1397/05/25
salamup.ir
nashrkhabar.ir

اتخاذ تدابیر لازم برای کاهش اثرات بلایای طبیعی ضروری است/عدم ساخت و ساز ایمن، مانع کنترل اثرات بلایای طبیعی می شود

18 مهر 1396 کد خبر : 988619742

به گزارش نارخبر، کشور ایران یکی از زلزله‌خیزترین کشورهای جهان است و هرساله شاهد بلایای طبیعی از جمله زلزله در آن هستیم که لازم است برای کاهش اثرات بلایای طبیعی پیش بینی و اقدام شود. مجلس به عنوان رکن قانونگذار کشور می تواند با استفاده از نظرات کارشناسان و قانون گذاری، مسیر لازم را برای رسیدن به حداکثر ایمنی ممکن مشخص کند.

محمدرضا منصوری عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با خبرنگار نارخبر، در خصوص کنترل اثرات بلایای طبیعی گفت: سنسورهای زلزله و شیرهای خودکار قطع گاز اصلی شهر و شهرک های صنعتی از نیازهای هر شهر در کشور است تا از موج دوم آسیب ناشی از آتش سوزی در اثر بلایای طبیعی جلوگیری شود.

وی افزود: اجرای مانورهای آمادگی زلزله، تقویت تجهیزات اطفاء حریق در شهرداری ها و آموزش حیوانات زنده یاب نیز از لازمه های مدیریت بحران و کاهش اثرات بلایای طبیعی است.

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس بیان کرد: در تعاریف بین المللی، کشور و شهری را متمدن می دانند که بر بلاهای طبیعی چیره شود.

وی با اشاره به خسارات طوفان در آمریکا ادامه داد: وقتی این کشور هم نمی تواند برای یک بلای قابل پیش بینی تدبیرجامعی داشته باشد طبق این تعریف هنوز به کشوری متمدن  تبدیل نشده است.

عدم ساخت و ساز ایمن، مانع کنترل اثرات بلایای طبیعی می شود

عضو کمیسیون اصل ۹۰ در مجلس اظهار کرد: ایران هم فاصله زیادی برای رسیدن به سطحی دارد که بتواند مقابل زلزله و آتش سوزی پس از آن ایستادگی کند زیرا ساختمان های ضد زلزله و قوانین مربوطه اجرایی نشده است.

وی توصیه کرد: اولین موضوع، فراگیر شدن فرهنگ ساخت و ساز ایمن است که خود مردم برای تسریع در ساخت و ساز، نسبت به ایمنی و استحکام ساختمان بی توجه نشوند.

عدم آمادگی موجب افزایش خسارات بلایای طبیعی در ایران است

منصوری تصریح کرد: ناایمن بودن ساختمان ها، عدم رعایت ضوابط شهرسازی  و نبود شیرهای خودکار قطع گاز از دلایل افزایش خسارات در زمان وقوع بلاهای طبیعی گذشته در ایران بوده است.

وی ادامه داد: لایحه دولت درخصوص نظام مهندسی ساختمان به تصویب مجلس رسیده است و الان از نظر قانون کمبودی نداریم و با اجرایی شدن قوانین می توان بسیاری از مسایل را حل کرده و شهری ایمن از بلاهای طبیعی داشت.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس خاطر نشان کرد: شهرداری ها باید نظارتها را کامل کنند و پیگیر رفع مشکلات ساختمان های نا ایمن مانند پلاسکو باشند، نردبان های بلند ازتجهیزات اصلی مورد نیاز شهرهای دارای بنای بلندمرتبه است که باید مراکز آتش نشانی را با آن تجهیز کرد.

انتهای پیام/اخبار ساوه
پیشنهادی سردبیر