن سر, آزاده سرافراز ساوجی, اخبار ساوه, خاطرات آزادگان, جهانگیر معصومی, سهراب تهمتن

اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر